Belediye’den ‘Engeliler Günü’ hediyesi

Çerkezköy Belediyesi önceki yıllarda olduğu gibi 2013 yılında bakıma muhtaç engellilere aylık maaş ödeyecek. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde toplanan Çerkezköy Belediye meclisi geçtiğimiz yıl 250 TL olarak belirlenen aylık maaşın 300 TL’ye çıkarılmasına karar verdi.

Belediye’den ‘Engeliler Günü’ hediyesi
banner301
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Çerkezköy Belediyesi Aralık ayı olağan meclis toplantısının ilk oturumu tamamlandı.
5 MECLİS ÜYESİ KATILMADI
Belediye Başkanı Ali Ertem başkanlığında meclis toplantı salonunda yapılan toplantı saat 14.00’da başladı. Toplantıya Dr. Gökhan İnce, Behçet Güven, Asuman Azak, Edip Bülent Uğraş ile Aktaş Güler katılmadı. Toplantıyı İl Genel Meclisi Eski Başkanı Halil Çelik, S.S 25 Nolu Çerkezköy Akarsu Minibüs ve Otobüsçüler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi İlhami Yörük, Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şube Başkanı Hayrettin Çetinkaya, engelliler ile engelli aileleri takip etti.
AKTARMA YAPILACAK
Açılış ve yapılan yoklamanın ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. İkinci gündem maddesinde Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün 10 milyon 458 bin TL’lik aktarma talebi yapılan bilgilendirmenin ardından bütçe komisyonuna havale edildi.
S.S.25 Nolu Çerkezköy Akarsu Minibüs ve Otobüsçüler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’nin Toplu Taşıma Araçları Çalışma ve Hizmet Yönetmeliği’nin bazı maddelerinde değişiklik yapılması talebi görüşüldü. Yapılan bilgilendirmede daha önceki meclis toplantılarında kapasite artırılmasına ilişkin alınan karar hatırlatılarak kararın 25 oturak, 1 şoför bir de engelli koltuğu şeklinde değiştirileceği ifade edildi.
“ALTERNATİF BİR ÇALIŞMA YAPILABİLİR’’
İlgili gündem maddesi hakkında yapılan görüşmelerde söz alan AK Partili Belediye Meclis Üyesi Vehbi Demirtaş, Mavi Minibüsler’in belediye tarafından belirlenen bazı güzergahları ekonomik gerekçelerle kullanmadıkları yönünde vatandaşlardan yoğun eleştiri aldıklarını ifade ederek, bu hatların kullanılmaması durumunda Çerkezköy Belediyesi olarak alternatif bir çalışma yapılabileceğini belirtti.BELEDİYE DURAK YERİ YAPACAK
Toplantıyı takip eden Çerkezköy Akarsu Minibüs ve Otobüsçüler Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi İlhami Yörük, bekleme durağı bulunmadığından dolayı söz konusu güzergahları kullanamadıklarını ifade ederken, Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem “sizler durak yerlerini tespit edin, belediye olarak bir çalışma yapacağız. Çerkezköy’ün her tarafına ulaşmak zorundasınız. Bu bahanenin arkasına sığınmayın.’’ Diye konuştu. Yapılan konuşmaların ardından ilgili gündem maddesi oy birliği ile kabul edildi.
KARARLAR OY BİRLİĞİYLE ALINDI
banner287
Belediyede münhal bulunan 1 adet kadroda unvan ve derece değişikliği ile dolu bulunan münferit 12 adet kadroda derece değişikliği talebi yapılan bilgilendirme doğrultusunda oy birliği ile kabul edildi. İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ nün Çerkezköy ve Karaağaç’ta bulunan muhtelif parsellerdeki Belediye hisselerinin satışı yapılan bilgilendirmenin ardından oy birliği ile kabul edilirken İstasyon Mahallesi 867, 788, 822 adalar ve civarına ait İmar Planı değişikliği ve İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün Gazi Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Ambardere mevkiinde bulunan 1203 ada içerisindeki muhtelif parseller ile 1523 ada içerisindeki muhtelif parsellerin takas talebi görüşülmek üzere imar komisyonuna havale edildi.
ENGELLİLERE MAAŞ ÖDEMESİNE DEVAM EDİLECEK
Toplantının 9.gündem maddesinde 2013 mali yılında engellilere belediye kanununa göre belediye bütçesinden yardım yapılması talebi görüşüldü. Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem, 7 yıldır evde bakıma muhtaç, ailesine yük oluşturan engellilere bütçe imkanları doğrultusunda katkı sunduklarını söyleyerek “2013 yılında da belediye tarafından yardım yapılmasını istiyorum. Meclisin yardım yapılmasına karar vermesi durumunda 2013 yılında da engellilere aylık maaş ödeyeceğiz.’’ Dedi.
AYLIK MAAŞ 300 TL’YE ÇIKARILDI
Yapılan görüşmelerde aylık 250 TL maaşın 300 TL’ye çıkarılmasına oy birliğiyle karar verildi. Toplantıyı takip eden engelliler ile engelli aileleri kararı alkışlarla desteklediler.
YENİ BİR DÜZENLEME YAPILACAK
Onuncu gündem maddesinde 2012 ve 2013 mali yılı gelir tarifesinin bazı maddelerinde değişiklik yapılması konusu görüşüldü. Yapılan bilgilendirmenin ardından konuşan Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem, metrekareye göre belirlenen evsel katı atık bedellerinin aylık olarak belirlenen yerlerden çok yüksek olduğunu söyleyerek “yapılacak çalışmada metrekareye göre evsel katı atık bedeli ödeyenlerde indirime gidilecek. Verdikleri bedelin yaklaşık beşte birini ödeyecekler.’’Diye konuştu. Başkan Ertem’in konuşmasını tamamlamasının ardından ilgili gündem maddesi görüşülmek üzere tarife komisyonuna havale edildi.
ELİMİZDEN GELEN YARDIMI YAPTIK
Son gündem maddesinde gündeme ek olarak alınan Çerkezköy Belediyesi’nin cenaze hizmetleri ücretsiz yerine getirmesi talebi görüşülerek karara bağlandı. İlgili gündem maddesi tarife komisyonuna havale edildi.Gündem maddelerinin görüşülüp karara bağlanmasının ardından dilek ve temenniler bölümüne geçildi. CHP’li Meclis Üyesi Faruk Bal, Kurban Bayramı öncesinde yaşanan sel felaketine değinerek, işyerleri sel sularında zarar gören esnafın mağdur olduğunu söyledi. Ali Ertem, belediye olarak selzedelere ellerinden gelen yardımı yaptıklarını söyleyerek devlet tarafından da selzedelere çeşitli yardımlar yapıldığını belirtti.
PINARÇA DERESİ ISLAH EDİLECEK
Selden zarar gören işyerlerinin zararının devlet tarafından karşılanacağı şeklinde bir durumun söz konusu olmadığını ifade eden Ali Ertem, son su baskınında zarar gören bazı ailelere da yardım yaptıklarını belirtti. Pınarça Deresi’nin ıslah ihalesinin önümüzdeki günlerde gerçekleşeceğini anlatan Ali Ertem, ıslah çalışması çerçevesinde dere boyundaki evlerin yıkılacağını söyledi. Başkan Ertem, evleri yıkılacak olan kişilere duyuruda bulunduklarını kaydederek, “bizlere yardımcı olsunlar, aksi halde muhtemel bir sel felaketinde telafi edilemeyen acılarla karşı karşıya kalabiliriz’’ dedi.
ERTEM ÖZÜR DİLEDİ
Çerkezköy’de son iki gündür yaşanan su kesintisine de değinen Ali Ertem, sel suları nedeniyle derenin içinde geçen ana isale hattının zarar gördüğünü belirtti. Ertem, görevde bulunduğu 8 yılda su konusunda her hangi bir sıkıntı yaşamadıkları, son dönemlerde yaşanan su kesintilerinden dolayı vatandaşların mağdur olduğunu söyleyerek vatandaşlardan özür diledi. Ertem, kalıcı bir çalışma yapmak için havaların ısınmasını beklediklerini kaydederek, yapılan son çalışmanın da geçici bir çalışma olduğunu kaydetti. Dilek ve temenniler bölümünün ardından Çerkezköy Belediyesi Aralık ayı meclis toplantısının ilk oturumu tamamlandı.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 18:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
MARİNA ABULADZE
MARİNA ABULADZE - 6 yıl Önce

teşekürlar

e- kıroğlu
e- kıroğlu - 6 yıl Önce

anlaşılan o ki ülkenin her yerinde olay aynı... siyasi ranta çevirmedikleri bir bizler kalmıştık... o ağır abiler meclis toplantılarında fotoğraflar çektirip engelli kardeşlerime zam yaptılar akıllarınca... neyin zammı bu ??? merhamet duyguları ve vicdanlarını tatmin ettiler bence... benim engelli kardeşleriminde içilecek bir fincen acı kahvelerinin olduğunu düşünerek keşke bu gün evlerine bağımlı kalan bu insanları ziyaret etselerdi...keşke be... o engelli görülen insanların 50 liralık artıştan ziyade sevgiye şevkate ihtiyacı olduğunu hatırlatmak istedim...

vatandaş
vatandaş - 6 yıl Önce

sayın başkan engellilerin hepsine devletimiz maaş bağlamıştır.yanlış biliyorsak yanlışımızı düzelt birde katı atık ödemeleri hakkında geniş bir açıklama yapsanız şimdi ne zaman ödencek yıl sonuna kadarmı?????

serdar
serdar - 6 yıl Önce

cerkezkoyde kac gundur su yok, toplantinin gundem maddelerine bak. baskan kurban olayim su vermeyi basarabilirseniz hatta kalici iyilestirme filan yapmaya kalkma, birak senden sonrakiler halletsin. iki ay daha susuz kalmayalim.

emekçi
emekçi - 6 yıl Önce

sular akmıyor sular,bırakın boş maazeretleri çoçuk mu kandırıyorsunuz.özür değil istifa bekliyoruz.

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306