Çerkezköylüler bu saatlere dikkat!

Alçak basınçla gelen sıcak hava dalgası dünden itibaren ülkenin bazı kesimlerini etkisi altına aldı.

Çerkezköylüler bu saatlere dikkat!
banner301

Alçak basınçla gelen sıcak hava dalgası dünden itibaren ülkenin bazı kesimlerini etkisi altına aldı. Marmara'da yaklaşık 4-5 derecelik ısınma meydana gelirken, hava sıcaklığının artmaya başladığı Çerkezköy’de de özellikle hafta sonu hissedilen sıcaklığın 40 derecenin üzerinde olması bekleniyor. Yetkililer,  yüksek hava sıcaklığının neden olabileceği olumsuzluklara karşı, başta yaşlılar ve çocuklar olmak üzere özellikle 10.00 ile 16.00 saatleri arasında güneş ışınlarına direk olarak maruz kalınmaması hususunda vatandaşların dikkatli olması gerektiğini belirtti.

BU SAATLERE DİKKAT!

Çerkezköy’de de sıcaklık artmaya başlarken, özellikle hafta sonu hissedilen sıcaklığın 40 derecenin üzerine çıkması bekleniyor. Dün hissedilen sıcaklığın 36 dereceye kadar yükseldiği Çerkezköy’de yarın ise, hissedilen hava sıcaklığının ise 38 derece olacağı tahmin ediliyor. Cumartesi ve Pazar günleri ise hissedilen hava sıcaklığının 40 dereceyi aşması bekleniyor. Yüksek hava sıcaklığının neden olabileceği olumsuzluklara karşı, başta yaşlılar ve çocuklar olmak üzere özellikle 10.00 ile 16.00 saatleri arasında güneş ışınlarına direk olarak maruz kalınmaması hususunda vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.

banner287
YETKİLİLER UYARDI

Yetkililer, sıcak havada vatandaşları güneş çarpması konusunda uyardı. Güneş çarpmasının; aşırı sıcak sonucu beden ısısını ayarlayan mekanizmanın bozulmasına bağlı meydana gelen ciddi bir rahatsızlık olduğunu belirten yetkililer “Hemen müdahale edilse bile ölümcül olabilir ya da kalıcı zararlar verebilir. Aşırı sıcaklığın yanında nem oranının da yüksek olması (yüzde 70’in üzeri), güneş çarpmasında etkili bir rol oynar. Güneş çarpması özellikle yaşlı ve çocuklar için daha tehlikelidir. Güneş ışınları; ultraviyole, görünür ve enfraruj ışınlarından oluşmaktadır. İnsan sağlığı açısından en etkili ışın ultraviyole ışınlarıdır. Ülkemizde genellikle yaz ayları ve gündüz 10.00-16.00 saatleri arası güneş çarpması açısından en riskli zamanlardır. Güneş çarpmasının en sık görüldüğü yerler, sıcak ve nemli deniz sahilleridir” dedi.

NASIL KORUNULMALI?

Güneş çarpmasının belirtileri ile ilgili de bilgi veren yetkililer “Uzun süre güneş altında kalınmış ise aşağıda verilen belirtiler güneş çarpmasını işaret eder. Hastanın ateşi 39-41 dereceye kadar çıkabilir. Davranış, anlama ve algılama bozuklukları oluşur. Kalp atışları düzensizdir. Şiddetli baş ağrısı, bulantı ve kusma yapabilir” dedi. Yetkililer güneş çarpmasında nasıl korunulması gerektiği konusunda da şu önerilerde bulundu: “Mümkün olduğunca güneşten kaçınmalı, zorunlu olmadıkça 11.00-15.00 saatleri arasında dışarıya çıkılmamalıdır. Aşırı sıcaklarda gölgede bulunulmalı, ağır işler ve spor yapılmamalıdır. İnce, açık renkli bol elbiseler giyilmeli, şemsiye veya geniş kenarlı şapka kullanılmalıdır. İmkanlar ölçüsünde sık duş alınmalıdır. Ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınmalı ve bol bol sıvı tüketilmelidir”

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306