banner354

15 Temmuz unutulmayacak
Çerkezköy Bakış - 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünde şehit düşenlerin isimlerin yaşatılması ve halkın şanlı direnişinin unutulmaması için CHP Grubu Şehit Başçavuş Ömer Halisdemir isminin Şehit Teğmen Akın Akın Caddesi üzerinde yapılan parka verilmesini Ak Parti Grubu ise Belediye Meydanı’nın isminin Demokrasi Meydanı olarak değiştirilmesini, MHP Meclis Üyesi Hasan Sakallı ise Hükümet Konağı önündeki parka 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Egemenlik Parkı adının verilmesini önerdi.

İLK OTURUM DÜN YAPILDI

Meclis Toplantı Salonu’nda saat 15.00’da başlayan toplantıya 15 Temmuz hain darbe girişimi ile terör olaylarında şehit düşenler için sayfı duruşunda bulunularak başlandı. Sonrasında da hep birlikte İstiklal Marşı okundu. Toplantıyı MHP İlçe Başkanı Koray Önsel ile İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri de takip etti.

AKAY: TÜRKİYE KARA BİR GECE YAŞADI

İstiklal Marşımızın okunmasının ardından kısa bir konuşma yapan Belediye Başkanı Vahap Akay, Türkiye’nin 15 Temmuz’da kara bir gece yaşadığını, bu kara gecede yaşanan kalkışma ve darbe teşebbüsünde hayatını kaybeden şehitlerimizi rahmetle andığını, yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar dilediğini ifade etti.

9 MİLYON 500 BİN TL’LİK EK BÜTÇE TALEBİ

 Meclis toplantısı açılış ve yoklama ile başladı. Ardından gündemin ikinci maddesinde yer alan Çerkezköy ilçesi sınırları içerisindeki muhtelif parsellerdeki Belediye hisselerinin satışının müzakere edilip, oy birliği ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edilmesinin ardından Meclis toplantısı Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün 9 milyon 500 TL’lik ek bütçe yapılması talebi yapılan bilgilendirme doğrultusunda oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

BELEDİYE KAMPANYAYA KATILACAK

Gündemin dördüncü maddesinde 15 Temmuz Dayanışma Kampanyası’na Belediye’nin katılması talebi görüşüldü. Talep, Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi. Beşinci gündem maddesinde Belediye bünyesinde Muhtarlıklar Müdürlüğü ve Gençlik ve Spor Müdürlüğü kurulması oy birliği ile kabul edildi.

BELEDİYE KREDİ KULLANACAK

Fen işleri Müdürlüğünün kredi hakkındaki müzekkeresinin müzakeresi ile gündemin yedinci maddesinde yer alan mevcut Pazar Yeri’nin yeniden düzenlenmesi amacıyla İller Bankası A.Ş’den 5 milyon TL kredi kullanılması talebi yapılan bilgilendirme doğrultusunda Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

DUMANLAR: YETKİ NEDEN KULLANILMADI

İlgili gündem maddesi hakkında söz alan Ak Parti Grup Başkanı Şükrü Dumanlar, geçen yıl alınan yetkinin neden kullanılmadığını ve neden yeniden Meclise konuların getirildiğini sorması üzerine Belediye Başkanı Vahap Akay, TESKİ’nin 14 Temmuz’da Kızılpınar’da 25 milyon TL’lik altyapı temeli attığını ve bir önceki kararın 2015 yılı Eylül ayında alındığını belirterek, “TESKİ altyapı çalışmalarına başladı. Biz de ihalemizi hazırladık ve altyapı çalışmalarına müteakip üst yapı çalışmaları, asfaltlama çalışmaları yapacağız. Çalışmalar şuanda Veliköy’ün yanında yapılan arıtmadan itibaren geliyor. 15-20 gün içinde Kızılpınar’da olacak. Biz de hazırlıklarımızı tamamladık ve ihaleye çıkma noktasına geldik. Bunun içinde 2016 yılı içinde alınmış Meclis kararı istenildi. Bunun için konuyu tekrar gündeme getirdik. Altyapı biten yerlerde üstyapı çalışması yapacağız” dedi.

AKAY: PROJEDE DEĞİŞİKLİKLER OLUŞTU

Pazar Yeri için de Meclis’ten 2015 yılında yetki alındığını fakat Kültür Merkezi Projesi’nin Tır Parkı’nın olduğu alana kayması nedeni ile projede değişiklikler olduğunu belirten Belediye Başkanı Akay, bu nedenle 2016 yılı içinde alınmış yeni bir Meclis kararı gerektiğini ifade etti.

ÇEŞİTLİ KOMİSYONLARA HAVALE EDİLDİ

İller Bankası’ndan kredi taleplerinin ilgili Komisyonlara havale edilmesinin ardından Plan ve Proje Müdürlüğü’nün Mimari Estetik Komisyonu Üyelerinin revize edilerek onaylanması hakkındaki müzekkeresinin müzakeresi Belediye Meclisi tarafından oy birliği ile kabul edilirken, dokuzuncu maddede yer alan Plan ve Proje Müdürlüğünün Kent Estetik Kurulu Çalışma Usul ve Esaslarına İlişkin Yönetmeliğinin hazırlanarak onaylanması hakkındaki müzekkeresinin müzakeresi de incelenmek üzere İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi. Gündemin 10. maddesinde yer alan Plan ve Proje Müdürlüğü’nün Veliköy Revizyon Uygulama İmar Planı plan notları değişikliği talebi
İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi.

GRUPLAR ÖNERGE VERDİ

CHP Grubu tarafından verilen 15 Temmuz hain darbe girişiminde hayatını kaybeden Şehit Başçavuş Ömer Halisdemir isminin Şehit Teğmen Akın Akın Caddesi üzerinde yapılan parka verilmesi önerisi oy birliği ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na, MHP Meclis Üyesi Hasan Sakallı tarafından verilen Hükümet Konağı önündeki parka 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Egemenlik Parkı adının verilmesi önergesi oy birliği ile İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na, AK Parti Grubu adına verilen Belediye Meydanı’nın isminin Demokrasi Meydanı olarak değiştirilmesi teklifi de İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi.

İKİNCİ OTURUM PAZARTESİ YAPILACAK

Gündem maddelerinin tamamlanmasının ardından Belediye Meclis toplantısının ilk oturumu sona ererken, Belediye Meclisi Komisyonlara havale edilen konuları görüşüp karara bağlamak üzere 5 Temmuz Pazartesi saat 15.00’da yeniden toplanacak.
 

Çerkezköy Bakış

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.