banner507

57. Alay yola çıktı

18 Mart Çanakkale Zaferi Kutlamaları için 8. kez Çanakkale'ye yürüyüşe çıkacak olan 57. Alay Yürüyüş Komitesi Çerkezköy’den düzenlenen törenin ardından Çerkezköy Mehteran takımının çaldığı marşlarla uğurlandı.

57. Alay yola çıktı
banner301

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Belediyesi önünde toplanan 57. Alay kafilesi, Belediye Başkanı Vahap Akay ile birlikte uğurlama töreninin düzenleneceği Vatan Size Minnettar Anıtı’na kadar yürüdü. Buradaki programa Çerkezköy Kaymakamı Atilla Selamı Abban, 3. Zırlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Engin Candaş, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çerkezköy İlçe Emniyet Müdürü Serdar Kurtoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Volkan Torun, , STK temsilcileri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

57. Alay Yürüyüş Komitesi Başkanı Hikmet Yılmaz, yürüyüşün 5 gün süreceğini belirterek, “2012’de başlamıştık. 100. yılını birlikte kutlamak istiyorduk. Şehitlerimizle, kefensiz yatanlarımızla birlikte olmak istiyorduk. Hiç yorulmadık.. Sadece vatanı sevdik ve o kocaman yürekli insanların desteğini alarak yola koyulduk. Nasıl ki 1915’in 22 Şubat’ında Mustafa Kemal 57. Alay Komutanı Hüseyin Avni’ye “Hüseyin bu sancak yere düşmeyecek” dediğinde Hüseyin Avni Paşamız, 13 Ağustos, bayramın ikinci günü şarapnel parçasıyla şehit düştüğünde o alayın sancağının yere düşmeyeceğini biliyordu. Biz, temsili olarak her yıl Mustafa Kemal’in 57. Alay’ını Çanakkale’ye yürütüyoruz. 235 kilometre yolumuz 57. Alay Şehitliğinde son buluyor. Bu yürüyüşü yaparken sadece bir yürüyüş olmadığını biliyoruz.” dedi.
Yılmaz’ın ardından kısa bir konuşma gerçekleştiren Kaymakam Abban, “Çok büyük kahramanlıklar gösteren 57. Alay birçok madalya ve ödül almış, Dünya’nın en kahraman Alay’ı olarak tarihe geçmiştir. Bugün onların anısına Türkiye Cumhuriyeti Ordusunda 57. Alay yoktur. Bu kutlu ve şerefli yolculukta Çanakkale’ye gitmek üzere bugün yola çıkacak olan çok değerli arkadaşlarımıza yolunuz açık olsun diyorum. Onlara sağlık ve başarılar diliyorum.” İfadelerini kullandı.

banner287
ÇERKEZKÖY’DEN ALTI KİŞİ KATILACAK
Konuşmaların ardından bir süre önce oluşturulan Çerkezköy Mehteran takımı marşlar çaldı. Daha sonra yürüyüşe Çerkezköy’den katılacak olan Mustafa Çiftçi, Ahmet Cefa, İhsan Engin, Bahtiyar Karakuş, Seçkin Terek ve Cemil Şenel yola koyuldu.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493