24 Kasım, öğretmenlerin hüzün günü haline geldi

Öğretmenlerin, düşük maaş ve yetersiz özlük hakları nedeniyle sıkıntılı günler geçirdiğini vurgulayan CHP Çerkezköy İlçe Sekreteri Nejdet Ertürk, “Bütün bunlara, Hükümet’in öğretmenleri itibarsızlaştırma politikaları da eklenince, 24 Kasım, öğretmenlerin hüzün günü haline geldi. Hükümet, bu politikalarından vazgeçip, derhal öğretmenlerin, başta maaşlar olmak üzere mesleki ve özlük haklarını insan onuruna yaraşır düzeye yükseltilmelidir.” diye konuştu.

24 Kasım, öğretmenlerin hüzün günü haline geldi
banner301
• EMRAH ÇOĞALAN
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Yarın kutlanacak olan 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir basın toplantısı düzenleyen CHP Çerkezköy İlçe Sekreteri Nejdet Ertürk, öğretmenlerin 24 Kasım’ı coşku içerisinde kutlayamadığını söyledi.
POLİTİKALARLA ÖĞRETMENLİĞİN SAYGINLIĞI AZALDI
Eğitim camiasının içinden gelen birisi olarak, öğretmenlerin yaşadığı sıkıntıları iyi bildiğini dile getiren Ertürk  “Yüz binlerce öğretmen gösterdikleri fedakarlık ve verdikleri emeğinin karşılığı olarak, öğrencileri ve toplum tarafından şükranla anılacak. Belki de sadece 24 Kasım’larda hatırlanıyor olmanın hüznünü yaşayacaklar. Özellikle son yıllarda yürütülen politika ve uygulamalarla Türkiye’de öğretmenlik mesleğinin saygınlığı her geçen gün biraz daha azalmaktadır” dedi.
ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ HAK ETTİĞİ SAYGINLIĞA KAVUŞTURULMALI
banner287
Öğretmenlik mesleğinin sorunlarının, toplumun ve bireylerin tümünü ilgilendirdiğini belirten Nejdet Ertürk, “Toplumların kalkınmasında ilerlemesinde eğitim ve öğretmen çok önemli bir yer tutmaktadır. Çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkma hedefine ulaşmanın yolu eğitimden geçmektedir. Öğretmenin saygınlığı ve eğitimin kalitesi, ülkemizin kalkınması, ulusumuzun yücelmesi için çok önemlidir. Öğretmenlik mesleği, hak ettiği saygınlığa bir an önce kavuşturulmalıdır. Nitelikli eğitim ancak nitelikli öğretmenler yetiştirmekle mümkündür. Ülkenin geleceği, iyi yetişmiş ve mesleğinde söz sahibi öğretmenlere bağlıdır. Ancak o zaman ‘fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür’ kuşaklar yetiştirilebilir” diye konuştu.
EĞİTİM EMEKÇİLERİ GEÇİNEBİLMEK İÇİN EK İŞ YAPIYORLAR
4+4+4’lük kesintisiz eğitim sisteminin, öğretmenlere yeni sıkıntılar yaşattığını ifade eden Ertürk “4+4+4 ile ilköğretim okullarının ilkokul ve ortaokul olarak ayrılması nedeniyle çok sayıda okulun rehber öğretmensiz kalması bir diğer dikkat çekici sorundur. Özür grubu tayinlerine yılda bir kez yaz aylarında yapılma hükmü getirildi. Şu anda eşinden ve çocuğundan ayrı görev yapan öğretmenler mutsuz ve huzursuzdur. Eğitimde ticarileştirme ve özelleştirme uygulamalarının yaygınlaştığı, esnek ve güvencesiz istihdamın arttığı, kamu kaynakları ile özel okullar ve özel üniversitelerin desteklendiği, Milli Eğitim Bakanlığı’nın merkez ve taşra teşkilatında yaşanan yoğun siyasi kadrolaşma uygulamalarının yaşandığını açıkça görülmektedir. Yıllar içinde uygulanan yanlış ekonomik politikalar ve tercihler sonucu ekonomik ve sosyal açıdan çökertilen eğitim emekçileri, geçinebilmek için ek iş yapmak zorunda kalmışlardır” bilgisini verdi.
DİĞERLERİ LİYAKATSİZ Mİ?
Çerkezköy’de yapılan Müdür atamalarında kriter olarak aranan Eğitim Bir-Senli olma koşuluna anlam veremediklerini söyleyen Ertürk, “Çerkezköy’de yapılan müdür atamalarında artık müdür olma kriterleri arasına bir de Eğitim Bir Sen’e üye olma koşulu getirilmiştir. İster istemez aklımıza acaba diğer Öğretmen Sendikalarına üye öğretmenler arasında müdür olacak liyakatta kimse bulunmamakta mıdır? sorusu gelmektedir. Konunun muhataplarından gelecek kamuoyunu aydınlatıcı bilgileri bizde merakla bekliyoruz.” eleştirisini yaptı.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 11:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa
mustafa - 6 yıl Önce

öyle anlaşılıyorki bu basın toplantısında amaç öğretmenlerin sorunları değilde birtürlü kabullenemediğiniz 4+4+4 kesintisiz eğitim sistemini bir vesileyle eleştirmek.

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306