Anasınıfı kayıtları sürüyor

Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Erdoğan, velilere çağrıda bulunarak anaokulu çağına gelmiş çocukları okula yönlendirmeleri tavsiyesinde bulundu.

Anasınıfı kayıtları sürüyor
banner301
Çerkezköy Bakış - 2016-2017 dönemi anasınıfı kayıtları Çerkezköy geneli anaokulu ve anasınıfı bulunan okullarda sürüyor. Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Erdoğan, 71 anasınıfıyla yeni dönem için eğitim-öğretime hazır olduklarını söyleyerek, velilerden çocuklarını anaokuluna yönlendirmelerini istedi.

“OKUL ÖNCESİ EĞİTİM ÖNEMLİ”

Okul öncesi eğitim-öğretiminin önemine dikkat çeken Erdoğan “Okul öncesi eğitim süresince çocuklar ilköğretime hazırlanırken, paylaşmayı, dayanışmayı, sosyalleşmeyi ve birlikte çalışmayı öğrenirler. Okul öncesi eğitimin amacı çocuklarda öğrenmeye ilgi uyandırmak ve çocuğun var olan yeteneklerini görünür kılmaktır.” dedi.

“İLK BAŞAMAĞI”

Erdoğan, ‘Eğitimin ilk basamağını oluşturan okul öncesi eğitim gömleğin ilk düğmesidir ve bunun doğru iliklenmesi gerekir’ diyerek “Çocuğun doğduğu günden temel eğitime başladığı güne kadar geçen yılları kapsayan ve çocukların daha sonraki yaşamlarında önemli rol oynayan; bedensel, psikomotor, sosyal-duygusal, zihin ve dil gelişimlerinin büyük ölçüde tamamlandığı, kişiliğin şekillendiği ve çocuğun devamlı olarak değiştiği bir süreçtir. Bu nedenle, çocuğun küçük yaşlarda sağlıklı bir ortamda gelişimini sürdürmesi önem kazanmaktadır. Eğitimin sağlam temeller üzerine kurulmasında ve insanların ileri yaşlardaki başarılarında okul öncesi eğitimin rolü bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ana kucağındaki yoğun ilgiden sonra, anaokulu ortamı çocuk için dünyaya açılan yepyeni bir penceredir. Olumlu yada olumsuz anlamda verilen her şey, onları yetişkinlik yıllarında da doğrudan etkilemektedir.” şeklinde konuştu.

banner287
“SAĞLIKLI İLETİŞİM KURULUYOR”

3 yaşına kadar bir çocuğun beyninin bir yetişkinden 2,5 kat fazla çalıştığını kaydeden Erdoğan “6 yaşına kadar bir profesörden 2 kat hızlıdır. Yapılan tüm uluslararası araştırmalar ve uygulanan testler göstermektedir ki 0-6 yaş grubunda, gelişim düzeyinde okul öncesi eğitimi almış çocukların, akademik programlarda eğitim almış olanlara göre 1. sınıf başarı düzeyleri daha yüksektir ve okuma yazmaya daha hızlı geçmektedirler.12 yaşında IQ değerleri 5 puan daha yüksektir, 15 yaşında yetenek sınavlarında yüzde 90-100 arası başarı sağlarlar. Yüzde 65’i liseyi, yüzde 45’i üniversiteyi sorunsuz kazanır ve bitirir. Yetişkin olduklarında dış dünyayla kolay ve sağlıklı iletişim kuran, sosyal insanlar olurlar.” dedi.

“HIZLI BİR GELİŞİM SAĞLANIYOR”

Erdoğan, 3-6 yaş arası çocukta pek çok gelişimsel değişmenin yaşandığını belirterek şöyle devam etti: “Normal gelişim gösteren bir çocuk, 6 yaş civarında pek çok motor becerileri kazanmış, çeşitli fiziksel becerilerini kullanmaya başlamıştır.  Çocukta zeka gelişiminin yüzde 70’lik kısmı 7 yaşına kadar tamamlanır ve öğrenme becerisi bu yaşta gelişir. Çocuğun grup içine katılması, sağlıklı ilişkiler kurması, kültürel değerlerine sahip çıkması, sosyalleşmesi gibi olgular bu yaşta gelişir. Bu dönemdeki sapma ve olumsuzluklar çocuğun bütün yaşamını olumsuz yönde etkiler. Farklı kültür ortamlarından ve ailelerden gelen çocuklar ortak bir yetişme ortamına okul öncesi eğitim kurumlarında ulaşır. Çocuk kendine güven duygusunu bu kurumlarda kazanmaya başlar.”

“EĞİTİM-ÖĞRETİME HAZIRIZ”

Erdoğan, yeni dönemde Çerkezköy’de 71 derslikle eğitim-öğretime hazır olduklarını belirterek sözlerini şu şekilde tamamladı: “Velilerimizden özellikle 6 yaş çocuklarını okul öncesi eğitime yönlendirmelerini bekliyoruz. Çocuk, okul öncesi çağda dilini doğru, yanlışsız ve güzel konuşma özelliğini bu yaşta öğrenir. Toplumu, çevreyi, evreni ve insan davranışlarını tanımaya başlar. Nesneleri, eşya ve varlıkları, temel bir takım becerileri, davranışları, olumlulukları ve olumsuzlukları öğrenmeye başlama yaşı 4-6 yaşları arasındadır. Aile içi desteğin tek başına yetmediği, çocuğun kendi yaşıtlarıyla birlikte olabileceği, bedensel ve zihinsel gelişmelerini sağlıklı biçimde sürdürebilecekleri bir ortam olduğu için okul öncesi eğitim zorunlu ve gereklidir.”

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459