ABD’li firma Çerkezköy’de fabrika açtı

Yüksek performanslı plastik kompaund, kompozitler ve polimerlerin önde gelen uluslararası tedarikçisi ABD merkezli A. Schulman Inc. Fabrikası, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde açıldı. Yıllık 17 bin 500 ton üretim kapasitesine sahip tesiste, Türkiye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgelerine sunmak üzere yüksek kalitede katkı, beyaz ve natürel masterbatchler (plastik hammaddelere eklenen granül biçiminde boyar madde ve katkılar) üretilecek.

ABD’li firma Çerkezköy’de fabrika açtı
banner488
banner301

Çerkezköy Bakış - A.Schulman'ın Çerkezköy Fabrikası'nın resmi açılış törenine, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik, Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (Türkiye Yatırım Ajansı) ve Dünya Yatırım Ajansları Birliği Başkanı Arda Ermut, PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selami Abban, AK Parti Tekirdağ İl Başkan Yardımcısı Bülent Baloğlu, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe ve ilçe yürütme kurulu üyeleri, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Eyüp Sözdinler, A. Schulman Kıdemli Başkan Yardımcısı ve EMEA Bölgesi Genel Müdürü Heinrich Lingnau, A. Schulman Türkiye Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Ekin Kurt'un yanı sıra çok sayıda iş ortağı katıldı.
“TÜRKİYE BÖLGE TİCARETİ İÇİN ANA GEÇİŞ NOKTASI HALİNE GELMİŞTİR”

A. Schulman Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Avrupa, Orta Doğru ve Afrika'dan (EMEA) sorumlu Genel Müdürü Heinrich Lingnau, açılışı gerçekleşen fabrika ile bölgedeki tüm müşterilerine yepyeni bir platformda daha etkin bir hizmet sunacaklarını ifade ederek şunları söyledi; "Bu tesisimiz bölgedeki müşterilerimize daha etkin hizmet vermek üzere oluşturulmuş yeni bir platformdur. Türkiye bölge ticareti için ana geçiş noktası haline gelmiştir. Bu da bize hızla büyüyen pazardaki payımızı arttırmamıza ve daha güçlü olmamıza olanak sağlayacaktır" dedi.

"ABD'DEN ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE DAHA DA FAZLA YATIRIM ÇEKECEĞİMİZİ BİLİYORUZ"

banner287
Türkiye Yatırım Ajansı Başkanı Arda Ermut konuşmasında, A. Schulman ile Ajans olarak 2015 yılından bu yana geçen süreçte yakın çalıştıklarını belirterek, şunları kaydetti; "İthalatın yoğun olduğu bir sektörde böyle bir yatırımın ülkemize gelmesinden dolayı mutluyuz. Ülkemizin istihdamına, üretim kapasitesine ve ihracat gücüne katkı sağlayacak olmasından ötürü bu yatırımı önemli buluyoruz. Amacımız sadece yatırım değeri olarak değil aynı zamanda kritik sektörlerin değer zincirlerinde ülkemizin daha iyi konumlandırılması anlamında da katkı sağlayacak yatırımları ülkemize kazandırmak. Ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum."dedi. Siyasi olarak ülkeler arasında geçici gelgit durumların olabileceğini ifade eden Arda Ermut; "Türkiye Cumhuriyeti'nin potansiyeli, stratejik konumu, siyasi istikrar, etkin liderlik, ortaya koyduğu yapısal reformlar gibi kriterleri ortada. Ekonomide aktörler her zaman daha uzun vadeli bir yaklaşım benimsiyorlar. Verdikleri kararlar siyasi gelişmelerden etkilenmiyor. Bugün burada bir örnek olarak Amerika merkezli A. Schulman'ın yeni yatırımı çerçevesinde fabrika açılışını hep birlikte gerçekleştiriyoruz. ABD'den önümüzdeki dönemde daha da fazla yatırım çekeceğimizi biliyoruz" dedi.

36. ULUSLARARASI FABRİKA
Açılışta konuşan Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler ise“Hali hazırda 35 uluslararası sermayeli yatırımcının bulunduğu bölgemizde bugün bu tesisin açılışıyla çok şükür bu sayı 36’a yükseldi. Bu fabrikanın Çerkezköy’e kurulmasından sevinç duyuyoruz. Çeşitli sektörlerden firmaların yer aldığı Çerkezköy OSB’de bu fabrikada yapılacak plastik hammaddelerin bölgesel diğer üreticilerimize katkı sağlamasını bekliyoruz. Ayrıca gerek istihdam gerekse ihracatımıza sağlayacağı katkılar açısından A. Schulman şirketinin yetkililerine Çerkezköy’ü tercih etmelerinden dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

Açılış törenindeki son konuşmayı ise Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik yaptı. Bakan Yardımcısı Çelik konuşmasında çok uluslu şirketlerin dünya barışına ve huzuruna büyük katkılar sağladığını, karar vericileri, emekçileri, bir araya getirerek hayırlı amaçlara hizmet ettiklerini ifade etti. A. Schulman firmasının Türkiye'de üretime başlıyor olmasını son derece memnuniyet verici bir gelişme olarak değerlendiren Doç. Dr. Hasan Ali Çelik; "Uluslararası şirketler arasında Türkiye’de yatırım yapmak önemli bir avantaj haline gelmiştir. Bir hafta öncede Sakarya’da 128 yıllık geçmişi olan Alman fabrikasının Türkiye’deki tesisinin açılışını gerçekleştirdik. Bu Türkiye’ye duyulan ilginin memnuniyet verici olduğunu bir kez daha ifade etmiş oluyor. Türkiye AB ile imzalamış olduğu gümrük birliği anlaşması nedeni ile Avrupa, Orta Doğu,  Afrika ve Orta Asya mallarının dağıtım merkezi olarak coğrafi avantajlara sahiptir. Bu sebeple önümüzdeki yıllarda yabancı yatırımcıların tercih ettiği en gözde ülke Türkiye olacaktır. Türkiye dinamik ekonomisi, iş fırsatları ve genç ve teknolojiye yatkın nüfusu ile hem ulusal hem de uluslar arası girişimciler için büyük bir potansiyel taşıyor. Çokuluslu şirketler Türkiye'yi yatırım için olduğu kadar bölgesel operasyon merkezi olarak konumluyor.“ dedi.

Bakan Yardımcısı Çelik konuşmasını  “Ülkemiz teknoloji üretimi konusunda da gelişim göstermektedir. Ülkemizi bu konuda kuluçka merkezi olarak konumluyoruz. Ülkemizde belgelendirilmiş AR-GE merkezi sayımız yılsonu itibarı ile tasarım merkezleri ile birlikte 1000'i bulacaktır. Aynı şekilde teknoparklardaki uluslararası birliktelikler bizleri umutlandırmaktadır. Türkiye'nin potansiyeline bakıldığında Türkiye'nin bölgesel kuluçka merkezi haline gelmesinin önünde engel kalmamıştır"  ifadeleriyle sürdürdü.

Konuşmaların ardından fabrikanın açılış kurdelesi kesildi ve ardından fabrika gezisi gerçekleştirildi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2017, 23:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner462

banner306

banner459