Yüksel: Tekirdağ eğitim şantiyesine dönüşüyor

AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Cüneyt Yüksel, hükümetin Milli Eğitim Bakanlığı aracılığı ile Tekirdağ’a yapmakta olduğu ve yapacağı yatırımlar ile ilgili bir basın açıklaması yaptı.

Yüksel: Tekirdağ eğitim şantiyesine dönüşüyor
banner301

Çerkezköy Bakış - Yüksel basın açıklamasında “Ana muhalefet partili bir milletvekilimizin, Milli Eğitim Bakanlığımızın ilimize milli eğitim yatırımları anlamınla ‘üvey evlat’ muamelesi yaptığı, ülke genelindeki yatırımlardan pay alamadığı doğrultusunda söylemleri olmuştur.  Gerçekler hiç de sayın milletvekilimizin anlattığı gibi değildir. Bu basın açıklamamız milletvekilimizin vatandaşlarımızı doğru bilgilendirebilmesi için, ilindeki yatırımlarla ilgili bilgi aldığı kaynakları gözden geçirmesi gerektiğinin bir göstergesi olacaktır.” ifadelerine yer verdi.
 

10 BİN ÖĞRETMEN 172 BİN ÖĞRENCİ

AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Cüneyt Yüksel basın açıklamasında “ Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılında 9 bin 343’ü resmi kurumlarda, bin 175’i ise özel öğretim kurumlarında olmak üzere 10 bin 518 öğretmen; 172 bin 212 öğrencisi ile eğitim-öğretim hizmetlerini sürdürmektedir. İlimiz 2016 yılı TUİK verilerine göre 35 bine yakın göç almıştır. Göçün en yoğun olduğu ilçelerimiz ise sırasıyla; Çerkezköy, Çorlu, Kapaklı, Süleymanpaşa ve Ergene’dir. İlimizde derslik ihtiyacı göz önüne alındığında ve göçün de devam edeceği düşünüldüğünde Müdürlüğün inşaat emlak çalışmaları stratejik bir öneme sahip olduğunu gözükmektedir.” diye konuştu.
 

TOPLAM 6 BİN 641 DERSLİK

Tekirdağ’da 64’ü okul öncesi, 2 bin 324’ü ilkokul, bin 533’ü ortaokul, 2 bin 142’si ortaöğretim olmak üzere toplam 6 bin 641 derslik olduğunu belirten AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Cüneyt Yüksel yaptığı basın açıklamasında “İlimizde 307 eğitim kurumumuz normal eğitim yaparken, 96 eğitim kurumumuz ise ikili eğitim yapmaktadır. İlimizde mevcut öğrenci ve derslik sayıları ile Bakanlığımız politikaları doğrultusunda 2019 yılı itibarı ile tekli eğitime geçilmesi hedefi doğrultusunda 615 dersliğe ihtiyaç duyduğumuz tespit edilmiştir. İlimizde mevcut derslik sayısına göre derslik başına düşen ortalama öğrenci sayılarımız; okul öncesinde 22, ilköğretimde 28 ve ortaöğretimde 20 olarak gözükmektedir. ” dedi.
 

KAPAKLI’YA ANAOKULU, KARAAĞAÇ’A LİSE

2017-2018 ve 2019 yıllarında Tekirdağ’ın eğitim öğretim yatırımları açısından “Eğitim Şantiyesine” dönüşeceğini ifade eden Yüksel bu doğrultuda yapımı devam eden ve yapımı planlanan yatırımları açıkladı.  Yüksel, “Çorlu 40 derslikli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve 3 Atölye, Kapaklı 4 derslikli Anaokulu ve Kapaklı Karaağaç 24 derslikli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Anaokulu’nun geçici kabulü yapıldı. İnşaatı devam eden okullardan Çorlu 24 derslikli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 21 Eylül 2017, Marmara Ereğlisi 24 derslikli İmam Hatip Lisesi 17 Eylül 2017, Süleymanpaşa 40 derslikli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ise 26 Mayıs 2018 tarihlerinde bitecek.” dedi.
 

banner287
2 YENİ OKULUN DOSYASI HAZIR

Süleymanpaşa ilçesinde 16 derslikli Güzel Sanatlar Lisesi’nin ihalesinin 2 Haziran 2017 tarihinde yapıldığı belirten Yüksel, açıklamasında devlet yatırım programında ve Temel Eğitim Yapım Programında yer alan ve dosyası hazırlanan, ihalesi yapılacak olan Çerkezköy’de 24 derslikli İmam Hatip Lisesi, Çerkezköy’de 24 derslikli ilkokul, Ergene’de 24 derslikli İmam Hatip Lisesi, Kapaklı’da 24 derslikli İmam Hatip Lisesi, Çorlu’da 12 derslikli Halk Eğitim Merkezi projelerinin olduğunu ifade etti.
 

ÇERKEZKÖY VE KAPAKLI PROJELERİ

Yüksel basın açıklamasında, 2017 yılı devlet yatırım programında yer alan ve ihalesi yapılacak olan projelerin ise Çerkezköy 24 derslikli İmam Hatip Lisesi, Çerkezköy 200 öğrenci kapasiteli pansiyon, Çerkezköy Spor Salonu, Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Sosyal Bilimler Lisesi tamamlama işi, Kapaklı  32 derslikli Anadolu Lisesi, Kapaklı Spor Salonu olduğunu belirtti.
 

HAYIRSEVERLERİN KATKILARIYLA YAPIMLARI SÜRÜYOR

Protokolleri imzalanarak inşaatı devam eden projelerinin de olduğunu belirten Yüksel, bunların Çerkezköy’de hayırsever Yusuf Şenel tarafından yaptırılan 32 derslikli ortaokul,  Seval- Ahmet Çetin tarafından yaptırılan 16 derslikli Fen Lisesi, Müjgan-Serkan Karagöz tarafından 4 derslikli anaokulu, Çerkezköy Eğitim Derneği tarafından Memur Sokak üzerinde yaptırılan 21 derslikli ortaokul, Veliköy Organize Sanayi Bölgesi yönetim kurulu tarafından 16 Derslikli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile 4 Atölye olduğunu belirtti.  Yüksel ayrıca Kapaklı İmam Hatip Okulları Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından ise 24 derslikli İmam Hatip Ortaokulu yapılacağını ifade etti.
 

876 YENİ DERSLİK KAZANDIRILACAK

Devam eden projelerle birlikte Tekirdağ’a 876 yeni derslik kazandırılacağını ve toplamda 7 bin 540 dersliğin olacağını ifade eden AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Cüneyt Yüksel “ Yeni dersliklerin yapımından sonra derslik başına düşen öğrenci sayısı okul öncesinde 22, ilköğretimde 26, ortaöğretimde 18, genel ortaöğretimde 17, mesleki ve teknik eğitimde 18 olacak.” dedi. Yüksel açıklamasının devamında ise “Bu verilere göre;  Bakanlığımızın ve İl Müdürlüğümüzün 2015-2019 Stratejik Planlarında yer alan okul derece ve türlerine göre derslik başına düşen öğrenci sayıları dönem sonu hedeflerinin altına düşecek ve il genelinde tekli öğretime geçiş sağlanacaktır. Ancak, İlimiz Türkiye’de en fazla göç alan iller arasında olup 2016 TÜİK verilerine göre 34.965 nüfus artışı gerçekleştiği göz önünde bulundurularak bu durumun önümüzdeki yıllarda da devam edeceği düşünüldüğünde yeni okul yatırımlarının hızla devam etmesi gerektiği görülmektedir. Bu nedenle gerek milletvekillerimiz, gerek valiliğimiz ve AK Parti İl Başkanlığımız, yatırımların hızla artması doğrultusunda gerekli çalışmaları Milli Eğitim Bakanlığımızla birlikte yapmaktadır. Saygılarımızla tüm kamuoyuna duyurulur.” ifadelerine yer verdi.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
YORUMLAR
hasan
hasan - 12 ay Önce

mevcut derslik sayısına göre derslik başına düşen ortalama öğrenci sayılarımız; okul öncesinde 22, ilköğretimde 28 ve ortaöğretimde 20 olarak gözükmektedir.

yukarıda verilen veriler hangi kaynaktan ?

SIRADAKİ HABER

banner265

banner306