2013 yılı hedefi 80 bin fidan

Çerkezköy Orman İşletme Şefliği’nce yıl içerisinde 26 bin fidan toprakla buluşturulurken 2013 yılı hedefi ise 80 bin fidan olarak belirlendi. Çerkezköy Orman İşletme Şefi Ekrem Ferhatoğlu, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi ile birlikte Kınalı-Çerkezköy-Edirne otoban bağlantısındaki ağaçlandırma çalışmalarını başarılı bir şekilde gerçekleştirdiklerini söyleyerek, ÇOSB’nin yaptığı gibi diğer kuruluşların da ağaçlandırma çalışmalarına katkı sunmalarını istedi.

2013 yılı hedefi 80 bin fidan
banner301
• EMRAH ÇOĞALAN
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Çerkezköy Orman İşletme Şefi Ekrem Ferhatoğlu, 2012 yılının geride kalan döneminde yaptıkları çalışmalar hakkında genel bir değerlendirmede bulunarak, 2013 yılına ilişkin hedeflerini açıkladı.
“26 BİN FİDANI TOPRAKLA BULUŞTURDUK’’
2012 yılının Şubat ayından Mayıs ayına kadar Tekirdağ-Kırklareli otoyolu güzergahı boyunca ibreli ve yapraklı olmak üzere toplam 26 bin fidan dikildiğini söyleyen Ekrem Ferhatoğlu, “Mevsim sıcaklıklarının yüksek seyretmesi sebebiyle dikilen fidanlarda kuruma oranı yüzde 25 civarında seyretti. Bu zaman diliminde fidanların sulama işlemini kendi imkanlarımızla gerçekleştirdik. Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi ile birlikte Kınalı-Çerkezköy-Edirne otoban bağlantısındaki ağaçlandırma çalışmalarını da başarılı bir şekilde gerçekleştirdik. Dileğimiz bu gibi kuruluşların ağaçlandırma çalışmalarına katılmalarıdır.’’ dedi.
2013 HEDEFİ 80 BİN FİDAN
2013 yılı hedeflerinden bahsederek sözlerini sürdüren Ferhatoğlu, “2013 yılının ilkbahar mevsimiyle birlikte yenileme çalışmaları yapılarak, Tekirdağ Orman İşletme Müdürlüğü ile birlikte 80 bin fidan dikimi yapmayı hedefliyoruz. 2013 yılı hedeflerimiz arasında Ergene Havzası içinde kurumumuza düşen alanı ve gündeme alınacak dere kenarlarında erozyonu önlemek amacıyla ağaçlandırma yapmak olacak” diye konuştu.
PINARÇA KÖYÜ HUDUDUNA 8.5 KİLOMETRE YOL TESİS EDİLDİ
Ferhatoğlu, yol çalışmalarından da bahsederek şöyle devam etti: “2012 yılında programa alınan yeni orman yolunun etüt ve aplikasyon çalışmaları tamamlanarak, Pınarça Köyü hududunda 8,5 kilometre yol tesis edildi. Bu yollar sayesinde orman yangınlarıyla etkin mücadele edilebilecek. Ayrıca hedeflerimiz arasında seyreltme ve ferahlandırma çalışmaları bulunuyor. 2013 yılı yol yatırım programında yeni tesis edilen yolun menfezleri ile stabilize çalışmasının yapılarak yolun kalıcı bir şekilde hizmete sunulmasını hedefliyoruz”

banner287


“GENÇLERİMİZE ORMAN VE DOĞA SEVGİSİNİ AŞILAMAYI İSTİYORUZ’’
2012 yılı içinde eğitim kurumlarıyla birlikte gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında da konuşan Ekrem Ferhatoğlu, “Okullara 5 bin fidan dağıtımı gerçekleştirdik ve bu fidanların dikimini öğrencilerle birlikte gerçekleştirdik. Önümüzdeki yıl bu rakamı iki katına çıkartmayı hedefliyoruz. Ayrıca bu çalışmalarımızla birlikte gençlerimize orman ve doğa sevgisini aşılamayı istiyoruz. 2012 yılında Orman Yangınları ile Mücadele Komisyon Kararlarını ilçe bazına kadar indirgedik ve bunun etkili şekilde faydası oldu. Kurumların ve özel kişilerin kendi imkanlarıyla almış olduğu tedbirler de büyük ve tehlikeli yangınların önüne geçilmesinde büyük rol oynadı.” İfadelerine yer verdi.
“2 ÜZÜCÜ YANGIN MEYDANA GELDİ’’
Alınan tüm önlemlere rağmen 2012 yılı içinde iki üzücü orman yangınıyla karşılaştıklarını belirten Orman İşletme Şefi Ferhatoğlu, “başarılı bir dönem geçirmiş olsak da bu yıl içinde 2 üzücü yangınla karşılaştık. Kuşbahçe mevkiinde meydana gelen yangın sonrasında ağaçlar kesilmedi. Ağaçların 2013 yılı ilk bahar mevsimine kadar canlanması beklenecek. İkinci yangın Çorlu ilçesi Seymen köyü mülki hudutlarında bozuk orman alanı üstünde meydana geldi. Meydana gelen yangın olayının halen tahkikatı devam ederken, muhtemel yangının çobanlardan kaynaklandığı iddia ediliyor. Orman yangını 2 helikopter ve birçok itfaiye aracıyla büyümeden söndürüldü” açıklamasında bulundu.
TEŞEKKÜR ETTİ
Ferhatoğlu, orman ve anız yangınlarında söndürme çalışmalarına katılan belediyelere teşekkür ederek şunları söyledi: “2012 yılında alınan tedbirlerle, ilçe ve çevre beldelerinin de iştirakiyle birçok anız yangını ve orman yangını söndürüldü. bu yardım ve katkıların önümüzdeki yıllarda da devam etmesini diliyorum’’

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 13:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493