Çerkezköy 15 Temmuz gecesi ne yaşadı?

Çerkezköy BAKIŞ Gazetesi vatandaşa 15 Temmuz gecesi ne yaşadıklarını sordu.

Çerkezköy 15 Temmuz gecesi ne yaşadı?
banner301
Haber : Meserret Özcan

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy BAKIŞ Gazetesi vatandaşa 15 Temmuz gecesi yaşanan hain darbe girişimi ile Olağanüstü Hal’i sordu. Esnafından siyasetçisine Çerkezköylüler 15 Temmuz’u yaşanmaması gereken en uzun gece olarak yorumladılar. Darbe girişiminin milletin birlik ve beraberliği sayesinde engellendiğini belirten Çerkezköylüler, OHAL ile birlikte hainlerin kurumlardan temizleneceğini söylediler.

Çerkezköy BAKIŞ Gazetesi vatandaşa 15 Temmuz gecesi ne yaşadıklarını sordu.

“CUMHURBAŞKANIMIZIN ÇAĞRISI ÜZERİNE SOKAĞA ÇIKTIM”

Çetin Çolakoğlu, darbe girişimini televizyondan öğrendiğini söyleyerek “Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine sokağa çıktım. Ak Parti Çerkezköy İlçe Teşkilatı’na giden ilk 10 kişiden biriydim. Oraya gitmemin sebebi teşkilatın güvenliğine hakim olmak ve muhtemel tüm sorunlara müdahale edebilmekti. Sela okunduktan sonra ise herkes meydana çıktı. Meydana çıktıktan sonra aklıma ilk gelen eski Tugay Komutanı’nın iyiki buradan uzak olduğuydu. Bütün tanıdıklarımı arayıp sokağa çıkmalarını istedim. Hiçbir zaman direnişten vazgeçmedim. 1. Ordu ile 5. Kolordu Komutanlıklarından gelen açıklamalardan sonra endişem geçmeye başladı.” dedi.

“TEDBİR ALINMALI”

Olağanüstü Hal hakkında da görüşlerini açıklayan Çolakoğlu “Halk üzerinde OHAL olduğunu düşünmüyorum. Bunu devlet çalışanları arasında temizleme operasyonu olarak değerlendiriyorum. Bu tüm ülkelerde uygulanan bir durum. Devletimizin korunması ve bütünlüğü için önemli bir karar. Tedbirlerimizi almak zorundayız.” ifadelerine yer verdi.

“TÜRKİYE 10-15 YIL GERİYE GİDERDİ”

1980 darbesini yaşayanlardan Ali Çeker, darbe ve darbe girişimlerinin ülke açısından yaşanmaması gereken bir durum olduğunu söyledi. 15 Temmuz gecesi korku ve endişe duyduğunu anlatan Ali Çeker şunları söyledi: “1980’de çalışan vatandaşlar olarak sıkıntılar çektik. İşimize doğru düzgün gidip gelemedik. Eğer darbe girişimi başarılı olsaydı Türkiye’yi 10-15 yıl geriye sürükleyecekti. Neyse ki zamanında müdahale edildi ve önüne geçebildiler.” Çeker, OHAL hakkında ise bir bilgisinin olmadığını ifade etti.

“KARDEŞLİĞİMİZ PEKİŞTİ”

Çerkezköy esnaflarından Zafer Sezer, darbe ve darbe girişimine karşı olduklarını belirterek, 15 Temmuz gecesini şu şekilde özetledi: “Esnaf olarak iş yerlerimizi açamayacağımız aklıma geldi.  Gece boyunca gelişmeleri takip ettik. Sela sesleri duyduk işte o an aklıma milletimizin birbirine kenetlenmesi gerektiği geldi. Bu olaydan sonra halkımızda bir kardeşlik, birlik duygusunun en yüksek derecede olduğunu anladım.” OHAL hakkında da görüş belirten Sezer “OHAL’le birlikte tüm yönetimin İl Valilerine geçtiğini duyduk. Başka bir şey bilmiyorum.” dedi.

“UZUN BİR GECE YAŞADIK”

Servet Demirci, 15 Temmuz günü uzun bir gece yaşadıklarını söyledi. Olayı televizyondan öğrendiğini anlatan Demirci, İstanbul Atatürk Havalanı’ndaki direnişe katılmak için İstanbul’a hareket ettiğini söyledi. Yolların 15 Temmuz gecesi polis tarafından kapatıldığını kaydeden Demirci “Daha sonra Çerkezköy’e doğru dönüş yoluna geçtim. Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine hemen meydana çıktık. Ülkemizde darbe girişimi yapılmaya yönelik bir konu görmüyorum. Daha önceki dönemlere bakıldığında ilaç kuyrukları gibi büyük sıkıntıları hatırlıyorum. Herhangi bir ekonomik durgunluğumuz yok. Dil, din ve ırk ayırmaksızın devletimiz bize en iyi hizmetleri veriyor. Herkesin belli bir refah seviyesine geldiğini görüyoruz. Bunun aksini söylemek kesinlikle nankörlük olur.

“HAİNLERİN TEMİZLENMESİ GEREKİYOR”

Televizyonda Cumhurbaşkanımızın tüm halkı sokaklara davet etmesi çok güzel bir davranıştı. Vatanımız üzerinde kendi halkına, polisine silah doğrultan herkesi kınıyorum. İleride daha iyi bir yaşama sahip olacağımıza inanıyorum. Bir musubet bin hayra yol açtı diyebilirim. Kesinlikle darbe girişimini onaylamıyorum. OHAL’I de yerinde bir karar olarak görüyorum. Devlet birimlerine sızan hainlerin temizlenmesi için olması gerekiyordu.” şeklinde konuştu.  

“EN KISA SÜREDE ATLATILACAKTIR”
banner287

Belediye Meclis Üyesi Dilaver Burak, ‘Sıkıntılı bir geceydi fakat hiçbir şekilde korku hissetmedim’ diyerek “Halkımız, devletimiz  ve Cumhurbaşkanımız için Ak Parti İlçe Teşkilatının önüne gittim. Yeni bir Türkiye için bu durumun kolaylıkla üstesinden geleceğimizi biliyordum. O gece asker elbisesi giymiş hainler gördük. 246 şehidimiz var ve Allah’tan rahmet diliyoruz. Acımız çok büyük. Devletimiz en kısa zamanda bunları atlatacaktır.” ifadelerine yer verdi.

“EN UYGUN ŞEKİLDE YARGILANACAKLARDIR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla meydanlardan ineceklerini söyleyen Burak “Bu süreçte darbe girişimi karşısında duran Ak Parti Teşkilatına ve destek veren tüm Çerkezköy halkına teşekkür ediyorum. Bu durum birlik ve beraberliğimizin göstergesi oldu. Ve bu birliğin daha da iyi olacağını düşünüyorum.14 senedir çok iyi bir şekilde yönetilen bir ülkeyiz. Görevden alınan ve paralel yapıya karışmış olan tüm vatandaşlar kendilerine çeki düzen vermelidir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti suçlu olanları en uygun şekilde yargılayacaktır. Vatandaşımız milli iradeye sahip çıktı ve çıkmaya da devam edecek.

“DEMOKRASİ MEYDANI OLMALI”

Belediye Başkanımız ve Belediye Meclis Üyelerimizin hepsini meydanlarda görmek isterdik.Cumhuriyet Meydanının adının Demokrasi meydanı olması için bir önerge vermeyi düşünüyorum.” diye konuştu.

“OHAL GEREKLİYDİ”

OHAL ile ilgili de konuşan Dilaver Burak şunları söyledi:  “Doğru bir karar olarak düşünüyorum. Vatandaşa hiçbir zararı yok. Sadece güvenlik gerekçesiyle ilan edildi. Bu süreç içinde gereken her şeyin yapılacağına inanıyorum.”

“TEDİRGİNLİK YAŞADIK”

Şeniz Dirican, 15 Temmuz gecesi minarelerden sela okunmasıyla birlikte endişelerinin daha da arttığını belirtti. Şeniz Dirican yaşadıklarını şu şekilde özetledi: “Tedirgin olduk. Hiç beklenmedik bir olaydı. Sela okunduktan sonra biraz daha arttı endişemiz. Bir bayan olarak ilk başlarda meydana çıkmaktan tereddüt ettim. Ve olayı televizyondan takip ettim. Askerlerimizin yapabileceğine hiç inanamadık. Biraz daha bilgi alınca durumu anlamaya başladık. Ve aklımıza sadace neden daha önce bu sorunların önüne geçilmediği geldi. Olayın boyutunu anladıktan sonra meydana çıkmayı istedik.” Şeniz Dirican, OHAL ile ilgili ise bilgisinin olmadığını söyledi.

“BÜYÜK BİR TEHLİKE ATLATTIK”

Ertan Taşdelen, Türkiye’nin 15 Temmuz gecesi büyük bir tehlikenin eşiğinden döndüğünü belirterek “1980’deki gibi darbe olur mu diye endişelendik. Yapılanma daha önceden farkedilse daha kısa sürede konuya hakim olunabileceği aklımıza geldi. Ülke olarak bütünlüğümüzü gösterdik. O gece içinde şehit olan tüm vatandaşlarımızı rağmetle anıyorum. Şu an inanıyorum ki herhangi bir kara harekatı olsa asla yenilmeyiz.”dedi. Ertan Taşdelen, OHAL’in vatandaşa bakan bir yönünün olmadığını belirtti.

“FIRSATÇILARA KARŞIYIM”

Adem Akıllıoğlu da darbe girişiminin olduğu gece tedirginlik yaşayanlardan. Gelişmeleri televizyon ile yerel medyadan takip ettiğini kaydeden Adem Akıllıoğlu “Darbe girişiminden doğan fırsatçılıklara karşıyım. 1971 yılından itibaren anlam veremediğim yaptırımlar oluyor. Bunların acilen sonuçlanması lazım. Ülkemizin birlik ve beraberliğini sağlamalıyız.” dedi. OHAL hakkında da konuşan Adem Akıllıoğlu “OHAL’i halkın bazı haklarından mağrum edilerek yetkinin tamamen devlete kalması olarak biliyorum.” ifadelerine yer verdi.

“BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİ BOZMAK İSTEDİLER”

Kuffettin Tağ, darbe girişimini radyodan öğrendiğini söyleyerek “Kötü bir olaydı. Daha önce darbe olayını birebir yaşamadım fakat duyduklarıma göre ülkemiz o zamanlarda kötü günlerden geçmiş. Ülkemizin birlik ve beraberliğini bozmak istediler. Allah bu memlekete bir daha böyle olaylar yaşatmasın. En kötü yönetim şeklinin bile askeriye yönetiminden iyi olduğunu düşünüyorum.” dedi. OHAL’in vatandaşı ilgilendiren bir durum olmadığını kaydeden Tağ “Bu devletin içinde olan hainlere yönelik bir karar gibi gözüküyor.” diye konuştu.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2016, 16:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459