Çerkezköy ikinci memleketim oldu: UNUTMAM MÜMKÜN DEĞİL

Çerkezköy’e geldiği 3 Eylül 2004’ün 8’nci yıl dönümünde(dün) Çerkezköy’den ayrılarak İzmir’in Kiraz İlçe Müftülüğü’nde göreve başlayacak olan Çerkezköy İlçe Müftüsü Mahmut Emin, en uzun görev yaptığı Çerkezköy’ü unutmasının zor olduğunu ifade etti. Çerkezköy’e geldiğinde, kimseyi tanımadığını, ancak aradan geçen 8 yıl boyunca çok sayıda kalıcı dostluklar edindiğini kaydeden Emin ‘’Çocuklarımın eğitim ve aile yaşamlarındaki dönüm noktalarını Çerkezköy’de gördüm. Çerkezköy artık benim ikinci memleketim’’ dedi. Emin, Çerkezköy görevi sırasında yaşadığı ‘ve unutamam’ dediği iki olayı da BAKIŞ Gazetesi okuyucularıyla paylaştı.

Çerkezköy ikinci memleketim oldu: UNUTMAM MÜMKÜN DEĞİL
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Çerkezköy’deki görevine 3 Eylül 2004’te başlayan Çerkezköy Müftüsü Mahmut Emin 3 Eylül 2012’de (dün) Çerkezköy’den ayrıldı.  Bir süredir veda ziyaretlerine çıkan Müftü Emin, 8 yıldır görev yaptığı Çerkezköy’den ayrılmanın zor ama mutlu olacağını söylüyor. Müftü Emin ‘çünkü görev yaptığım süre içerisinde pişmanlık duyacağım hiçbir icraata bulunmadım’ dedi.
“KALICI DOSTLUKLAR EDİNDİM’’
Çerkezköy’e geldiğinde kimseyi tanımadığını ancak 8 yıl boyunca merkez, belde ve köylerinde insanları tanıma imkanı bulduğunu belirten Mahmut Emin, “görev yaptığım süre içerisinde makamda oturmadım. Dairede fetva veren, idari işleri yürüten; kürsüde vaaz eden, mihrapta namaz kıldıran, minberde hutbe okuyan bir idareci oldum. Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı’nı temsil eden bir bürokrat olarak görev yaptım. Her zaman vatandaşların arasında bulundum. Bu nedenle de çok kişiyi tanıdım, kalıcı dostluklar edindim’’ dedi.
 “GÜLERYÜZ VE TATLI DİLLE İNSANLARI KARŞILADIM’’
Görev yaptığı süre boyunca güleryüz ve tatlı dille karşısındakileri karşıladığını kaydeden müftü Emin “İnsanları maddi yönde mutlu etmek mümkün değildir. Ancak güleryüz ve tatlı dil insanları mutlu eder. İşte ben bunu yaptım. Bir sevgi anlayışı içerisinde hizmet ettim. Bu yüzden halkla kaynaşıp onların sevgisini kazandım.’’ Şeklinde konuştu.
“TÜM SİYASİLERE AYNI MESAFEDE OLDUM’’
Memuriyet yaşamından dolayı siyasilerle ilişkilerinin belli bir mesafede gerçekleştiğini kaydeden Müftü Emin, tüm siyasilere aynı mesafede olduğunu söyledi. Kimseyi ayrı tutmadığını vurgulayan Mahmut Emin “Herkese saygım vardır. Herkesi kucakladım. Ancak memur olduğum için hiçbir partinin davetine gitmedim. Siyasi parti teşkilatlarının dışında belediyeler ile sivil toplum örgütlerinin etkinliklerine, dini ve kültürel merasimlerine katıldım.’’ Diye konuştu.
“ÇERKEZKÖY’Ü UNUTMAM MÜMKÜN DEĞİL’’
Mahmut Emin, görevde bulunduğu süre içerisinde herkesin acısını ve sevincini paylaşmaya çalıştığını söyleyerek, bundan sonraki hem meslek hem de emeklilik yaşamında Çerkezköy’ü unutmasının mümkün olmadığını söyledi.
“BİRÇOK MUTLULUĞU BURADA YAŞADIM’’
3 erkek bir kız çocuğu babası olan Müftü Emin, birçok ilkleri ve mutluluğu burada Çerkezköy’de yaşadığını söyledi.  İki çocuğunu Çerkezköy’de evlendirdiğini belirten Emin “Büyük oğlum Muhammed Emin, Kapaklı’da Emin Eczanesi’nin sahibidir, burada yaşıyor. Sınıf öğretmeni olan oğlum Mustafa Emin, Mardin’de yaşıyor. Bursa Mustafa Kemal Paşa İlçesi’nde yaşayan oğlum Ahmet Emin, matematik öğretmeni olarak görev yapıyor, aynı zamanda Balıkesir Üniversitesi’nde doktora yapıyor. Çerkezköylüler’in okuduğu şiirlerden tanıdığı kızım Sümeyye Emin ise, buyıl Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandı. Torunum Meryem Şeyma Çerkezköy’de doğdu. Çocuklarımın eğitim ve aile yaşamlarındaki dönüm noktalarını Çerkezköy’de tanıklık etmem, bu ilçeyi benim için daha değerli kılıyor.’’ İfadelerine yer verdi.
“KİTABIMI BURADA YAZDIM’’
Kur’an’a göre hicret isimli kitabını da Çerkezköy’de yazdığını kaydeden Mahmut Emin şöyle devam etti: “Kitabıma sponsor olarak destek veren Elvan Tekstil’in sahibi Ulvi Eroğlu’na, Akhan Tekstil’in sahibi İlhan Akıncı’ya, Emlakçı Mehmet Ay’a, diğer sponsorlara ve görevlilere teşekkür ederim. Bu kitapla insanlara ulaşma imkanı buldum. Kitabın yayımlanmasının ardından arayarak tebrik eden çok sayıda kişi oldu. En son Milletvekili T.Ziyaeddin Akbulut arayıp tebrik ve teşekkür etti. Güzel, okunabilir bir kitap oluştu. Herkese tavsiye ediyorum.’’
“EN UZUN GÖREV YERİM ÇERKEZKÖY OLDU’’
Görev yerleri arasından en uzun süre Çerkezköy’de görev yaptığını belirten Mahmut Emin “Çerkezköy’de çok verimli, hızlı tempolu bir dönem geçirdik. En uzun süre görev yaptığım yer oldu. Bundan sonra Kiraz’da görev yapacağız. Kiraz’da da en az 3 yıl, en çok 5 yıl görev alacağım’’ dedi.
“CAMİ, KUR’AN KURSU VE PERSONEL SAYISI ARTTI’’
Çerkezköy’e geldiğinde merkez, belde ve köylerinde toplam 17 caminin bulunduğunu şimdi ise cami sayısının 44’e çıktığını açıklayan Müftü Emin “Tüm camilerde de görevli bulunuyor. Personelimiz 23 kişiydi, şimdiki personel sayımız 83’e yükseldi. 13 caminin de inşaat çalışması devam ediyor. İnsanlarımız hayırseverdir. Yardım eden tüm dernek ve vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum’’ diye konuştu.
“MAKAM ARACIMIZ YOKTU’’
Mahmut Emin, Çerkezköy’e ilk geldiğinde 2 yıl boyunca resmi işlerde kendi aracını kullandığını söyleyerek, iki yılının ardından Türkiye Diyanet Vakfı adına sıfır model araç aldıklarını belirtti. İlçe Müftülüğü’nde komple bir tadilat gerçekleştirdiklerini söyleyen Emin şöyle devam etti: “Müftülüğümüzün mobilya, bilgisayar, kalorifer, doğalgaz, mantolama ve çevre düzenlemesi çalışması yapıldı. Çerkezköy’e ilk geldiğimde paramız dahi yoktu. Şu an itibariyle vakıf hesabında 70 bin TL’ye yakın bir paramız bulunuyor. Vakıf gelirlerini iyi kullanarak bir hayli işler yaptık. ’’
banner287
TEŞEKKÜR ETTİ
Camilere arsa temini ile çevre düzenlemelerinde ayrıca müftülüğün çevre düzenlemesinde sağladığı katkılardan dolayı Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem’e teşekkür eden Müftü Emin, “ayrıca cami ve Kur’an Kursları’nın yapımında katkı sunanlara da ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İmam-hatiplik görevi dışında insanlarla iyi diyalog kuran, gençlerle ilgilenen, talebe okutan, fedakarlık yapan görevlilerimiz de var. Onlara da teşekkür ediyorum.’’ Diye konuştu.
“KİMSEYE KIRGINLIĞIM YOK’’
Çerkezköy’den kimseye kırgın olarak ayrılmadığını ifade eden Mahmut Emin şunları söyledi: “kimseyle kavga edecek, kötü söz söyleyecek bir karaktere sahip değilim. Belki kızgınlığım olmuştur, ama orada kalmıştır. Bunu başka bir yere taşımam. Çünkü ben bir ilçe müftüsüyüm. Herkes benden bu makamın hakkını vermemi istiyor. İnsanların gönlünde bu makam yücedir, bu makam Peygamber makamı olarak görürler’’
“İNSANLARI SEVİYORUM’’
Emin, bazen acı veren sözler de duyduklarını söyleyerek şöyle devam etti: “Bunlara cevap vermeyiz. Mevlana’nın bir sözüyle geçiştiririz. ‘Suskunluğum asaletimdendir, her söze verecek bir cevabımız vardır. Söze bakarım söz mü diye, söyleyene bakarım adam mı’ diye, bu benim için ölçüdür. İnsanları seviyorum, Çerkezköylüler’i seviyorum.’’
“EN İYİ ŞEKİLDE TANITTIM’’
Emin, Çerkezköy’de görevde bulunduğu süre içerisinde her şeyiyle hem Diyaneti hem de müftülüğü en iyi şekilde tanıttığını kaydederek, “Görevlilerimizin şahsiyetini koruyacakları güzel işler ve iyi davranışlarda bulunmalarını istedim.’’ Dedi.
ÇERKEZKÖY’DE İKİ OLAYI UNUTAMIYOR
Bundan böyle Çerkezköy’e misafir olarak geleceğini kaydeden Mahmut Emin, Çerkezköy’de unutamadığı iki hatırayı da paylaştı. 2008 yılında Diyarbakır’de şehit düşen Çerkezköylü şehit Yalçın Gürbüz’ün cenazesini unutamayan müftü Emin şehit cenazesinde gözyaşlarına hakim olamadığını anlatırken, unutamadığı diğer olayı ise şöyle anlattı: “Cami cemaatindan bir vatandaş beni kucakladı ve öptü: ‘Seni Allah rızası için seviyorum, ve seni hiç unutmayacağım. İnşallah cennette buluşuruz’ dedi. Bu kişi ayrıca torununa Mahmut Emin ismini koydu. Bu olay da beni çok duygulandırdı.’’
 “HAKKINIZI HELAL EDİN’’
Çerkezköy’den ayrılırken herkesin hakkını helal etmesini isteyen Müftü Emin, kendisinin de herkese hakkını helal ettiğini söyledi.
SELÇUK ÜNİVERSİTESİ İLAHİYAT FAKÜLTESİNİ BİTİRDİ
Mahmut Emin 1958 yılında Hatay ili Kırıkhan İlçesi Özkızılkaya köyünde dünyaya geldi. İlkokulu köyünde okudu. İki yıllık Kur’an Kursu eğitiminden sonra Ortaokulu Adana İmam Hatip Ortaokulu’nda, liseyi ise Kahramanmaraş İmam Hatip Lisesi’nden okudu. 1976 yılında Feke İlçesi Çardak Köyü’nde imam-hatip olarak göreve başladı. 1977 yılında eğitim enstitüsünde 2 yıl kayıtlı kaldıktan sonra 1979 yılında Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazanarak 1983 yılında mezun oldu.
6 YIL ALMANYA’DA DİN GÖREVLİSİ OLARAK BULUNDU
Askerliğini yedek subay olarak yaptı. 1987 yılında müftülük-vaizlik sınavını kazanarak Şanlıurfa’nın Bozova İlçesine vaiz olarak atandı. Bir yıl sonra yurtdışı sınavını kazanarak 1989-1995 yılları arasında Almanya Essen Başkonsolosluğu’na bağlı olarak Bestwig-Ramsbeck’te din görevlisi görevinde bulundu.
KİRAZ İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ’NE ATANDI
Yurtdışı dönüşünde sırasıyla Savur, Midyat ve Karaisalı İlçe Müftülüğü görevinde bulundu. 2004 yılında Çerkezköy İlçe Müftülüğü’nde göreve başladı. 3 Eylül 2012 itibariyle Çerkezköy İlçe Müftülüğü’nden ayrıldı. Mahmut Emin, İzmir’in Kiraz İlçe Müftülüğü’nde görevine devam edecek. İmam-Hatip, Kur’an Kursu Öğreticisi, Vaiz, Din Görevlisi ve müftü olarak 33 yıl çalışma hayatı bulunan Mahmut Emin iyi derecede Arapça ve Almanca bilmektedir. Emin evli ve Muhammed, Ahmet, Mustafa ve Sümeyye isminde dört çocuk babasıdır.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2014, 12:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
3
3 - 6 yıl Önce

Hocam, biz de seni unutmayacağız. Çerkezköy'e gerçekten hizmet ettin. Seni özleyeceğiz ve arayacağız. Hakkını helal et.

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306