Şentop: Erken seçim yok

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop, erken seçim ile ilgili soruya, “Öyle bir şey yok. Sayın Cumhurbaşkanımız AK Parti yönetimi olarak siyasetle ülkeye birçok yenilik getirdi. Bunlardan bir tanesi de seçimlerin zamanında yapılması prensibidir. Bu konuda farklı bir düşünce yok. Geçici madde değişikliğinde de anayasanın açık olarak seçimlerin 3 Kasım 2019’da yapılacağını yazdık.”dedi.

banner301

Çerkezköy Bakış - TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili ve AK Parti MKYK üyesi Prof. Dr. Mustafa Şentop, Çerkezköy’e gelerek bir dizi ziyaretlerde bulundu. Şentop’a AK Parti Tekirdağ Milletvekilleri Ayşe Doğan, Metin Akgün ve Mustafa Yel ile AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Cüneyt Yüksel ve Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe’de eşlik etti.
 

ÖĞRETMENLER İLE KAHVALTI YAPTI

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop ve beraberindekilerin ilk ziyareti Çerkezköy Enesler Anadolu İmam Hatip lisesine oldu. Okulda incelemelerde bulunan Şentop ve beraberindekiler öğretmenler ile beraber kahvaltı yaptı.
 

BOZDAĞ’I ZİYARET ETTİLER

Şentop ve beraberindeki heyetin bir sonraki ziyareti ise Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası oldu. Burada Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Bozdağ ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılanan Şentop ve beraberindeki heyet oda hakkında Bozdağ’dan bilgi aldı. Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Bozdağ oda hakkında bilgi verirken esnafın yaşadığı bir sorunu da dile getirdi. Bozdağ “Kapaklı ilçemizdeki esnaflar işlemlerini yapmak için Tekirdağ’a gitmek zorunda kalıyor. Bu konuda esnafımız sıkıntı yaşıyor.” dedi. KOSGEB çalışmalarından Çerkezköy’ün nasibini aldığını ifade eden Bozdağ “1240 üyemiz bu çalışmadan faydalandı. KOSGEB piyasaya bir hareketlilik getirdi.” dedi.


 

BÜYÜKŞEHİR’DEN HAK ETTİĞİ DEĞERİ ALAMIYOR

Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe de Çerkezköy’ün nüfusu hakkında AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop’a bilgi verdi. Öğe, Çerkezköy’ün nüfusunun günden güne hızla arttığını belirterek “Artan nüfusa rağmen Çerkezköy Belediyesi büyükşehirden hak ettiği değeri almıyor. Hatta en az alan ilçe.” dedi. Şentop’un “Son dönemlerdeki yağış ilçede sorun oldu mu?” sorusu üzerine ise Öğe “Geçtiğimiz haftalardaki yağışta ilçemizde metrekareye 56 kilo yağmur düştü. Derelerimizde herhangi bir sorun yaşanmadı fakat ilçe merkezinde bazı bölgelerde sorunlar yaşandı.”dedi. AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel ise yaptığı konuşmada derelerin ıslahı ve çevresinin kamulaştırması konusunda büyükşehir belediyesinin eleştirerek “Para da yetki de büyükşehirde. Sorunları gidermek için harekete geçmek gerekiyor.” dedi. İlçedeki durum hakkında bilgi alan Şentop, 2019’daki seçimlerde Çerkezköy’den emin olduklarını ifade etti.
 

SU 5 LİRA

Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası ziyaretinin ardından Şentop ve beraberindeki heyet Efsane Çay Evi’ne uğradı ve burada vatandaşlarla bir araya gelerek, vatandaşların sorunlarını dinledi. Vatandaşlar su abonesi parası ve tek yön uygulaması ile ilgili şikayetlerini dile getirirken konuyla ilgili konuşan Milletvekili Yel “Mazotu 1 liradan vereceğini söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu’nun partisi Tekirdağ’da suyu 5 liradan veriyor. Burada yetki CHP’li büyükşehirde bulunuyor. İnşallah bu sorunu 2019’da kökten çözeceğiz.” dedi.
 

İLÇE TEŞKİLATINI ZİYARET ETTİ

Ziyaretlerini sürdüren TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop ve beraberindeki heyetin bir sonraki durağı ise AK Parti Çerkezköy İlçe Teşkilatı oldu. Burada İlçe Başkanı Abdullah Öğe, yaptıkları faaliyetler hakkında Şentop’a bilgi verdi. Şentop, burada basın mensuplarının da sorularını yanıtladı.
 

banner287
ÖYLE BİR ŞEY YOK

2018 yılında erken seçim olabilme ihtimaliyle ilgili gelen soru üzerine Şentop “Öyle bir şey yok. Sayın Cumhurbaşkanımız AK Parti yönetimi olarak siyasetle ülkeye birçok yenilik getirdi. Bunlardan bir tanesi de seçimlerin zamanında yapılması prensibidir. Bu konuda farklı bir düşünce yok. Geçici madde değişikliğinde de anayasanın açık olarak seçimlerin 3 Kasım 2019’da yapılacağını yazdık. Hatırlarsınız 7 Haziran’da hükümet kurulamaması söz konusu olduğu için mecburen seçime gittik. Şu an arkasında çok güçlü bir parlamento desteği olan, millet desteği olan bir hükümet var. Dolayısıyla bütün seçimler vaktinde yapılacak.” dedi. Referandum sonuçlarının yüzde 51’e 49 çıkması ile ilgili gelen soru üzerine ise Şentop “Referandum sonuçlarında karşımıza çıkan iki önemli gerçek var. Bunlardan birisi, demokratik ülkelerde tartışma ortamının uygun olduğu serbest oylamanın yapıldığı, sandıkların serbestçe kurulduğu ve kendi iradesiyle herkesin oyunu kullandığı ülkelerde referandum sonuçlarında evet ve hayırlar arasında çok ciddi farklar olmuyor. Ama diktatörlüklerin olduğu, despot yönetimlerin olduğu yerlerde çok açık farklar olduğunu gördük. Ama bir ülkede demokrasi ne kadar gelişmişse referandumlarda da evet, hayır oyları arasındaki fark o derece azalıyor. Bu anlamda Türkiye’de demokratik ortamın ne kadar yerleşik olduğu, istikrarlı olduğu ortadadır. İkincisi ise yine referandumlarda basit bazı konular söz konusuysa o zaman evet, hayır oyları arasında farklılıklar olabiliyor. Örnek veriyorum, okulların yerini nereye yapalım gibi işte il içinde mi olsun il dışında mı gibi. Ama çok temel kurumsal değişmeler içeren anayasa değişiklikleri referandumlarında açık ara oy farklılıkları hiçbir ülkede olmamış bu güne kadar. Dolayısıyla bu açıdan da Türkiye’de önemli bir sistem değişikliği getiren bir düzenlemeydi bu. Bu kadar önemli bir düzenleme değişikliğinin oylamasındaki sonuç dünya örneklerine baktığımızda gayet normal bir sonuçtur. Dünya örnekleri referandum tarihine baktığımızda da Türkiye’nin iftihar edeceği bir sonuçtur. Hem demokrasinin istikrarı bakımından, hem serbest seçimler oylamalar yapılmış olması bakımından, hem de kurumsal değişiklik içeren anayasa referandumunda böyle bir sonucun çıkması gayet normaldir. “ ifadelerini kullandı.


 

KONGRELER AK PARTİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Kongre süreci ile ilgili de soruları yanıtlayan TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı, AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop “Kongreler AK Parti için çok önemli. CHP’nin kurultaylarından kimsenin haberi olmazken bizim kongrelerimizin milletimiz tarafından takip edilmesi siyasetin merkezinin nerede olduğu, kalbinin nerede attığını göstermesi açısından çok önemlidir. AK Parti kongre süreçlerinde cumhurbaşkanımızın liderliğinde 2 hususu dikkate alarak hareket ediyor. Bunlardan birisi sürekliliktir. İlkeleri, parti felsefesi, vefa prensibi ilkesi bakımından bir devamlığı korumaya dikkat ediyoruz. Bir taraftan da Türkiye’deki değişim ve dinamizmi gözlemliyoruz. Teşkilatlarımız devamlılık ve değişimi bir arada gözeterek hareket ediyor.” dedi.  Türkiye, bölgemiz ve Dünya çok dinamik bir süreçten geçiyor diyen Şentop, “Dolayısıyla bu şartlar altında bir dinamizm getirebilmek için bir değişimi benimsemek lazım bu her alanda. Milletvekili seçimi yapılırken, belediye yerel seçimlerinde ve teşkilat seçimlerinde bugüne kadar zaten yapıyorduk. Bugüne kadar yapılan zaten böyleydi. Bugünden sonra yapılacaklar daha farklı bir önem arz ediyor. Çünkü Türkiye’de yönetim sistemi değişti. 16 Nisan ile beraber Türkiye’de yüzde 50 artı 1 asgari olarak oy alma şartı getirdik. İktidar olmaya asgari bir sınır getirdik. Bunu da göze alarak geçmişten farklı olarak bir gözden geçirme durumumuz var. Bunları göze alarak bir değerlendirme yapılacak. AK Parti bugüne kadar almış olduğu oydan daha fazla oyu mutlaka hedeflemek zorunda. Bu çerçevede kongrelerimiz olacak.”ifadelerini kullandı.
 

CHP’NİN YAKLAŞIMINDA BİR HATA VAR

CHP eski Konya Milletvekili Atilla Kart’ın referandumun iptaline ilişkin başvuruda bulunduğunun hatırlatılması üzerine, “CHP’nin referandum süreciyle ile ilgili genel yaklaşımında bir hata var. Milletimizin yoğun katılımıyla bir sonuç ortaya çıktı. Türkiye’de bir fikir hürriyeti var. Herkesin kendine göre bir yorumu olabilir. Bu konuda anayasanın yetkilendirdiği kurum Yüksek Seçim Kurulu’dur. Onun vereceği kararlarda nihayetinde bağlayıcı kararlardır. İptali için Danıştay’a başvuru yapıldı. Danıştay YSK’nın kararını denetleyen bir kurum değil. Danıştay bundan dolayı reddetti. Anaya Mahkemesine bireysel başvuru yapılabilirdi. Bunu yapmıyorlar. Anayasa Mahkemesi anayasadaki “YSK kararına karşı başka mercie başvurulamaz.” ilkesiyle hareket ediyor. Hiçbir ülke kendi egemenlik yetkisiyle ilgili bir hususu uluslararası bir kuruluşun inisiyatifine, insafına terk edemez. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yarı siyasi yarı hukuki bir mahkemedir.” dedi.
 

ÇTSO VE ÇOSB’Yİ ZİYARET ETTİLER

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop ile beraberindeki heyet ardından Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nı (ÇTSO) ziyaret etti. Burada AK Partili heyeti ÇTSO Başkanı Süleyman Kozuva ile yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılandı. Ardından de Şentop ve beraberindekiler Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler’i ziyarete etti. Bu iki kurumun ziyaretinde ise esnaf ve sanayicilerin durumu konuşuldu.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2017, 16:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali
Ali - 1 yıl Önce

Partıyı kripto fetoculardan temizleyın

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner462

banner306

banner459