Yerli otomobilimiz elektrikli olacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe’yi ziyaret etti. Ziyarette yerli otomobil konusunda önemli açıklamalarda bulunan Çelik, “Bu konuda bakanlığımız TOBB ile çalışma yürütüyor. Çalışma çerçevesinde Türkiye’de bu sektöre ilgi duyan aktörlerle görüşmeler yapıldı. Görüşmelerin sonunda bir noktaya gelindiği biliyorum. Muhtemelen elektrikli bir otomobil üretilecek. Netice çok uzak değil, yakındır” dedi.

banner301

Haber: Emrah ÇOĞALAN
Çerkezköy Bakış -  Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösterecek olan A. Schulman Inc. Fabrikasının açılış törenine katılmak üzere Çerkezköy’e gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, açılış töreninin ardından AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe’yi ziyaret etti.
Ak Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çevik’in açılış için Çerkezköy’e geldiğini ifade ederek, “Bakanımız OSB’de fabrika açılışını gerçekleştirdi. Açılışın ardından kendisini teşkilatımıza davet ettik ve sağ olsunlar bizleri kırmadı. Programında bize de zaman ayırdılar. Sanayicimiz ve çalışanlarımızla ilgili görüşmelerimiz oldu. Yerli üretim yapan ÇOSB’de gurur duyduğumuz firmaya ziyarette bulunduk” diye konuştu.

ÇERKEZKÖY’Ü GEZME İMKANIMIZ OLDU
İlçe Başkanı Öğe ve partililere kendilerini partide ağırladığı için teşekkür eden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, “Fabrikanın açılışı için geldik. Sayın bakanımızın selamlarını getirdik. Sizleri, halkımızı ve şehrimizi görmek istedik. Bu sayede Çerkezköy’ü gezme imkanımız oldu. Temel amacımız insanımıza daha fazla hizmet etmek ve katkıda bulunmak, iyilik derecesini yükseltmek, nerede ihtiyaç varsa o ihtiyacın faaliyetin içinde bulunmaktır. Ziyaretin temel amacı yerinde görmek, ne yapabiliriz diye ihtiyaçları sorup öğrenmek ve katkı vermektir” dedi.

SANAYİSİ VE ŞEHİR POTANSİYELİ ÇOK YÜKSEK

banner287
“Temel bakışımız halkın memnuniyeti ve başarısıdır” diyerek konuşmasını sürdüren Bakan yardımcısı Çelik, “Ben gördüğüm yerlerde hangi faaliyet olursa olsun bakanlık olarak bize düşen nedir diye sormak durumundayım. Bir gönül alıcı duruma katkı vermek istiyorum. Sizleri burada görmek burada bir arada olmak çok güzel. Çerkezköy çok büyümüş ve 150 bin nüfus olmuş. Çok ciddi sanayi kuruluşlarının olduğu, üretimin de ülke sanayisine çok ciddi katkıları olan bir yerde bulunmaktan ayrıca memnuniyet duyuyorum. Çerkezköy’ü gelip görmedikten sonra uzaktan pek algılanamaz. Sanayisi ve şehir potansiyeli çok yüksek” ifadelerine yer verdi.

ELEKTRİKLİ OTOMOBİL ÜRETİLECEK
Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, konuşmasını tamamlamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İlk olarak ‘yerli otomotivde son durum nedir. Biz yerli otomotive ne zaman geçeceğiz” sorusunu yanıtlayan Bakan Yardımcısı Çelik, “Bu konuda bakanlığımız TOBB ile çalışma yürütüyor. Çalışma çerçevesinde Türkiye’de bu sektöre ilgi duyan aktörlerle görüşmeler yapıldı. Görüşmelerin sonunda bir noktaya gelindiğini biliyorum. Çok fazla zaman geçmeden kimlerle işleyeceği, nasıl işleyeceği ve ne tür taşıtın üretiminin gerçekleşeceğinin kararı verilecek. Muhtemelen elektrikli bir otomobil üretilecek. Sayın Bakanımız bu konuda kamuoyuna açıklama yapıyor. Karar mekanizmaları sayın bakanımız ve TOBB’dur. Ana aktörleri ise Türkiye’deki otomotiv sektörlerine ilgi duyan sanayiciler olacaktır. Netice çok uzak değil yakındır” dedi.

ÇOSB CAZİP YERLERDEN BİR TANESİ
Basın mensuplarının "Bölgemiz OSB ile çevrili ve bir fabrika açılışına katıldınız. Bu bölgeye ileriki günlerde yeni yatırımlar yapılacak firmalar var mıdır” sorusuna ise Bakan Hasan Ali Çelik, “Firmalar hakkında bilgim yok. OSB’yi gezdim. Bir kısım yerler henüz dolmamış. Oransal olarak da İl müdürlüğünden almış olduğum bilgiler vardı. Burası doluluğu yüksek olan OSB’lerden birisidir. 6 ay önce yeni üretim reform paketi diye kanun çıkardık.  Bu TBMM’de kanunlaştı. Parseller kullanılmamışsa artık OSB’lerin yönetimi oradaki boş parsellerin hızla hayata geçirilmesi için yeni bir müdahale sistemi kurması. Ümit ederim ÇOSB’ye baktığım zaman çok cazip yerlerden birisidir. Doluluğu ve lojistik imkanları yatırıma hazır bir yerdir. O yüzden yeni yatırımcılar gelecektir. Arsa bulmakta zorluk vardı. Yeni yatırımcılar gelecek ya da mevcut tahsis edilen arsaların sahipleri en kısa zamanda yatırımını yapacaktır diye düşünüyorum” cevabını verdi.

İKİTELLİ’NİN TAŞINMASI YÖNÜNDE FİKRİM YOK
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, son olarak kendisine yöneltilen, "Son günlerdi ikitelli OSB’nin bu bölgeye taşınacağı konusunda dedikodular var. Bununla ilgili bakanlığın yürüttüğü bir çalışma var mı?’ sorusuna da, “Bakanlığın yaptığı çalışma var ama OSB’lerin taşınmasından ziyade, şehir merkezindeki sanayi sitelerinin taşınmasına yönelik bir hazırlık var. Yasal bir alt yapısı da var. Yasa çıktı, sanayi siteleri şehir merkezinde kaldıysa ve artık buralarda sıkıntı oluşturuyorsa bakanlık uygun bir yere taşıyıp, buradaki esnafın, sanayicinin taşınması için proje yapıyor. Ama ileride OSB’ler de uygulanabilir görünüyor. Bugün için İkitellinin buraya taşınacağı yönünde ki konudan bilgim yok” ifadelerini kullandı.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2017, 23:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa
Mustafa - 12 ay Önce

Yıllardır konuşuluyor E hadi artık yapında görelim

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner462

banner306

banner459