Büyükşehir yatırımların önünü açacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan büyükşehir kanun tasarısında Tekirdağ’ın büyükşehir, Kapaklı’nın ise Karaağaç ve köylerle birleşerek ilçe olmasını ön gören yasa tasarısı hakkında değerlendirmede bulunan Hasan Karaca, “yeni yapılanmayla yatırımların önün açılacak. Bölgeye daha çok yatırımcı gelecek’’ diye konuştu.

Büyükşehir yatırımların önünü açacak
banner301
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - AK Parti Tekirdağ İl Genel Meclis Üyesi Hasan Karaca Tekirdağ’ın büyükşehir ilan edilecek olmasının bölge açısından büyük faydalar getireceğini belirtti.
BÖLGE HIZLI ADIMLARLA BÜYÜYECEK
Hasan Karaca, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan büyükşehir yasa tasarısında Tekirdağ’ın büyükşehir, Kapaklı’nın ise Karaağaç ve köylerle birleşerek yeni bir ilçe öngörüldüğünü söyleyerek “yasa tasarısı aynen geçerse, kanunlaşacak.’’ Dedi. Büyükşehir’in her yönüyle Tekirdağ’a büyük avantajlar getireceğini belirten Hasan Karaca, Tekirdağ’ın büyümesinin daha hızlı adımlarla olacağını kaydetti.
“HAYIRLI OLSUN’’
Yasa tasarısında Kapaklı’nın Karaağaç ve köylerle birleştirilerek yeni bir ilçe öngörülmesi konusuna da değinen Karaca, “yeni bir yapılanmaya gidilerek bölgemizde ikinci büyük bir ilçe oluşturulmak isteniyor. Bununla birlikte Kızılpınar Belediyesi ile Veliköy Belediyesi, Çerkezköy’le bütünleşecek. Bölgede yatırımların önü açılacak, bölgeye daha çok yatırımcı gelecek. Hayırlı olsun’’ dedi.
“OLUMSUZ BİR DURUM OLUŞTURMAYACAK’’
Kızılpınar Belediyesi ile Veliköy Belediyesi’nin Çerkezköy’le bütünleşecek olmasının hem Kızılpınar hem de Veliköy için olumsuz bir durum oluşturmayacağını kaydeden Karaca “Veliköy’ün sanayisi var, buna ilave olarak Çerkezköy Meslek Yüksek Okulu da Veliköy’e gelecek. Bunun dışında Veliköy’de sanayi yolu hamlesi ile meydan parkı projesi sürüyor. Bunlar, Büyükşehir ve birleşme durumunda da devam edecek. Kızılpınar’ın sanayisi bulunmuyordu, inşaat sektörü hareketliydi. Yeni dönemde de bu şekilde devam edecek’’ diye konuştu.
“PINARÇA VE YANIKAĞIL ÇERKEZKÖY’E KALABİLİRDİ’’
banner287
Tüm köylerin Kapaklı’ya bağlanması konusunda ‘Pınarça ve Yanıkağıl Çerkezköy’e kalabilirdi’ şeklinde yorumda bulunan Hasan Karaca “Çerkezköy, köy’süz kaldı. Ancak netice itibariyle yetkili kurullara tarafından uzun bir süre yapılan araştırmalar sonucu bir kanun tasarısı hazırlandı.’’ dedi.
“İKİ GÜÇLÜ İLÇE OLACAK’’
‘Çerkezköy’ün tek ilçe kalsaydı daha iyi olabilirdi’ diyerek sözlerini sürdüren Hasan Karaca “ancak bu şekilde de iki güçlü ilçe olacak. Saygı duruyoruz’’ diye konuştu. Kapaklı’nın büyüme hızına dikkat çekerek sözlerini sürdüren Karaca, “Kapaklı bu şekilde büyürse nüfus yoğunluğu bakımından Çerkezköy’ü geçer. Buna karşın Çerkezköy Kızılpınar ve Veliköy’e doğru büyüyecektir. Çerkezköy yeni durumda yeni bir büyümeye sahne olacaktır’’ açıklamasında bulundu.
KÖYLER DAHA FAZLA HİZMET ALACAK
Karaca, kanun tasarısının köy tüzel kişiliklerinin kaldırılmasını ön gördüğünü ifade ederek şunları söyledi: “köy tüzel kişilikleri ile birlikte İl Özel idareleri de kaldırılıyor. Ancak köyler şimdiye kadar aldıkları hizmetlerin kat kat fazlasını alacaklardır.”
“ÖN GÖRÜDE BULUNMUŞTUM’’
Büyükşehir yasa tasarısının Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulmadan önce Kapaklı’nın ayrı bir ilçe statüsünde değerlendirildiği yakın çevresiyle paylaştığını belirten Hasan Karaca “bir ay kadar öncesine Kapaklı’nın ayrı bir ilçe olarak düşünüldüğünü paylaşmıştım. Bu ifadelerime bazı arkadaşlarımız inanmamıştı. Ancak sonuç itibariyle tasarı yasalaşırsa Kapaklı yeni bir ilçe olacak’’ ifadelerini kullandı.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 13:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493