6 şapkalı düşünme tekniğini anlatacak

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nın başarıyla sürdürdüğü eğitim ve seminer toplantılarına bir yenisi daha eklenecek.

6 şapkalı düşünme tekniğini anlatacak
banner301
Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası sürdürdüğü eğitim ve seminer toplantılarına bir yenisi daha ekleyecek. CNN Spor Editörü Emre Tilev’in sunumuyla bugün “6 Şapkalı Düşünme Tekniği” konulu seminer düzenlenecek.

BUGÜN DÜZENLENECEK

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası, CNN Spor Editörü Emre Tilev’in sunumuyla katılımcılara “6 Şapkalı Düşünme Tekniği” konulu seminer sunulacak. Seminer ile bireylerin monoton düşünme alışkanlıklarından kurtulup olaylara ve konulara farklı açılardan ve düşüncelerden yaklaşarak pozitif ve üretken bir yaklaşıma ulaşabilmesi hedefleniyor.

6 ŞAPKALI DÜŞÜNME TEKNİĞİ NEDİR?

Bu teknik esasında Edward De Bono'nun 1985'te yayınlanan kitabından doğmuştur. Altı Şapkalı Düşünme Tekniğinde yazar De Bono insanların birkaç farklı şekil ve yaklaşımla kavrama ve düşünme eylemini gerçekleştirebildiğini incelemiştir.
İnsanların düşünme alışkanlıkları ile kendilerini kısıtladıklarını, bunun sonucu olarak da bir ya da iki yaklaşım üzerine düşündüklerini oysa eğer kendini denetleyebilirse bireyin altı farklı yöntemi öğrenip kullanarak gerek toplantılarda gerek takım çalışmalarında ve gerekse karar vermede çok daha üretken ve çok daha olumlu ve pozitif yaklaşımlar sunabileceği anlatılmaktadır.

banner287
BİR TANIŞMA TEKNİĞİ

Bu yöntem aslında iyi bir tartışma tekniği olması sebebiyle iş dünyasından eğitime gelmiş bir tekniktir. Altı şapkalı düşünme tekniğidüşünceyi öğretmede, olay ve sorunların birçok yönünü görebilme ve gösterebilmede, bilişsel alanlar ve üstü kazanımlarının gerçekleştirilmesinde yararlı olabilmektedir. Bu tekniğin kişilere sistematik düşünmeyi, farklı düşünebilmeyi, doğru karar verebilmeyi öğretmesi amaçlanmakta ve eğer bireyler düşünce sistemlerini bu altı değişik şapka altında toplayabilirlerse takım çalışmalarında ve
konuları değerlendirmede daha olumlu ve başarılı sonuçlara ulaşabilme şansını yakalayabilecekleri öngörülmektedir.

ALTI ŞAPKA TEKNİĞİNDE RENKLER

Beyaz Şapka: Durumlara ve olaylara tarafsız ve objektif bir biçimde bakabilmeyi ve bilgiyi merkeze alabilmeyi; Kırmızı Şapka, duygusallığı ve beraberinde de karar vermede düşünce ve sezgilerin önemini; Siyah Şapka, renk olarak karamsarlığı sembolize ederek olaylara olumsuz ve eleştirel bir bakış açısını ve genelde olumsuzluğu; Sarı şapka, güneşin rengini sembolize ettiğinden sıcaklığı ve pozitif enerjiyi böylece de durumları ve olayları olumlu yönden değerlendirmeye odaklanmayı; Yeşil Şapka, Doğanın rengini sembolize ettiğinden üreticiliği ve yaratıcılığı ve olaylara farklı ve yeni çözüm yolları düşünmeyi ve bulabilmeyi, Mavi şapkanın da gökyüzünü sembolize ettiğinden olaylara ve fikirlere tepeden bakabilmeyi ve tüm yönleriyle geniş açıdan ve soğukkanlı olarak değerlendirmeyi ve analiz edebilmeyi hedeflemektedir. Bu altı farklı şapka düşünce sistemi farklı düşünebilmeyi ve doğru karar verebilmeyi amaçlayan bir teknik olup bu sayede bireylerin olaylara at gözlüğüyle bakmasının önlenmesi amaçlanmaktadır.

EMRE TİLEV KİMDİR?

16 Nisan 1971, Ankara doğumlu. Kanal D televizyonu spor spikeri ve editörü, gıdamühendisi, eğitmeni. Radyo ve yerel kanallarda çalışmasının ardından 1994 yılında Show TV'deçalışmaya başladı. 2001-2004 yılları arasında Cine5 spor müdürlüğü yaptı. Supersport TV'de İngiltere, İtalya, Portekiz ve İspanya maçlarını anlattı. Show Radyo'da 11 yılın ardından Radyo D'deanlattığı maçlar ve yaptığı haberler ile Türkiye'nin en iyi radyo maç spikeri seçildi ve MarmaraÜniversitesi'nce en iyi spiker ve görsel haber kategorisinde derecelere girdi. Cumhuriyet, Yeniçağ,Fotomaçve Sabah gazetelerinde yazdı.  Kanal D'de spor editörü olarak çalışmaktadır. İstanbul Arel Üniversitesi'nde de öğretim görevlisi olarak bulunmaktadır. 2007 yılında yüksek lisans (MBA-Arel Ünv) gerçekleştirdi. A+ ile mezun oldu, ve hemen Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri ve Yönetiminde Prof. Dr. Turgay Biçer yanında Doktora öğrencisi oldu. 2012 yılından beri aynı yerde öğrenimini Mentörlük- NLP-Spor Yönetimi ve Organizasyon ve Yönetim dallarında sürdürmektedir.  2007-2009-2011 yıllarında NLP çalışmaları üzerine sertifika programlarına dahil olmuştur. Ayrıca CNNTÜRK spor servisinde editör-spiker olarak görev yapmaktadır. Her kategoride sunuculuk ve NLP-İletişim becerileri-Konuşma ve Gelişimi-Yönetimde Liderlik-Yönetici ve İletişim-Liderlik Yolu Swot Analizi ile kendini tanıma-Sunum teknikleri ve yapılanması-Sunuculuk- Etik Değerler ve Sorumluluk-Eleştirel düşünme ve Yaratıcılık modalleri-İnovasyon -Radyon programcılığı-Televizyon yayıncılığı ve programcılığı-Spikerlik-Maç anlatım becerileri geliştirme ve maç spikeri olma-Hayatı tanıma, anlama ve değerlendirme, Birebir çalışarak iletişimi geliştirme konularında Türkiye'nin en ünlü markaları ve firmalarına aynı zamanda CEO'larına destek vermekte, dersler ve zamanı kaliteli paylaşarak katma değer oluşturmaya çalışmaktadır.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306