Yakalanmamak için her gün 10 bin adım yürümek gerek

‘Obezite ve Diyabet’ Haftası nedeniyle AK Partililer Çerkezköy Toplum Sağlığı Merkezi’ni ziyaret ederek, Dr. Nurcihan Başkent’ten haftanın önemine dair bilgiler aldı. Bu hastalıkların çağın en güncel hastalığı olduğu yorumunda bulunan Başkent, “Önceden yaşlılarda görülen bu tür rahatsızlıklar çağımızda çocuklarda dahi sık görülüyor. Bundan korunmak için günde tempolu olarak 10 bin adım atmada fayda var.’’ tavsiyesinde bulundu.

Yakalanmamak için her gün 10 bin adım yürümek gerek
banner301
• ESMA KURTULUŞ-UĞUR LATİFOĞLU
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Alaettin Demirbağ, beraberinde parti yönetim kurulu üyeleri Süleyman Bahçekapılı, Mustafa Seçkin, Selda Yeşil, Handan Yıldız, Enes Yeşil ve Ahmet Galak ile birlikte dün saat 10.30’da Toplum Sağlığı Merkezi’ne ziyarette bulundu.
“SAĞLIKTA İYİ NOKTALARA GELDİK’’
Merkez hekimlerinden Dr. Nurcihan Başkent tarafından karşılanan heyet, sağlıkta çok iyi noktalara gelindiğine vurgu yaparken, Demirbağ, “Bakanlığın ve hükümetin çalışmaları gerçek anlamda ülkemizi sağlıkta iyi noktalara getirdi. Engellere sağlanan imkanlar da bu durumun bir göstergesi olup, belki dünyada bu konuda sayılı olan ülkelerden biri olmamızı sağlamıştır.’’ Dedi.
“BİREYSEL DEĞİL, EKİP BAŞARISI’’
Dr. Başkent ise sağlık alanında gözle görülür bir iyileşme olduğunu ifade ederken, “Yalnız burada şunu da unutmamak gerek, bu bireysel değil bir ekip başarısıdır. Zaten hiçbir şey bireysel başarı değildir. Bizler de hekimler olarak bu konuda üzerimize düşen her şeyi fazlasıyla yapmaya gayret ediyoruz.’’ İfadesini kullandı.
“HERKES KAYDINI YAPTIRSIN’’
Demirbağ ziyarette Aile Hekimliği kavramının olumlu bir durum olduğuna vurgu yaparken, Başkent olumlu olan bu durumda vatandaşların çok hassas davranması gerektiğine dikkat çekerek, “Başta Kapaklı olmak üzere bölgemiz yoğun olarak göç alıyor. Fakat, vatandaşlarımızın çoğu muhtarlara kayıt yaptırmıyor ve kayıtları hangi muhtarlıkta ise aile hekimleri de orada çıkıyor. Yani Çerkezköy’e il dışından gelen birinin kaydı geldiği bölgede olunca aile hekimi de orada bulunuyor. Bundan dolayı aile hekimliği için bir an önce kayıt yaptırılması gerekli. Aksi taktirde vatandaş bu hizmetten tam anlamıyla yararlanamaz, bir de gebelerin bu dönem boyunca kendilerine hekimlerinden bir hemşire veriliyor. Yani gebenin takibini hekimliğe gelince aynı kişi yapıyor. Bu açıdan bu hizmeti doğru kullanmak adına muhakkak kayıt yaptırılmalı. Biz de 2 yıl öncesinde aile hekimliğinin önemine dair kamuda çalışanlara seminerler düzenleyip, vatandaşları da bilgilendirmelerini hedefledik. Hatta, cami imamlarına da bu konuda eğitim verildi.’’ Diye konuştu.
 “MUHTARLARA DA BİLGİ VERELİM’’
Mustafa Seçkin bu konuda  muhtarların da çevrelerini bilgilendirerek muhtarlığa kayıt yaptırmanın aile hekimlerinin bilinmesi açısından da  faydalı olacağını belirtirken, Başkan Demirbağ, “İlçe içindeki adres değişikliklerinde muhtarlara giderek herkes kaydını yaptırmaya özen göstermeli.’’ önerisinde bulundu.
banner287
“OBEZİTE EN GÜNCEL SAĞLIK SORUNU HALİNE GELDİ’’
Ziyarette obezite ve diyabet hastalıkları konusunda bilgilendirmede bulunan Dr. Başkent, “Obezite ve diyabet en güncel sağlık sorunları haline geldi. Araç, asansör ve yürüyen merdiven kullanımı, beslenmede çeşitlilik bu hastalığı etkiliyor. Önceden yaşlılarda görülen bu tür rahatsızlıklar çağımızda çocuklarda dahi sık görülüyor. Tüm bunlar da bu hastalıklara karşı ‘dur’ dememiz gerektiğini gösteriyor.’’ Bilgilerini verdi.“OBEZİTE VE DİYABET EL ELE’’
“Obezite ve diyabet el ele.’’ Diyerek konuşmasını sürdüren Başkent, “Tabi diyabet sadece obeziteden kaynaklanan bir hastalık değil. Bunun pek çok nedeni olabilir. Ancak, obezitenin bu hastalığı etkilediği de bir gerçek. Tüm bunların bilincinde olarak hareket etmeli ve sağlığımıza özen göstermeliyiz. En önemlisi de spor yapmalıyız. Üstelik Çerkezköy’de spor yapacak alanlar da mevcut. Bu illaki spor salonlarında olacak diye bir şey yok. Arzu edenler tepede de yürüyüş yapabilir.’’ Şeklinde konuştu.
“KONUŞULMALI AMA ŞARKI SÖYLENEMEMELİ’’
Başkent günde tempolu olarak 10 bin adım atmanın faydalı olduğunu aktararak, “Bu tempoyu ise belirlemede yürürken konuşmayı ve şarkı söylemeyi deneyin. Eğer yürürken konuşabiliyor, ama şarkı söyleyemiyorsanız istenilen tempoda yürüyorsunuz demektir. Buna ek olarak beslenme de çok önemli tabi. Bazı aileler ‘çocuğa her meyvenin suyunu sıkıp, veriyorum’ diyor, bunu yapmak yerine çocuğa meyvenin kendisini verin, bu çok daha yararlıdır. Bir de kaloriye dikkat edilmesi gerekli. Herkes yakacağı kadar gıdayı yakacağı zaman dilimleri içerisinde almalıdır. Yani yatarken bir şey yemekten kaçının yağlı gıdaları akşam değil, öğle yemeğinde yemeye özen gösterin. Akşam bir salata ve çorba ile geçiştirin. Tabi sağlık için sigaradan da uzak durmakta fayda var. Sigaranın tıpta tek bir faydası yoktur, ama zararlarının çok olduğu herkesçe bilinir. Lakin, burada bunu çok ufak bir şekilde somutlandırmak gerekirse sigara içen ile içmeyenin cildinize bakın, içmeyenin daha parlak bir cilt yapısına sahip olduğunu göreceksiniz.’’ifadelerini kullandı.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 11:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306