8 bin ton bekliyorduk, Maalesef 4 bin ton ile yetineceğiz

S.S. 972 Sayılı Çerkezköy Yağlı Tohumlar Tarım ve Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Selami Şirin, bayramın hemen ardından ayçiçeği alımlarının başladığı bilgisini vererek, “6 günden bu yana 1.128.742 kilogram ayçiçeği alımı yapıldı. Bu da günde ortalama olarak 270 ton alım yapıldığını gösteriyor. Ancak, kurak geçen mevsim nedeni ile 8 bin ton olarak alınan rekolte beyannamelerinin ne yazık ki 4 bin tonda kalacağını düşünüyoruz.’’ dedi.

8 bin ton bekliyorduk, Maalesef 4 bin ton ile yetineceğiz
• ESMA KURTULUŞ
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Ayçiçek alımlarının başladığı bilgisini veren 972 Sayılı Çerkezköy Yağlı Tohumlar Tarım ve Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Selami Şirin, alımlar hakkında bilgi vererek, çeşitli değerlendirmelerde bulundu.
“ALIMLAR BİN TONU GEÇTİ’’
Selami Şirin Ramazan Bayramı’nın hemen ertesinde ayçiçeği alımlarının başladığı bilgisini vererek, “O günden bu yana 1 Milyon 128 Bin 742 ton ayçiçeği alımı yapıldı. Bu da günde ortalama olarak 270 ton alım yapıldığını gösteriyor.’’ dedi.
“ÇOĞUNLUĞU YÜKSEK YAĞ ORANINA SAHİP’’
Alınan ürünlerin yüzde 83.70’inin yüksek yağ oranına sahip olduğunu aktaran Şirin, düşük yağ oranının ise yüzde 2.1 olduğunu ifade ederek, “Normal yağ oranına sahip ürünümüz de yüzde 4.6 iken, ürünümüzün yüzde 9.6’sı oleik yağ oranına sahip.’’ Bilgisi verdi.
ÖDEMELER SALI VE PERŞEMBE GÜNLERİ YAPILIYOR
banner287
Şirin alınan ürünlerin Yanıkağıl Köyü’ndeki depoda muhafaza edildiğini dile getirerek, ödemelerin ise salı ve perşembe günleri gerçekleştiğini söyledi. Yağlı Tohumlar ortaklarına ise kampanya döneminde 17 kilogramlık ürüne 69 TL, 10 kilogramlık ürüne ise 40 TL ödeme yapıldığını dile getiren Şirin, bunun ortaklar açısından olumlu olduğu değerlendirmesinde bulundu.
“FİYATLAR BEKLENTİYİ KARŞILAYACAK ŞEKİLDE’’
Geçtiğimiz günlerde açıklanan ayçiçeği avans alım fiyatlarını olumlu bulduğunu vurgulayan Başkan Şirin, şöyle devam etti: “Fiyatlar beklentiyi karşılayacak şekilde. Ancak, son aylarda yağışların olmaması nedeniyle üründe verimlilik düştü. Çiftçiyi tek sevindiren de fiyatlar oldu. 15-20 gün içerisinde tamamlanacak alımlarda ise, şu ana kadar hiçbir sıkıntı yaşamadık.’’
“8 BİN TON REKOLTENİN ANCAK YARISI YAKALANIR’’
Şirin 15 Temmuz’da sona eren rekolte beyannamelerinde 8 bin tonluk beyanname alındığını ancak, geçtiğimiz aylarda etkili olan kuraklıktan dolayı bunun altında kalınacağını ifade ederek, “Gidişat 4 bin ton ürün alınacağını gösteriyor.’’ dedi.


Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2014, 13:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306