AK Parti’den Akay'a sert cevap

Çerkezköy Belediyesi’nin AK Partili Meclis üyesi Remzi Garip, arsa sahiplerine bir kamulaştırma bedeli ödenmeden Butçular ve Makasçı Sokakta belediyenin kanun dışı yıkım gerçekleştirdiğini belirterek, konuyu meclis gündemine taşıdı. Garip’in Meclis Başkanlığına verdiği soru önergesine Başkan Vahap Akay’dan kısa bir açıklama geldi. Yapılan açıklamanın tatmin edici olmadığını belirten Garip, “İmar yasasının bu maddesi yapılan hukuk dışı uygulamalara yasal kılıf olarak değerlendirilemez.”dedi.

AK Parti’den Akay'a sert cevap
banner488
banner301

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Belediye Meclisi’nin Eylül ayı oturumunda konuşan Belediye’nin AK Partili Meclis üyesi Remzi Garip, Butçular ve Makasçı Sokakta yapılan çalışmaların hukuka uygun olmadığını iddia ederek,
“Arsa sahiplerine tebligat yapılmadan, kamulaştırma yapmadan paldır küldür insanların bahçeleri yıkıldı, çiçekleri çiğnendi, ağaçları söküldü ve bunu yaparken hiçbir rahatsız duyulmadı. İnsanlar, Butçular sokağa yerleşirken çekme paylarını bilir şekilde yerleşti. Bugün sizin yaptığınız ve yasalarla bağdaşmayan vatandaşın yüzde 20’lik alanına el koydunuz.”diye tepki göstermişti. Garip’in bu eleştirilerine ise Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay,  yazılı cevap verileceğini belirtmişti.  
Ayrıca AK Parti grubu, bu konuyu yazılı soru önergesi haline getirerek, Meclis Başkanlığı’na sundu yapılan çalışmanın yasal dayanağı soruldu.
 

CEVAP GELDİ

AK Parti grubu tarafından verilen yazılı soru önergesine Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’dan çok kısa bir cevap geldi. Gelen cevapta “İmar kanununun 34. Maddesi ‘Zemin katlarda dükkan yapılmasına müsaade edilen yapılarda, yaya kaldırımı ile aynı seviyedeki ön bahçeleri yayaya açık bulundurulacak, yayaların can emniyetini tehlikeye düşürecek duvar ve manialar yapılamaz’ hükmü gereği yapılmaktadır.” açıklamasına yer verdi.

banner287

 

TATMİN EDİCİ DEĞİL

AK Parti Meclis grubu adına Başkan Akay imzalı gelen bu açıklamayı değerlendiren ve açıklamanın tatmin edici olmadığını ve imar yasasının bu maddesinin yapılan hukuk dışı uygulamalara yasal kılıf olarak değerlendirilemeyeceğini belirten Remzi Garip, “İmar kanunun 34. maddesi inşaat, tamirat ve vatandaşın kendisine ait ön bahçenin tanzimi ile ilgili tedbirler ve mükellefiyetleri ile alakalıdır. Çerkezköy’deki imar parselleri 1984 yılında 18 madde uygulaması sonucu ortaya çıkmış olup bu uygulama esnasında her parsel sahibinden yaklaşık yüzde 38'lik bir kesinti yapılmıştır. (Örneğin; 600 metrekare  yeri olan  kişiden 228 metrekare alınmış ve geri 372 metrekare imar parseli oluşturulmuştur.) Böyle bir arsanın ön cephesi eğer tahmini 15metre ise yapılan uygulama ile aynı kişinin arsasının 75 metrekaresine el konmuş oluyor. Bunu yaparken mal sahiplerine tebligat yapmadan, muafakatını ve rızasını almadan tapulu malına 5 kuruş kamulaştırma ödemeden bir nevi bu alanları gasp ederek uygulama yapılmış ve yapılmaya devam edilmektedir.”dedi.
 

“ENDİŞE VERİCİDİR”

5 metrenin imar kanunundaki tarifinin ön bahçe çekme mesafesi olduğunu sözlerine ekleyen Garip, “Vatandaşın mülkiyetinde olan arsanın bu bölümü sanki kamu malıymış gibi görmek ve üzerinde tasarrufta bulunmak arsa sahiplerini ve kamu vicdanını rahatsız etmektedir. Bu yanlış uygulamaları yaparken kanun, yönetmelik ve mülkiyet haklarını hiçe saymak çok düşündürücü ve endişe vericidir.
Bununla beraber yapılan uygulamalar makyaj niteliğinde olup kimseye bir fayda sağlamamıştır. İlçenin trafik sıkıntılarını kaybolan park yerleri ve daralan yolları ile daha da arttırmış ve arttıracaktır. Ne yazık ki bunu yapanlar farkında bile değildir. Ayrıca sokaklarda yanlış uygulamalar ve devam edilen görsel süslemeler yürürlükte olan 1/1000 İmar uygulama planlarımızla uyumlu değildir. İmar Kanununa göre plan değişikliği yapmadan uygulama yapılamaz. Özellikle 5 kat ve üzeri imarlı sokak ve caddelerde yol daraltılamaz. Tüm bu uygulamalar önceden Çerkezköy Belediye Meclisinin onayına sunulmalıydı. Bundan sonra uygulama yaptığınız yerlerde bunu nasıl yapacağınızı merak ediyorum.
Daralttığınız yollar trafiği yavaşlatacak. Lüzumsuz genişlettiğiniz tretuvarlar park yerlerini azaltacaktır ve vatandaşlarımız bu uygulamalardan sonra kendine ait evinin önüne kendi yerine arabasını park edemeyecektir. 3 yıl boyunca gözle görülür hiçbir yatırım yapamamanın suçluluğu ve telaşı içerisinde bu yanlış ve yasa dışı uygulamalara harcanan milyonlar ise bunun çabasıdır.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2017, 18:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
Karakaş
Karakaş - 13 ay Önce

Siz Başkan iken kamu yerleri işgal edilmiş şimdi kamu işgal ediyor. Her iki sokağın da eski hali berbattı. Şimdi gayet güzel be kullanışlı. İnşAllah esnafın kaldırım işgaline de çözüm bulunur

Turbedereli
Turbedereli - 13 ay Önce

Senide gördük remzi efendi bi kalkmış kanundan bahsediyon ne yüzle konuşuyor acaba

Çiğdem
Çiğdem - 13 ay Önce

Siz Belediye başkanı iken Çerkezköy'e ne kazandırdınız Remzi Bey önce bunun cevabını verin.

Mehmet
Mehmet - 13 ay Önce

Remzi Garip ağızına sağlık sende olmasan AKP 'den hic mualefet yok uyuyor arkadaşlar. Neden acaba Vahap cocuğu cokmu seviyorlar acaba

...
... @Mehmet - 13 ay Önce

40 ysaşındaki adama çocuk deyince anca kendinizi küçük düşürürsünüz. Belediye başkanları 60-80 yaşındamı olacaktı ya?

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner462

banner306

banner459