AK Parti’den kadın hakları günü açıklaması

AK Parti Kapaklı İlçe Kadın Kolları Başkanı Nezahat Erdoğan, İlçe Teşkilatı’nda önceki gün saat 14.00’da basın toplantısı düzenledi.

AK Parti’den kadın hakları günü açıklaması
banner301
Çerkezköy Bakış - AK Parti Kapaklı İlçe Kadın Kolları Başkanı Nezahat Erdoğan, Türk Kadınının “Seçme ve Seçilme Hakkı”nı alışının 82.Yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada “Son yıllarda kadınların çeşitli projelerle hayata katılması, önemli yerlere gelerek başarıdan başarıya koşmaları bizi gururlandırıyor” dedi.

“KADININ ÖNEMLİ BİR YERİ VARDIR”

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “5 Aralık 1934 yılında Atatürk devrimlerinden biri olan “Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı” veren yasanın kabul edilmesiyle ülkemizde her yıl bugün “kadın hakları günü” olarak kutlanıyor. Her toplumda olduğu gibi Türk toplumunda da kandın önemli bir yeri vardır. Kadın, anne olarak aile ve toplum arasında bir köprü görevi görür.  Kadının toplumdaki yerine tarihi perspektifte bakacak olursak; kadın aslında toplumda söz söyleme hakkı olmayan, eşinin veya aile büyüklerinin kısıtlamaları, hor görmeleri , hiçbir hak talep edemeyen, birey olmaya bile hakkı olmayan bir varlık halindeydi.Pek çok gelenekte kadın “kimliksiz” olarak yaşamını sürdürmüştür. Örneğin; Hint toplumunda kadın erkeğin mutlak egemenliği altında yaşıyordu. Eski Çin ve Japon geleneğinde ise kadın ıslah edilmesi gereken bir varlık olarak görünüyordu.

 “KADIN AİLE-TOPLUM ARASINDA KÖPRÜ GÖREVİ GÖRÜR”

Genel olarak şöyle söylersek çok da yanlış olmaz; dinden uzak kalmış ya da dini değerleri tahribata uğramış toplumlarda kaba bir tasnifle kadın; Ya ölmüş kocasıyla birlikte gömülmek zorundan kalacak kadar erkeğe bağımlı kılınarak kocasının hakimiyetine mahkum edilmiş. Ya bütün hayatı, iş gücü, cinsellik, üreme gibi bir takım dar kalıplar arasından sınırlandırılmış. Ya da temel nitelikleri bastırılarak toplumdan soyutlanmış, kimliksizleştirilmiş  ya da var oluş mücadelesi dahilinde hak etmediği bir kimliği kabul etmek zorunda bırakılmıştır. Günümüzde kadın ise toplumda söz sahibi olan, seçme, seçilme hakkını her alanda kendi eline alan bir birey haline gelmiştir.

KADIN ERKEK FIRSAT EŞİTLİĞİ KOMİSYONU KURULDU

banner287
Cumhuriyet tarihinde ilk defa TBMM de “kadın erkek fırsat eşitliği komisyonu kuruldu. 2004 yılında anayasada “kadın erkek eşitliğinde” devletin sorumluluğu ilk kez AK Parti iktidarında tanındı. Böylelikle kadın- erkek eşitliği anayasaya girmiş oldu. Bunun yanı sıra kadınların şiddet görmelerini önlemeye yönelik çalışmalar tam anlamıyla AK PARTİ iktidarı döneminde yapıldı. 6284 sayılı kanun kapsamında şiddete uğrayan veya şiddete uğrama tehlike bulunan kadınların, çocukların, aile bireylerinin ve ısrarlı takip mağduru olan kişilerin korunması ve bu kişilere yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla Türkiye’nin 14 ilinde şiddet önleme ve izleme evi kuruldu. 2013-2014 yılları arasından 22 bin kadın,6 bin çocuk bu merkezlerden yararlandı.

NELER YAPILDI?

2011 yılında kadın konukevi 48 iken 2014 yılında bu sayı 95 e yükseldi. Şiddete uğrayan kadın ve çocuklara danışmanlık hizmeti veren ALO183 hattı açıldı. İş hayatından ise 2013 yılında kadınların iş gücüne katılma oranı yüzde 30.8 e yükseldi. Kadınların iş hayatında yaşadığı sıkıntıları giderecek kadın istihdamını artıracak pek çok düzenleme hayata geçirildi. 2011 yılında  yürürlüğe giren 6111 sayılı kanunla birlikte Analık ve Süt izinleri yeniden düzelendi.

PEK ÇOK PROJE HAYATA GEÇİRİLDİ

Destek kredisi kullanımında kadınlara pozitif ayrımcılık uygulamasına gidildi. Kadın girişimcileri desteklemek için 2012-2014 döneminde KOSGEB tarafından 5638 kadın girişimciye 90 milyon lira destek sağlandı. Eğitimde ise kadın 2000 yılında yüzde 19.4 olan okuma-yazma bilmeyen kadınların oranı 2013  yılında yüzde 6.6 ya geriledi. 2000-2001 döneminde kız çocukları için ilköğretimde net okullaşma oranı yüzde 90.8 iken bu oran 2009-2010 döneminde yüzde 97.8’e 2012-2013 döneminde yüzde 99.61 e yükseldi.Kadınların eğitimine yönelik pek çok proje hayata geçirildi.

“KADIN HAKLARI GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN”

Biz kadınlar kısıtlanmadığımız sürece gelecek nesiller için sağlam zeminler hazırlayacağız. Son yıllarda kadınların bu denli projelerle hayata katılması önemli yerlere gelerek başarıdan başarıya koşmaları bizi gururlandırıyor. Çünkü kendinden emin, güçlü, başarılı ve eğitimli bir kadın demek aynı bilgi ve donanımla yetiştirilmiş bir nesil sağlam bir gelecek demektir.  Kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkı vererek yeni bir ufuk açan Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle anıyoruz.  Kadınlarımıza gerek eğitim  gerek iş, sağlık ve sosyal hayatta türlü projelerle destek veren başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve birer neferi olduğumuz AK Partimize sonsuz teşekkürlerimi sunarım. 5 Aralık Kadın Hakları Günümüz kutlu olsun”

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459