Bu tavuklar başka tavuk

Girişimci Sadiye Soncul, organik tavuk ve yumurta çiftliğinde tüm gün mesai harcıyor.

Bu tavuklar başka tavuk
banner301
Çerkezköy Bakış - Yanıkağıl Mahallesi’nde bulunan 2 buçuk dönümlük alanda organik ve salma tavukçuluk yapan girişimci Sadiye Soncul, yetiştirdiği tavuklarına adeta çocuklarına gösterdiği şefkati gösteriyor. Üretim yaptığı geniş alanda müşterilerine hafta sonu kahvaltı ayrıcalığı da sunan girişimci Sadiye Soncul, özellikle yetiştirdikleri süs tavuklarına ilginin yoğun olduğunu ve ziyaretçi akınına uğradığını kaydetti.

ORGANİK VE SALMA TAVUKÇULUK

Yaklaşık 6 ay önce Yanıkağıl Mahallesi’nde bulunan 2 buçuk dönümlük alanda çiftlik kurarak organik tavuk, süs tavukçuluğu ve organik yumurta üretimine başlayan girişimci Sadiye Soncul, bugünlerde ziyaretçi akınına uğradığını söyledi.

“ŞEFKAT GÖSTERİYORUM”

Tavuklarına anne şefkati ile yaklaştığını ifade eden Soncul, “Bu işe başladıktan sonra salma tavuğun nasıl yetiştirildiği konusunda araştırmalar yaptım. Daha sonrasında da çiftlik kurdum. Büyük bir kümesimiz var tavuklar sabah kümesten ayrılıyor ve çiftlik içindeki alanda kendi kendilerine besleniyor. Onlar için hazırlanan organik yemleri tüketen tavuklarımız, daha sonra akşam saatlerinde de kendiliğinden kümeslerinde oluyorlar. Aynı zamanda tavuklarımızın bakımlarını son teknolojiyi kullanarak steril ve hijyenik bir şekilde yapıyoruz” dedi.SÜS VE CİNS TAVUKLAR DA VAR
banner287

Sadece salma ve organik tavuk değil, cins ve süs tavukları da besleyen Soncul, çiftliği ziyarete gelen vatandaşların en çok ilgiyi süs ve cins tavuklarına gösterdiğini kaydetti. Girişimci Sadiye Soncul, özellikle piyasada organik tavuk ve yumurta satışı diye yapılan sahte ürünlere dikkat edilmesi gerektiği konusunda da müşterilerine uyarılarda bulundu. Sertifikası olmayan yerlerden alışveriş yapılmaması hususunda önemli açıklamalarda bulunan Soncul, vatandaşların bilinçli alışveriş yapması gerektiğini ifade etti.

“ÇOK SAYIDA ZİYARETÇİ GELİYOR”

Sadiye Soncul, çiftliğin hafta sonları vatandaşlar tarafından ziyaretçi akınına uğradığını da kaydederek, “Birçok müşterimiz eşleri, dostları ile kahvaltı yapmak için çiftliğimi tercih ediyor. Süs tavuklarına ilgileri çok fazla oluyor. Aynı zamanda organik olarak yetiştirdiğimiz tavuklarımıza da ilgi yoğun oluyor. Birçok müşterimiz de kendi yumurtasını sabahları gelip kendisi istediği tavuktan alabiliyor.  Güzel bir ortamımız var. Müşterilerimizin bu denli memnuniyeti ve rahat şekilde buraya gelmeleri bizleri çok mutlu ediyor.” ifadelerine yer verdi.

ORGANİK YUMURTA VE TAVUĞUN FAYDALARI

“Serbest gezen tavuğun yumurtası” olarak bilinen çayır yumurtası adı üstünde dışarıda serbest gezen, bitki ve haşere (tavuğun doğal besini) yiyen tavuklardan elde edilir. Uzmanların en çok tavsiye ettiği yumurtadır. Gezen tavuk yumurtası normal yumurtaya göre 3 kat daha fazla E vitamini, 1.5 kat daha fazla A vitamini, 7 kat daha fazla beta karoten, 3 kat daha fazla omega 3, 1/3’ü kadar kolesterol içerir.Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459