Akgün: Endişeye kapılmaya gerek yok

AK Parti Tekirdağ Milletvekili Metin Akgün, hububat alımı konusunda çiftçilerin herhangi bir endişeye kapılmalarına gerek olmadığını söyledi.

Akgün: Endişeye kapılmaya gerek yok
banner301

Çerkezköy Bakış - Hububat hasadının  15 Mayıs itibariyle başladığını belirten Akgün, “Şu anda hububat hasadı Türkiye genelinde yüzde 35 seviyesindedir. Türkiye geneli buğday piyasa fiyatları ekmeklik buğdayda 800-1.100 TL/ton arasındadır. Türkiye Toprak Mahsulleri Ofisi Haziran ayında emanet alıma başlamış olup bu güne kadar 165 bin ton buğday alımı gerçekleştirmiş, Türkiye genelinde 1.160 bin ton randevu vermiştir. TMO günde 40 bin ton ürün almaya devam etmektedir.”dedi.
 

banner287
TRAKYA GENELİNDE HASAT ŞUANDA YÜZDE 55 SEVİYESİNDEDİR

Trakya genelinde hasadın şu anda yüzde 55 seviyesinde olduğunu belirten Akgün, “Sanayici ve tüccarın isteksiz davranması, rekoltenin yüksek olması, yöresel kalite sorununun yaşanması nedenleriyle fiyatlarda gevşeme yaşanmıştır. Gümrük vergisinin düşürülmesi buğday alımlarını etkilemeyecektir. Trakya borsalarında şu andaki hububat alım fiyatı 900 TL civarlarındadır. Trakya’da 60 bin ton ekmeklik buğday almış ve 600 bin ton buğday için randevu verilmiştir. Çiftçilerimizin ürünleri emanet alımlarında depo kirası alınmamaktadır ve ürünlerinin karşılığında çiftçilerimize yüzde 30 avans verilmektedir. Çiftilerimiz hiç bir şekilde mağdur edilmeyecektir.TMO yetkilileri bölgemizde çalışmalarına devam etmektedir. Ancak TMO’nun bu kadar gayretlerinin dışında çiftçilerimizin de tarlasına çok iyi bakması, ilaçlamalarını zamanında yapması ve toprağını genç ve yeni tohumla buluşturması da ürünün kalitesi ve verimin yüksek olması açısından önemli faktörlerdendir. Fiyat konusunda gerekli açıklama kamuoyunu bir kaç gün içerisinde yetkililerimiz tarafından yapılacaktır. Çiftçilerimiz herhangi bir endişeye kapılmalarına gerek yoktur.”ifadelerine yer verdi.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306