banner507

5 kişilik aile hastanelik oldu

Sonbahar ve kış mevsiminin vazgeçilmez tatlarından olan mantar bilinçsizce tüketildiğinde geri dönüşü olmayan hastalıklara hatta ölümlere neden olabiliyor. Çerkezköy’de kısa süre önce mantar zehirlenmesi nedeniyle 5 kişilik bir aileye hastaneye müracaat ettiğini belirten Devlet Hastanesi Acil Tıp Sorumlusu Uzman Doktor Fatih Çömez, vatandaşların kültür mantarı dışındaki toplama mantarların son derece tehlikeli ve zehirli olduğunu belirtti.

5 kişilik aile hastanelik oldu
banner301

Çerkezköy Bakış - Son birkaç haftadır Çerkezköy Devlet Hastanesi acilinde mantar zehirlenmesi şikayeti ile artış yaşandı. Devlet Hastanesi Acil Tıp Sorumlusu Uzman Doktor Fatih Çömez, yaşanan zehirlenmeler ilgili açıklamada bulundu. Doktor Fatih Çömez, mantarın özellikle yağışlı geçen mevsimlerde artış gösterdiğini söyledi. Mantar zehirlenmesinin belirtilerinden de söz eden Çömez, “Mantardan dolayı zehirlenme yaşayan kişi ilk olarak mide bulantısı, kusma, karın ağrısı ve şuur bulanıklığı gibi belirtiler oluşur. Bu belirtileri hissedenler hemen hastaneye gitmelidir. Mantar alırken toplama mantar yerine kültür mantarı olarak bilinen ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından denetlenmiş paketli mantarlar seçilmesinde fayda var.” dedi.
 

“KARACİĞER YETMEZLİĞİ GÖRÜLEBİLİR”

banner287
Mantar zehirlenmelerinin neticesinin karaciğer yetmezliği kadar ciddi hastalıklara hatta ölümle dahi sonuçlanabileceğinin altını çizen Uzm.Dr. Fatih Çömez, “Son olarak Acil Servisimize 5 kişilik bir aile mantar zehirlenmesi şikayetiyle geldi. Durumlarında ki ciddiyetten dolayı çevredeki çeşitli hastanelere sevk ettik. Bu durumlar hastalarda karaciğer yetmezliği dahi görülebiliyor. Her yaş grubunda aynı etkiyi gösterebilen bir zehirlenme türüdür mantar zehirlenmesi.” ifadelerine yer verdi.
 

“KÜLTÜR MANTARI ALMAKTA FAYDA VAR”

Doktor Fatih Çömez, mantar alırken toplama mantar yerine Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından denetlenmiş ve satışında mahsuru olmayan kültür mantarı almanın faydalı olduğunu da kaydetti. Çömez, “Yıllardır mantar toplayan vatandaşlar tecrübeleri ile sabit iş yapıyorlar fakat olabilecek bir tozlaşma ile zehirsiz denilerek toplanan mantarlar zehirli olabiliyor. Bu noktada biraz daha dikkatli olmalıyız.” dedi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2017, 17:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ömer
Ömer - 1 yıl Önce

Çömez, "Yıllardır mantar toplayan vatandaşlar tecrübeleri ile sabit iş yapıyorlar fakat olabilecek bir tozlaşma ile zehirsiz denilerek toplanan mantarlar zehirli olabiliyor. Bu noktada biraz daha dikkatli olmalıyız.” dedi.
NE KADAR YANLIŞ BİR CÜMLE, MANTAR BİTKİ DEĞİL TOZLAŞMA İLE ÇOĞALMAZ. AYRICA BİR TÜR SONRADAN ZEHİRLİ YA DA YENEN OLMAZ.

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493