Ayçiçeği üreticisi 4 bin 400 ton ürün kaldırdı

Ayçiçeği alım sezonunu kapatan S.S. 972 Sayılı Çerkezköy Yağlı Tohumlar Tarım ve Satış Kooperatifi, toplam 4 bin 400 ton ürün aldı. Çerkezköylü üreticilerin, kuraklık nedeniyle düşük verim aldığını belirten Kooperatif Yönetim Kurulu Başkanı Selami Şirin, “Üreticilerimiz 8 bin ton civarında beyanname vermişti. Ancak elde edilen ürün maalesef 4 Bin 400 tonda kaldı.” bilgisini verdi.

Ayçiçeği üreticisi 4 bin 400 ton ürün kaldırdı
banner301
• ESMA KURTULUŞ
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Çerkezköy’de, Ramazan Ayı’ndan hemen sonra başlayan ayçiçeği alım sezonu sona erdi. Trakya Birlik’in açıkladığı birim fiyatlarla sevinen ayçiçeği üreticileri, elde edilen düşük rekolte ile büyük üzüntü yaşadı.
TAHMİNLER YANILTMADI
Hasad sezonu başlamadan kısa bir süre önce, ayçiçeğindeki durumu Bakış Gazetesi’ne değerlendiren 972 Sayılı Çerkezköy Yağlı Tohumlar Tarım ve Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Selami Şirin, Çerkezköylü üreticilerin 8 bin ton civarında rekolte beyannamesi verdiğini, ancak elde edilecek ayçiçeği miktarının, kuraklık nedeniyle 4 bin 500 ton civarında kalacağını öngördüklerini belirtmişti. Ayçiçeği alım sezonunun sona ermesiyle,  tahminleri doğru çıkan Şirin, “Tüm Trakya’da olduğu gibi kuraklık Çerkezköylü çiftçileri de etkiledi. Kooperatifimiz, bu sezon toplam 4 bin 400 ton alım yaptı.’’ Bilgisini verdi.
“ÇOĞUNLUĞU YÜKSEK YAĞ ORANINA SAHİP’’
Gerçekleştirilen alımların büyük oranda yüksek yağ oranına sahip olan ürünler olduğunu aktaran Şirin “Ürünlerin yüzde 83.5’i yüksek oranına, yüzde 4.4’ü oleik yağ oranına, yüzde 10.8’i standart yağ oranına sahipken, yüzde 1.3’ü de düşük yağ oranına sahip.’’ Dedi.
“ALIMLARDA MAĞDURİYET YAŞANMADI’’
banner287
Kuraklığa rağmen yine de rekoltenin yarısının yakalandığını yineleyen Başkan Şirin, “Keşke daha çok alım yapabilseydik, gönül onu isterdi. Ancak, yine de rekoltenin yarısını yakaladık buna şükür diyebiliriz. Alımlarımızda ise, kesinlikle hiçbir sıkıntı, hiçbir mağduriyet yaşamadık. ’’ İfadelerini kullandı.“UZUN VADE SATIŞLARI KASIMDA’’
“Şu anda 20’ye 20 gübrelerimizi peşin ve kredi kartıyla satışlarımız başladı.’’ Diyerek konuşmasını sürdüren Şirin, “Uzun vadede satışlarımız da Kasım ayında başlayacak. Yem ve yağda ise uzun vadeli satışlarımız başladı. Yemlerde kısa vade satışları da 4 aya kadar başlayacak. Bunların yanı sıra bir de oleikten üretilen ve kalp ile damar hastalıklarına çok iyi gelen zeytinyağı satışlarımız başladı. Bu yağımızın 5 litresinin fiyatı ise 25 TL. Bunlara ek olarak ortaklara verilen yağların süresi de 12 Ekim tarihine kadar uzatıldı.’’ Şeklinde konuştu.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 14:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493