Akay: Yazıklar olsun

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Meclis Toplantı Salonu’nda düzenlediği basın toplantısıyla 15 Temmuz sürecinde yaşananlara yönelik yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Akay: Yazıklar olsun
banner301
Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Meclis Toplantı Salonu’nda düzenlediği basın toplantısıyla 15 Temmuz sürecinde yaşananlara yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, düzenlediği basın toplantısıyla Demokrasi Nöbetleri’ne katılmadığı yönündeki eleştirilere cevap verdi. 15 Temmuz akşamından itibaren kasıtlı bir şekilde milletvekili konuşmaları, il başkanlığı paylaşımlarıyla kendisinin darbe yanlısı ilan edildiğini belirten Başkan Akay “Türkiye’mizin her yerinde birlik ve beraberlik ortaya konarken Çerkezköy’de ilk saatlerinden itibaren bilinçli ve kasıtlı-sistemli bir şekilde çamur atmaya, siyaset fırsatçılığı yapılmaya çalışılmıştır. Küçük siyaset hesapları içerisine girilmiştir. Ben Buradan siyaset üretmeye çalışanlara kendi kelimeleriyle “Yazıklar Olsun” diyorum” şeklinde konuştu.

BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

Dün saat 14.30’da düzenlenen basın toplantısında CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Engin Camcı, İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri ile CHP’li bazı meclis üyeleri de hazır bulundu.

“LANETLİYORUM”

Sözlerine “15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti tarihine bir kara leke sürmeye çalışan Fetullahçı terör örgütü üyelerini bir kez daha lanetliyor, bu sürede hayatlarını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet yaralılarımıza bir kez daha acil şifalar diliyorum.” diyerek başlayan Başkan Akay “Yaşanan darbe girişimi süreci ile duygularımızı bir kez daha paylaşmak üzere bugün buradayız, bu iletişimi kurmamızda köprü olan basın mensuplarına bir kez daha teşekkür ediyorum. Öncelikle bu yaşanan olayda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tereddütsüz tek vücut olarak birleşmiş bu olayın karşısında durduğunu göstermiştir. Özellikle İstanbul ve Ankara’da çıkan olaylarda tankların önünde kendini siper ederek hayatlarını kaybeden şehitlerimiz, minnet ve şükran duygularıyla tarih boyunca anılacaktır.

“BİRLİKTELİK TAVRINI DESTEKLİYORUZ”

Zor zamanlarda kenetlenen bu millet Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün kurduğu meclisi ortadan kaldırmaya çalışanlara karşı bugün tüm üyeleriyle yeniden kenetlenmiş, Türkiye Cumhuriyeti sayın Başbakanı, Ana muhalefeti ve muhalefet partileri ile ortak bir anlayışla yaşananları reddetmiş, olayı lanetlemişlerdir. Ben de,  demokratik yollar ile göreve gelmiş yerel yöneticiler olarak Sayın Cumhurbaşkanımız, iktidar ve muhalefet partilerinin birlikte oluşturduğu bu tavrı sonuna kadar desteklediğimizi ifade ediyorum.Koşulsuz bir birliktelikle yaşanan girişimi bu millete yaşatanları bir kez daha lanetliyoruz. Eğer Darbe amacına ulaşmış olsaydı bugün burada Belediye Başkanı olarak konuşamayacaktık. ” dedi.

“15 TEMMUZ GECESİ ŞEHİR DIŞINDAYDIM”

15 Temmuz Cuma akşamı şehir dışında olduğunu, darbe girişimine de herkes gibi televizyondan şahit olduğunu söyleyen Başkan Akay “16 Temmuz sabahı Sayın kaymakamımızla telefon ile görüştüm. Duygularımızı paylaştık. Aynı gün vatandaşlarımıza darbe girişimini kınayan bir SMS gönderdik. 16 Temmuz gecesi Kızılpınarlılar ile böylesine hassas bir süreçte asker gecesinde buluştuk. 96/3 tertip askerlerimizin gecesinde olayı lanetledik. Böyle hassas bir dönemde Asker ocağına, Peygamber ocağına gidecek kardeşlerime ve askerlere hitaben birlik ve beraberlik vurgusu ile bir konuşma yaptım. Konuşma metnimiz kayıtlarda mevcuttur. O akşam aynı şekilde Türkiye tarihinin kara lekelerinden biri olduğunu, bu milletin birliği-beraberliği sayesinde bunun püskürtüldüğünü ancak askere gidecek evlatlarımıza, kardeşlerimize Türki Silahlı Kuvvetleri içinde yuvalanan bu şer odaklarının, ordumuzun gücünden kuvvetinden hiçbir şey eksiltmeyeceğini anlatan bir konuşma yaptık. Bu milletin bu şer odaklarına pabuç bırakmayacağını aynı gece ifade ettik.” dedi.

“ARAÇLARIMIZI TUGAY’IN ÖNÜNE GETİRDİK”

Başkan Akay şöyle devam etti: “17 Temmuz gecesi Sayın Emniyet Müdürümüz, Sayın Valimizin talimatları ile tedbir amaçlı belediye araçlarına ihtiyaçları olduğunu bildirdiler. O gece araçlarımız ile tugayın önüne geldik, ben de bir süre orada kaldım ve bir süre sonra alandan ayrıldım. 18 Temmuz akşamı 11 ilçe ve büyükşehir Belediye Başkanımız ile beraber Tekirdağ Demokrasiye saygı yürüyüşü gerçekleştirdik, ortak bir bildiri ile bu yaşanan darbe girişimini reddettik. İstanbul’da Taksim meydanında darbeye karşı duruşumuzu ortaya koyduk, daha sonra Tekirdağ valiliği tarafından düzenlenen yürüyüşe çalışanlarımız ve vatandaşlarımız ile birlikte katıldık. Çeşitli platformlarda duruşumuzu tavrımızı ortaya koyduk.

“ÇERKEZKÖY O’NU HER ZAMAN ANACAKTIR”

Çerkezköymüz’de 3.Zırhlı Tugay Komutanımız da en başından beri devletinden, milletinden yana tavır ve duruşu ile sıkıntılı bir süreci sağ salim atlatmamıza vesile oldu. Her zaman Devletinin ve milletinin yanında tavır ortaya koyan Atatürkçü Komutanımız Yılmaz Yıldırım’a buradan saygı ve şükranlarımızı sunuyorum. Çerkezköy onu unutmayacak her daim iyi anacaktır. Terfi ettiği yeni rütbesi ile yeni görevinde kendisine başarılar diliyorum. Ayrıca birinci geceden itibaren meydanlarda toplanan tüm vatandaşlarımıza da ayrıca teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.”

“HEDEF GÖSTERİLDİK”

Başkan Akay, 15 Temmuz gecesi Ak Parti Tekirdağ Milletvekili Ayşe Doğan’ın Cumhuriyet Meydanı’nda yapmış olduğu konuşmaya değinerek şöyle devam etti:
“Daha ilk gece 00.50’de milletvekilimiz Sayın Ayşe Doğan konuşmalarında olayın vahametini ortaya koyarken nedenini anlayamadığım bir şekilde “herkes burada Belediye Başkanı nerede? diye sormak gereği içerisine girmiştir. O gece şehir dışında olduğumuzu ifade etmiştik. Aynı gece biz belediye meclis üyelerimizle Kızılpınar’da asker gecesinde bulunurken Eski Belediye Başkanı aynı şekilde bu sorgu içerisine girmişlerdir.”

“YAŞANANLARDAN SİYASET HESABI YAPIYORLAR”

17 Temmuz 2016’da Ak Parti İl Başkanlığı’nın sosyal paylaşım hesabı üzerinden ‘Bu millet sizi çok iyi biliyor. Yazıklar olsun. Belediye Var halkın iradesine darbe olmasın diye 2.Ordunun pistini araçlarıyla kapatır. Belediye var darbe gerçekleşecek mi, gerçekleşmeyecek mi diye bekler; 20 saat sonra SMS atar.’ şeklinde paylaşımda bulunulduğunu kaydeden Akay şöyle devam etti: “Bizler Valilik talimatı sonrasında Tugay’ın önüne gittik. Yine aynı gece sayın milletvekili tarafından benzer bir konuşma gerçekleştirilmiştir.  Yani daha ilk geceden itibaren kasıtlı bir şekilde milletvekili konuşmaları, il başkanlığı paylaşımları ile acı bir şekilde bizi darbe yanlısı ilan etme gafleti içerisine girilmiş ve bu yaşananlardan siyaset üretme hesapları içerisine girmişlerdir. Bu çok acıdır.
banner287

“FIRSATÇILIK YAPILIYOR”

Türkiyemiz’in her yerinde birlik ve beraberlik ortaya konarken Çerkezköy’de ilk saatlerinden itibaren bilinçli ve kasıtlı-sistemli bir şekilde çamur atmaya, siyaset fırsatçılığı yapılmaya çalışılmıştır. Küçük siyaset hesapları içerisine girilmiştir. Ben Buradan siyaset üretmeye çalışanlara kendi kelimeleriyle “Yazıklar Olsun” diyorum.Her ihtiyaçta, taleplere ve paylaşıma açık olan belediyemizin, bu olaylarda dışarıda bırakılma gayreti içerisine girilmiş kenarda tutulmaya çabalanmıştır. Birlikteliği sağlanması gereken kurumlar bir araya özellikle getirilmemiştir. Her gün çalan telefonumuz bir hafta boyunca hiç çalmamıştır.

“DAHA AĞIR ANLATABİLİRİM”

Demokrasiye olan inançla millet iradesi ile göreve geldiğimiz unutulmak unutturulmak istenmiştir.  Çok daha ağır ifadelerle bunları anlatabilirim ancak bunların zamanı olmadığından şimdi burada bırakıyorum.”  

“HİÇBİR BAĞLANTIM OLMADI”

Belediye başkanlığı görevi öncesinde ticaretle uğraştığını hatırlatarak konuşmasını sürdüren Başkan Akay “Belediye Başkanı olmadan önce ticaret ile uğraşan birisi olarak gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki bu hain yapının Çerkezköy’de kurulan ticaret derneği ile hiçbir bağlantım olmadı. Maddi manevi hiçbir zaman katkım olmadı. Etkinliklerinde de hiç boy göstermedim, gazetelerine abone olmadım, hatta merak edip okumadım bile. Belediye başkanı olduktan sonra da malum yapıya ne yurt yeri ne kurs yeri tahsis ettim. Şimdi nasıl yapalım? Beni meydanda hedefe koymaya çalışan kişi ve kurumlara, Türkiye birlik ve beraberlik içerisinde kucaklaşmış bu hain terör örgütü ile tek vücut olmuşken ben de eski fotoğraflardan mı bahsedeyim? O malum dernek organizasyonlarında, olimpiyatlarında resim verenlerle destek olanlarla, belediye Başkanı nerede diye merak ediyormuş gibi yapanlarla, neden aynı kişiler diye mi sorayım? Bugün beni eleştirmeye çalışanlar meydanlarda hedef gösterenler çok ses çıkararak o zamanki birlikteliklerini örtmeye çalışıyorlar mı demeliyim? Bu millet sizi gerçekten çok iyi biliyor mu demeliyim? Atmaya çalıştığınız çamur tutmaz, siz önce kendi tarihinizle helalleşmelisiniz mi demeliyim?

“GÜN BİRLİK BERABERLİK GÜNÜDÜR”

Bugün bunların zamanı değildir. Bugün daha ilk dakikadan itibaren bu şehrin seçilmiş belediye başkanını saçma sapan bir anlayışla hedefe koymaya çalışarak buradan siyaset çıkarmaya çalışma zamanı değildir. Bugün yerel yönetimi kenarda bırakalım günü değil herkesi ortak bir anlayışla toparlama günüdür. Gün, Sayın Cumhurbaşkanımız, AK Parti Genel Başkanı Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin yaptığı gibi hep beraber karşı olma günüdür.

“KATKISI OLMAYACAK”

Zamansız yaptığınız bu ucuz siyasetin Çerkezköy’de de Tekirdağ’da da size zerre kadar katkısı olmayacaktır. Benim kendimi açıklama ihtiyacım bu konularda asla yoktur. Ancak bunu konuşmaya çalışanlar kendi geçmişlerini sorgulamak zorundadırlar.

“HADLERİNİ AŞMAMAYA DAVET EDİYORUM”

Bu açıklamalarımı beni bilen tanıyan ancak süreci samimiyetle merak eden vatandaşlarımız için yaptım. Bu paylaşımı yapan kişi ve kurumları hadlerini aşmamaya davet ediyorum. Kendi siyasi geleceklerinin telaşına girerek bu siyasi acemilikleri yapanların paylaşımlarını ‘Bu millet sizi çok iyi biliyor’ diyerek kendilerine aynen iade ediyorum. Ben dün olduğu gibi bugün de, yarın da her alanda koşulsuz ve tereddütsüz demokrasiden yana bir anlayışla, darbelere karşı durmaya, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde yürümeye, ‘egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ diye haykırmaya devam edeceğim.”dedi.

“YEREL YÖNETİM KENARDA TUTULMAYA ÇALIŞILDI”

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, konuşmasını tamamlaması sonrasında kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. Darbe girişiminin olduğu gece her hangi bir devlet yetkilisi tarafından telefonla aranılıp aranmadığı yönündeki bir soru üzerine Başkan Akay “Söyleyeceğim daha çok şey var. Ancak konuşmanın zamanı değildir dedim. Belli bir süre bekledim. Biraz daha zaman geçtikten sonra Türkiye normalleşmeye girmesiyle birlikte bu yaşananlarla ilgili aklımda kalan, içimde kalanları anlattım. 15 Temmuz’da şehir dışındaydım. 16 Temmuz’da sayın Kaymakamımızı aradım. Yapabileceğimiz bir şey varsa hazır olduğumuzu söyledik. 16 Temmuz Cumartesi gününden bir sonraki Cuma gününe kadar telefonum hiç çalmadı. Sayın emniyet müdürümüz dışında hiçbir devlet yetkilisi beni aramadı. Her talepte her ihtiyaçta herşeye koşmuşuzdur. Her talebe de cevap vermişizdir. Bilinçli ve kasıtlı bir şekilde yerel yönetim kenarda tutulmaya çalışılmış, özel bir çaba içerisinde herkes tarafından girilmiştir. Tugay Komutanlığı’nın önüne gittiğimiz gece Belediye’ye geldim. O gece de belediyede uyudum. Işıklarımız da sabaha kadar açıktı. Çerkezköy Belediyesi’ne, Çerkezköy’ün çeşitli yerlerine 3-4 noktaya ‘egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ astık ve asmaya devam ediyoruz. Bu konuda bir eksiklik yaptığımızı da kesinlikle düşünmüyorum.” dedi.

“ÇERKEZKÖY’E YAKIŞMADI”

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen Demokrasi Nöbetleri’ne neden katılmadığı yönündeki bir soru üzerine Başkan Akay “Bu alanları siyaset alanı haline getirmeye kimsenin hakkı yoktur. Birinci geceden itibaren nedensiz ve anlamsız bir şekilde bu yapılmaya çabalanmıştır. Siyasetin hiç zamanı değildir. Bugün siyaseti elimizden almaya çalışanlara karşı tek vücut olma zamanıdır. Ancak bir fırsat yakalamışçasına bu alanları ilk saatten itibaren siyaset alanı içerisine getirmeye çalışmak Çerkezköy’e yakışmadı. Türkiye’nin her yerinde Cumhurbaşkanımız tarafından bir kucaklaşma ortaya çıkmışken Çerkezköy’de bu maalesef sağlanamamıştır.” İfadelerine yer verildi.

TEKLİF MECLİS GÜNDEMİNE GELECEK

Başkan Akay ayrıca Milliyetçi Hareket Partisi Çerkezköy İlçe Başkanı Koray Önsel’in Cumhuriyet Meydanı’nın isminin Demokrasi Meydanı olması yönündeki teklifini ilk meclis toplantısında gündeme alacaklarını açıkladı. Başkan Akay, Ülkü Ocakları’nın mevlidine davet üzerine katıldığını söyledi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2016, 19:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ozii
Ozii - 2 yıl Önce

Seni bilen bilir bilmeyen kendi gibi bilir ağzına sağlık başkanım onlar shov peşinde sen iş

Psikolojik bir tespit
Psikolojik bir tespit - 2 yıl Önce

YANSITMA
Başkasını suçlama ya da kendi suçunu başkasına atma olarak tanıdığımız yansıtma tam anlamıyla bireyin kendi yanlışlıklarını, olumsuzluklarını başkalarında görmesidir.

Çerkezköylü
Çerkezköylü - 2 yıl Önce

Sayın başkan size oy veren binlerce insan 15 gecedir meydanlarda. Siz lütfedip bir kez dahi meydana gelmediniz. Kusura bakmayın ama milletimiz yaptığı eleştirilerde haklı. Birlik beraberlikten bahsederken neden meydana teşrif etmediniz ? Bu milletin birlik ve beraberliğin sembolü haline getirdiği belediye meydanında sizi görmek isterdik. Siyasi hesap yapmıyoruz ama yarın seçim döneminde kapımıza geldiğiniz vakit iki çift lafımız olacak, umarım kaldırabilirsiniz !

ayhan
ayhan @Çerkezköylü - 2 yıl Önce

Adam yazmış anlatmış okumamışsın daha ne desin? sanki sen oy verdin sen seçtin bu adamı. sizin oy verdikleriniz değilmi fetöye yurtlar tahsis eden penysilvanyaya meclis gezileri düzenleyen?

Pars
Pars - 2 yıl Önce

Boş Vahap tüm konuşmaları fıs baska birşey degil 3 maymunu oynuyor baska birşey degil.

Vatan Sever
Vatan Sever - 2 yıl Önce

Sayın Başkanım Burda Destan Yazmışsınız ama bence
Darbe Aksami yapacağınız ikı kelimelik kınama konuşması daha etkili olurdu..

çakma vatansevere
çakma vatansevere @Vatan Sever - 2 yıl Önce

adam darbe gecesi şehir dışındaydım herşeyi haberlerden öğrendim diyor çakma vatansever buna destan diyor. sizde kafa yoksa adam napsın?

Fetih
Fetih - 2 yıl Önce

Sağa sola kıvırma cevap ver, sen 15 gündür nerdesin. Burada yoktun 15 Temmuzda 16,17,18 ve diğer günler neredeydin,hadi sen yoktun,yardımcıların Meclis üyelerin,Partinin İlçe Başkan'ı Yönetimi neredeydi onlardamı tatildeydi..?
Bırak bu ayakları Başkan,sen ve partin darbe sevircisiniz, Çerkezköyde karşılığınız yok..
Darbeden medet beklediniz, sokaklara çıkmak karşı durmak yerine evlerinize çekilip seyretmeyi tercih ettiniz.
Atatürk'ü almayınız darbe sevici ağzınıza,düşman bu topraklara tecavuz ederken evine sığınıp ne olacak diye beklemedi sizin gibi.
Siz ne Atatürkçüsünüz
Siz ne Cumhuriyetçisiniz
Siz nede varan seversiniz
Siz darbe seviciniz,milletin iradesine yapılacak darbe darbeden medet umanlarsınız.
Bu vatan sever millette karşılığız yok,kalmadı.
Sokaklara çıkamayacaksınız bu millet sizi hiç unutmayacak ve tarihte yerinizi darbeden medet bekleyenler ve darbe seviciler olarak yerinizi aldınız.

ismail
ismail @Fetih - 2 yıl Önce

millet sizi unutur he? zaman gazetesi aboneliklerinizi meclis kesesinden pensilvanya gezilerinizi unutur he? dünün fetocuları bugünün feto düşmanları sizi oturun oturduğunuz yerde. zaman gazetesi almayanı kafir ilan edenleriniz nerde sen onları bi ara...

Darbe ssvar
Darbe ssvar - 2 yıl Önce

Başkan bu millet sizi iyi bilir siz gündemi onbeş gün sonra takip edersiniz, dünya gündemini yüzyıl sonra takip edersiniz , ülke elden giderken siz gülerek tatil yaparsınız sizin geçmişiniz kirli geçmişiniz

hıdır
hıdır @Darbe ssvar - 2 yıl Önce

ne kadar salakça bir yorum bu böyle? dünya gündemini 100 yıl geriden takip demişken, soma faciasını 140 sene önce amerikada olan maden faciasıyla karşılaştıranları mı kastettin?

memati
memati - 2 yıl Önce

Velev ki diyelim senin dediğin doğrudur,şu yada bu vs sen siyasetçi olarak buradaki insanların gönlünü alma adına insan bir kereye mahsus meydana gelir oradaki insanların gönlünü fethetmek için buna cesaret edemeyen biri çıkmış basın açıklaması utanmadan sıkılmadan yapıyorsun. Hadi sen yoktun yardımcından birileri de yoktu Meclis üyelerinden biridemi yoktu. Başkan geç bu işleri geç bu millet artık uyandı sen uyumaya devam et.

hikmet
hikmet @memati - 2 yıl Önce

adamın işi ordaki insanların gönlünü fethetmekmi? dün pensilvanyaya meclis kesesinden belediye gezisi düzenleyenlerin gazına gelmişsiniz...


SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459