banner354

Çerkezköy demokrasi nöbetini sürdürüyor
Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişimine tepki için Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan vatandaşlar  ‘demokrasi nöbeti’ni sürdürüyor. Perşembe akşamı 21’ncisi düzenlenen Demokrasi Nöbeti’nde Çerkezköylüler dev ekrandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeme ilişkin açıklamalarını izledi.

Çerkezköy Bakış -
Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan Çerkezköylüler, darbe girişimini protesto etti.

DEMOKRASİ NÖBETİ SÜRÜYOR

Cumhuriyet Meydanı’nda Perşembe gecesi düzenlenen demokrasi nöbeti saat 21.30’da başladı. Demokrasi Nöbeti’nin ilk bölümünde Çerkezköylüler dev ekrandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gündeme ilişkin açıklamalarını izledi.

ERDOĞAN DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT'de katıldığı programda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ ile ilgili olarak, "Nabi Avcı Bey dönemine kadar biz dershaneler konusunda adım atamadık. Bunlar bizim kayıp yıllarımızdır. Tabii şimdi siz de başbakansınız ama bir yere kadar arkadaşlarınıza bir şeyi anlatıyorsunuz. Israr, ısrar, ısrar...Tabii daha fazla ileri gidemiyorsunuz ve en ciddi, en büyük parayı bu adamlar bu dershanelerden kazandı.” ifadelerini kullandı.

“MAMA ELLERİNDEN ALININCA DÜŞMAN OLDULAR”

Erdoğan, "2010'dan beri bu Fetullahçı Terör Örgütü'nün bu ülkede örgütlenme ağının ne denli geniş olduğunu anlatıyorum. Ve bunu ben, en yakın mesai arkadaşlarıma anlatmakta zorlanıyorum. Silahlı kuvvetlerde, emniyette, yargıda, bunları hep işledik, anlattık. Bakanlıklarda... Çoğu zaman şu ifade kullanılıyordu, 'Acaba delil var mı?' Neyin delili olacak, her şey ortada işte. Adamlar kendilerinden başka kimseyi, hiçbir yere yaklaştırmıyorlar. Her şey aslında menfaat endeksliydi. Yani mama ellerinden alınınca bunlar o zaman düşman oldular, başladılar bağırıp çağırmaya. Yurt dışında, Avrupa'nın değişik ülkelerinde aleyhe kampanyalar başlattılar. Öyle veya böyle, şu anda gelinen noktada bizler demek ki adresi bulduk. İlk müdahaleyle de silahlı kuvvetlerimiz ve diğer kurumlarımız içerisindeki yapılanmayı şu anda iktidarımız inşallah kurumlarımızla birlikte çalışarak temizlemeye başladı.” dedi.

“DÜŞÜNDÜRÜCÜYDÜ”

FETÖ tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı geceye ilişkin bir soru üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “15 Temmuz'un bendeki uyandırdığı his, ülkemde doğrusu böyle bir şeyi eğer hissedeceksem, düşüneceksem bu benim ülkemde hiç mi hiç akla hayale gelmez ve ülkedeki birlik, beraberlik, dayanışma ruhunun bu kadar iyi gittiği bir dönemde böyle bir havanın estirilmesi gerçekten düşündürücüydü. Yapılanın bir anayasa suçu olduğu ifade edilmek suretiyle, bunlara yönelik neler yapılabileceği duyuruldukça ve buradaki o dik duruş, bazı askeri makamlardan yapılan bu noktadaki açıklamalar, bunlar tabi havayı bir anda çok kısa zamanda aslında olumlu istikamete dönüştürdü, tersine çevirdi.” ifadelerini kullandı.

“İSTİHBARATI AYNI ÇATI ALTINDA KOORDİNE EDEBİLİRİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle devam etti: “Bizim tüm istihbarat teşkilatı gerek MİT gerek Emniyet gerekse Jandarma istihbarat. Şimdi jandarmayla malum polisin İçişleri Bakanlığına bağlanması süreci var. Dolayısıyla burada istihbaratı da aynı çatı altında koordine edebiliriz. Böyle bir çalışma. Buna yönelik bir çalışmayı bugün bana sundular. Bunu aynı zamanda Sayın Başbakan ile de değerlendireceğiz, paylaşacağız. Bundan sonra da ne gibi adımlar atarız bunları konuşacağız.

“İSTİHBARAT ÖRGÜTÜ YIPRATILMAMALI”

İstihbarat örgütü yıpratılacak bir örgüt değildir. Eğer istihbarat örgütü ile ilgili atılacak veya yapılacak bir iş varsa bunun hükümet değerlendirmesini yapar, ona göre de bizimle de istişare ederse istişare eder, kararını alır. İstihbarat zaafının olmadığı ülke var mıdır? Hepsinde birçok terör eylemlerinde vesaire istihbarat zaaflarının olduğunu görürsünüz.”

“TAKİYECİLER”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaverlerinin tutuklanması ile ilgili olarak, "Şimdi bunlarla ilgili şüphelerimiz vardı. Şüphelerimiz nedeniyle bütün eş, dost, ahbap hepsine sorduk, ‘Soruşturun, edin bakalım kimdir?’ Köyüne, mahallesine varıncaya kadar incelettik. Herkes bize ‘şöyle iyidir, böyle iyidir...’ Hep bunu anlatıyorlar. Bunlar takiyeyi çok çok iyi yapıyorlar. Kendilerini gayet iyi gizliyorlar. İyi de gizledikleri için zaten gelen referanslar olumlu.” dedi.“KORUMA MÜDÜRÜME ULAŞTILAR”

FETÖ'nün darbe girişimi gecesi MİT yetkilileriyle temas kuramaması ile ilgili bir soru üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Benim irtibat kuramayışım, o anda tabii kendilerinin bulunduğu şartlar sebebiyle olabilir. Kendileri de bunu bu şekilde ifade ediyorlar ve kendileri benim koruma müdürüme ulaştılar. Koruma müdürüme ulaşmak suretiyle bazı soruları kendisine, yani ‘Bulunduğunuz yerde o anda herhangi bir sıkıntı var mı yok mu?’ o tür şeyleri sordular. Tabii gönlüm arzu ederdi ki, keşke o anda, ben istirahatteydim, benim kaldırılmamı, benimle böyle bir görüşme yapmayı isteyebilirdi.”

“BELKİ BİR ÖLECEĞİZ AMA BİN DİRİLECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ'nün darbe girişimine Batı'nın tepkisi ile ilgili olarak da “Yalan yanlış, asparagas haberlerle ne yazık ki hala bu süreçte ‘Fakat, ama, ancak’ Bunlarla işi yönlendirmeye çalışıyorlar. Yönlendiremeyeceksiniz, bu ülkede milli iradeyi söndüremeyeceksiniz, durduramayacaksınız. Bu ülkeyi parçalayamayacaksınız, bölemeyeceksiniz. Belki bir öleceğiz, ama bin dirileceğiz. Çünkü bu milletin ruhunda bu var. Aynen buğday başakları gibi, meydanlar bunu sabahlara kadar gösteriyor.” şeklinde konuştu.

“VİRÜSÜ TEMİZLEYECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Terörün tehditlerinin sona ermesi diye bir şey olmaz. Kanser hücresi diyoruz ya. O virüs kazılıp atılırsa ancak ondan sonra ‘temizlendi’ diyebiliriz. Şu anda böyle bir şey henüz yok. Daha yolun başındayız. 10 bine yakın gözaltında olan insan var. Bu basit bir rakam değil. Burada kalır mı? Söyleyeyim, kalmaz. Bu daha devam eder. Konuştukça bir şeyler çıkıyor. Yani halkalar sökülmeye başladı.” ifadelerini kullandı.

“BU YOLDA BERABER YÜRÜYECEĞİZ”

Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün Türkiye’deki yatırımcıların üst yöneticileri ile bugün ise yerli yatırımcılarla bir araya geldiğini hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hepsinden bu konularda destek istedik, yardım istedik. Hepsinde bir kararlılık gördüm. Bu sürece yönelik gerek buraya, gerek hükümetimize şükranlarını ifade ettiler. Aynı kararlılıkla devam etmeleri ricasında bulunduk. Ben doğrusu tüm iş adamlarımızı kararlı gördüm, birlikten, beraberlikten yana olduklarını gördüm. Bu birlik ve beraberlik bizde olduktan sonra Allah'ın izniyle biz bu işi aşarız. Hele hele bu millet var ya bu millet. Tankların altına yatacak kadar kavi bir imana sahip bu millet var ya Allah'ın izniyle biz bu milletle bir olduk, iri olduk, diri olduk, kardeş olduk, hep birlikte Türkiye olduk. Şimdi de beraber bu yolda yürüyeceğiz."

“DOSYALAR HAZIRLANIYOR”

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in iade sürecine ilişkin de açıklama yapan Erdoğan, şöyle konuştu: “Şu anda dosyalar hazırlanıyor. Bugün yine bir mahkemenin onlarla ilgili verdiği karar var. Dosyalar, savcılıkların açtığı davalar vesaire bütün bunlarla beraber 10-15 gün içinde belli bir noktaya gelir. Belli bir noktaya geldikten sonra da Dışişleri Bakanımız, Adalet Bakanımız, benim özel bir temsilcim ve arkadaşlar da gerekli gördükleri heyeti yanına alıp bu maskesi düşmüş, tam bir şu anda çıplak, adeta suçlu konumundaki kişiyi bulup, ne yapıp yapıp Amerikan makamlarına da anlatacaklar. Amerika bugüne kadar bizden hangi teröristi istediyse verdik. 'Bize belgeler gönderin' demedik. Şu anda da biz Amerika'ya diyoruz ki gelin bu işi daha fazla uzatmayın.”

OLUMLU YANITLAR ALDIK

9 Ağustos'ta Rusya'nın Saint Petersburg kentine ziyaret gerçekleştireceği ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le görüşeceğinin hatırlatılması üzerine Erdoğan, “Şu anda bizim için ‘Birini bırak, birine koş’ anlayışı yanlış. Uluslararası camiada isteriz ki hepsiyle münasebetlerimizi iyi tanzim edelim.” diye konuştu. Şu anda ABD’nin Rusya ile arasının kötü olmadığını vurgulayan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: “Farklı düşüncede de olsalar, olumsuz da birbirlerine baksalar, münasebetlerini hiçbir zaman kesmezler. Ama bizim Rusya ile aramızda istenmeyen bir uçak hadisesi yaşandı ve sekiz ay kadar zaman içerisinde bu olumsuzluk devam etti. Daha sonra biz kendilerine bir mektup yazdık, ‘Bu süreci artık kapatalım. Çünkü Türkiye'nin Rusya ile olan ilişkileri bölgede çok çok önem arz eden bir süreçtir. Dolayısıyla bu iki bölgede belirleyici ülkenin birbirinden ayrı yaşaması, birbirine uzak düşmesi doğru değil, bunu bir defa çözelim’ diyerek, bu olayla ilgili üzüntümüzü de kendilerine ifade ettik. Buna karşı da olumlu yanıtlar aldık.”

BU ŞARLATANI BU KADAR BÜYÜTMENİN ANLAMI YOK

“Geçmiş dönemde hükümeti zor durumda bırakan çözüm sürecinde yaşanan sıkıntı, bombaların patlaması, Hrant Dink cinayeti, Danıştay saldırısı gibi bunlarda da bir FETÖ bağlantısı şüphesi olmaya başladı mı?” sorusu üzerine Erdoğan, bu tür bir paranoyanın doğru olmayacağını, aksi takdirde yaşamın çekilmez hale geleceğini belirtti. Erdoğan, “Artık, ben biraz ileri gidiyor olacağım ama böyle bir şarlatanı bu kadar büyütmenin anlamı yok. Bu kadar öyle kabiliyeti olan birisi değil. Bu sadece şu anda beddualarıyla bilmem neleriyle yatıyor kalkıyor filan, kendine böyle bir şeyler oluyor. Bunun yaptıklarını çok abartmayalım. Hiç gerek yok. Şu anda bakın Türkiye'de bunun takımından kalanlar oluyor mu? Fırsatını bulan kaçıyor. ‘Ben dönmek istersem Türkiye’ye dönerim’ diyor. Ben yıllar önce Olimpiyat Stadı’nda oradaki bir gecelerinde, Türkçe Olimpiyatları’nda, çağrı yapmıştım. ‘Türkiye’ye gelin’ diye. Niye gelemedi? Beni güya zora sokmamak için gelmemiş o zaman." ifadelerini kullandı.

“BİR EFSANE MEYDANA GETİRİLMİŞ”

Erdoğan, "Ben gazeteci olarak o gün yaptığınız o çağrıda bir kinaye hissetmiştim. Siz o çağrıyı yaparken bu kinayeyle mi çağırıyordunuz?" sorusu üzerine, sözlerine şöyle devam etti: “Buna kinaye nazarıyla bakmak çok da doğru olmaz ama vatandaşın tavrına bakarak bir şeyi artık gün yüzüne çıkaralım. Neydi o? Bir efsane meydana getirilmiş. Orada olanların kahir ekseriyetinin onu tanımadığını biliyorum ama öyle bir efsane var ki ortada bu efsaneye o tribünlerde olanlar hepsi de maalesef farklı yaklaşımlarda. Hani diyor ya 'o bize şah damarından daha yakın'. Bunu diyecek kadar sapkın bir yapı var ortada. Bu sapkın yapıyı acaba bozar mıyız? Niye gelmek istemiyor? İşte bundan dolayı. Orada olursa efsaneleşiyor ama buraya geldiği zaman birçok şey meydana çıkacak. Tabii o çok manidardı 'Biz hükümetimizi zora düşürmek istemeyiz.' Ya senin davan yok, bir şeyin yok. Madem böyle bir durumdasın çık gel. Gelemedi. Çünkü üst akıl öyle diyordu da onun için."

“ÜST AKLIN VERDİĞİYLE HAREKET EDİYOR”

Erdoğan, "Üst akıl konusundaki öngörüleriniz nedir" sorusu üzerine, bu konuyu çok çok önceleri bir seyahatte uçaktaki basın mensuplarına söylediğini dile getirerek, “O üst aklın verdiği ile hareket ediyor. Yoksa kendinden değildir. Ondan sonra üst akıl literatüre oturdu. Üst akıl ki onu, ne olduğunu açıklamayı doğru bulmuyorum." dedi.

ELEME NASIL OLACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "2010 KPSS iptal edildi. 150 bin civarında insan merak ediyor. Bunların tamamı mı gidecek, yoksa bunların içinden kopya çekenler ve FETÖ'ye üye oldukları belirlenenler mi gidecek. Bu eleme nasıl yapılacak?" sorusunu şöyle cevapladı: “Tespit edilenlerin hepsi ayıklanacak bir defa. Çünkü onlar hak etmediler, hak etmeyenler orada kalamaz. Hak edenler de hakları iade edilmek suretiyle iade-i itibara kavuşacaklar.”“HEP BİRLİKTE MİTİNGE KATILALIM”

İstanbul Yenikapı'da pazar günü düzenlenecek "Demokrasi ve Şehitler Mitingi"ne katılarak konuşma yapması için davet ettiği CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan kendisine şu ana kadar bir cevap gelip gelmediğine ilişkin soru üzerine Erdoğan, şöyle konuştu: “Pazar günkü miting, Cumhurbaşkanlığımızın organizasyonunda illerin valiliği, belediye başkanlarıyla müşterek yapılan organizasyondur. Biz, bu organizasyonda gönlümüz özellikle gerek iktidar partisi gerek CHP gerekse MHP liderlerinin de katılımının olduğu ve meydanlarda da sadece Türk bayrağının olduğu, parti bayraklarının olmadığı bir miting yapalım ve bu mitingde de gerek Sayın Bahçeli gerek Sayın Kılıçdaroğlu, iktidar partisi başkanı Sayın Yıldırım, Meclis Başkanımız, hep birlikte birer mesaj verelim ve bu mesajla birlikte de birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi daha da pekiştirelim. Çünkü milletin buna ihtiyacı var. Ayrılığa, gayrılığa ihtiyacı yok ve ona da fırsat yok. Bunu da bekliyor. Böyle bir durumda artık kaş göz olmaz.”

KAMUDAKİ YILLIK İZİNLER

Kamuda yıllık izinlerle ilgili soru üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şu anda hükümet onların değerlendirmesini yapıyor. Şurada bir normalleşme sürecine geçer geçmez, bu izinler verilir" dedi.

“MİLLETİM DİK DURDU EĞİLMEDİ”

Erdoğan, şunları kaydetti: “Ekranları başında bizi izleyen aziz milletime şahsım ve milletim adına tekrar en kalbi şükranlarımı sunuyorum ve bu attıkları adımı kesinlikle unutmak mümkün değil ve benim milletim dik durdu, eğilmedi, bir şey için koştu, işte o demokrasiydi, o şehadetti, o Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz hükmüne ram olmaktı. Onun için milletimle iftihar ediyorum, var olsunlar. Bütün geride kalan ailelerine başsağlığı diliyorum, onlar benim kardeşlerim, artık onlar benim de ailelerim, onun sorumluluğu içerisindeyim, var olsunlar. Pazar günü 81 vilayet inşallah aynı anda Yenikapı'dan hep beraber kendilerine yayınlarımızı yapacağız, pazar günü Yenikapı'da kucaklaşmak üzere diyoruz.”

ŞİİR VE KASİDELER OKUNDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeme ilişkin değerlendirmelerinin ardından programa geçildi. Fevzipaşa Cami İmam Hatibi İsmail Bütün’ün konuşmasını tamamlaması sonrasında İstiklal Marşı okundu. Furkan Özyıldırım  ‘15 Temmuz’ isimli şiiri, Ahmet Özaydın ‘Türkiyem’ şiirini okudu. Bedrettin Aktaş ise Şehitler Ölmez isimli kaside okudu.

DOĞAN: DİK DURDUNUZ

Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, Ak Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe ile İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, kurum ve kuruluşların temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de katıldığı programda konuşan Ak Parti Tekirdağ Milletvekili Ayşe Doğan, Demokrasi Nöbeti’ne gösterdikleri ilgiden dolayı Çerkezköylülere teşekkür etti. 15 Temmuz akşamından itibaren tüm ülkenin birlik ve beraberlik içinde darbe girişiminin karşısında olduğunu söyleyen Doğan “Desteklerinizi hiç bırakmadınız. Pazar gününe kadar destek vermeye devam edeceğiz. Pazar gününden sonra da Cumhurbaşkanımız ne talimat verirse buna göre hareket edeceğiz.” dedi. Demokrasi nöbetini günün ilk saatlerine kadar sürdü

Çerkezköy Bakış

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.