Basın, suça değil aydınlığa teşvik etmeli

Çerkezköy Lions Kulübü, 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla Çerkezköy, Tekirdağ, Çorlu ve Silivri’deki gazetecileri, Çerkezköy’de bir araya getirdi. Basın ve emekçilerinin sorunlarının masaya yatırıldığı toplantıda konuşan Çerkezköy Lions Kulübü Başkanı Halit Çoruh, toplumların aydınlanmasında basının önemli bir rolü olduğunu vurgularken Lions Kulübü Basın ve Halka İlişkiler Komite Başkanı Feyzullah Özkan ise, basının görevini yerine getirirken, özellikle çocukları ve gençleri suça itecek yayınlardan uzak durması gerektiğini söyledi.

banner301
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Türk Basını'nda sansürün kaldırılışının 104’ncü yılı ve 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısı ile Lions MD 118 Yönetim Çevresi Kulüpleri basın mensuplarıyla iftar yemeğinde bir araya geldi.
ÇERKEZKÖY’DE DÜZENLENDİ
Çerkezköy’de düzenlenen programa Lions Genel Yönetmeni Hamza Kurtay, Tekirdağ Lions Kulübü Başkanı Sema Ersöz, Lions Tekirdağ Komite Başkanı Tuğrul Ersöz, Lions Tekirdağ 1.Bölge Başkanı Bülent Eniz, Lions Çerkezköy Kulübü Başkanı Halit Çoruh, Lions Çerkezköy Basın ve Halkla İlişkiler Komite Başkanı Feyzullah Özkan, Silivri Lions Kulübü Başkanı Nuriye Kutluay, Silivri Lions Kulübü Protokol ve Organizasyonlar Başkanı Tuğba Birsen, Çorlu Lions Kulübü Başkanı Sibel Kara, Çorlu Lions Kulübü 1.Kesim Başkanı Hamit Gündüz, Çorlu Lions Kulübü Sosyal Aktiviteler Komite Başkanı Sezan Hızer, Avcılar Lions Kulübü 2.Bölge Başkanı Okan Yıldırır ile Tekirdağ, Çorlu ve Çerkezköy’de görev yapan basın mensupları katıldı.
BASIN HÜRDÜR VE SANSÜRLENEMEZ
Düzenlenen programın açılış konuşmasını yapan Çerkezköy Lions Kulübü Başkanı Halit Çoruh, tüm basın mensuplarının 24 Temmuz Basın Bayramını kutlayarak, “Tarihten gelen süreç içerisinde baktığımızda, toplumların aydınlanmasında, reaksiyon göstermesinde basının önemli bir rolü vardır. Basın hürdür ve hiçbir zaman sansürlenemez” dedi. Çoruh ayrıca Basında sansürün kaldırılışının 104’ncü yıldönümünde programa katılan tüm gazetecilere tek tek teşekkür etti.HEYECAN ZAMAN İÇİNDE BAYRAMA DÖNÜŞTÜ
Çerkezköy Lions Kulübü Başkanı Halit Çoruh’un konuşmasını tamamlamasının ardından Çerkezköy Lions Kulübü Basın ve Halkla İlişkiler Komite Başkanı Feyzullah Özkan da bir konuşma yaptı. 24 Temmuz tarihinin gazeteciler için önemli bir gün olduğunu belirten Özkan “Bundan 104 yıl önce ‘Basın Sansürü’ uygulaması 2.meşrutiyetin ilanıyla kalkmıştır. 2. Meşrutiyet’in ilan edildiğini duyan gazeteciler, aynı gün gazeteleri sansür memurlarına göstermeden çıkarmışlardır. Basın mensuplarının heyecanla karşıladıkları bu durum, zaman içinde bir bayrama dönüştürüldü. Cumhuriyetle birlikte ise bu bayram havası geleneksel bir kimliğe büründü. 24 Temmuz Basın bayramı, gerek Basın İlan Kurumu’nun gerekse Lions gibi sivil toplum kuruluşlarının çabalarıyla son yıllarda hak ettiği değeri görmeye başlamıştır.” Dedi.BASIN MENSUPLARI ÇOK ÖNEMLİ GÖREV ÜSTLENİYORLAR
banner287
Basın’ın farklı görüşlerin seslendirilmesine imkan sağlamak, sorunlar hakkında özgür tartışma ortamı oluşturmak, yanlışlıkları dile getirmek, toplumsal bilinci güçlendirmek, kamu yararını gözetmek gibi toplumsal açıdan önemli bir işleve sahip olduğunu vurgulayan Lions Kulübü Basın ve Halkla İlişkiler Komite Başkanı Özkan, konuşmasını şöyle devam etti; “Kamuoyunu aydınlatan, bilgilendiren ve her ortamda her koşulda, sorumluluk duygusu ile hareket ederek toplumun haber alma ihtiyacını karşılayan basın mensuplarımız bu noktada çok önemli bir görev üstlenmektedirler. Basınımızın hukuk devleti ilkesine sadık kalarak görevini yerine getirirken, ulusal değerlerimizin korunması ve Türkçenin doğru kullanımına özen göstermeli, özellikle çocukların ve gençlerin bedensel, ruhsal ve etik yönden gelişmelerine zarar verecek, onları suça itecek yayınlardan uzak durmalıdırlar”
Arslan’ın konuşmasının ardından, Lions Kulübü’nün faaliyetlerini anlatan bir tanıtım filmi izlendi, ardından da programa katılan gazeteciler basında sansürün kaldırılmasıyla ilgili olarak düşüncelerini dile getirdi. Çorlu Devrim Gazetesi Haber Müdürü Erdal Özcan, toplantıya katılan gazeteci arkadaşlarına seslenerek “Hiçbir zaman doğruları söylemekten korkmayın. Devran değişir, insanlar makamlar değişir ama bizler görevlerimizi en iyi şekilde yerine getirmek adına büyük bir özveri içinde çalışmalarımıza devam etmeliyiz” dedi.BASIN MENSUPLARIYLA BİRLİKTE İFTAR YEMEĞİ YEDİLER
Tekirdağ, Çorlu, Çerkezköy ve Silivri’de görevli medya kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı toplantı sonunda katılımcılara, Lions Kulübü tarafından katılım belgeleri takdim edildi. Program sonunda Lions üyeleri ile gazeteciler birlikte iftar yemeği yedi.


Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2014, 10:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493