Cesur olmak başarıyı getirmez

İŞKUR Çerkezköy Şubesi, Trakya ABİGEM ile KOSGEB Tekirdağ Hizmet Merkezi işbirliğiyle Çerkezköy’de 9 sün sürecek olan ‘Girişimcilik Eğitimi’ başladı. Eğitimin ilk gününde girişimciliğin detaylarını anlatan Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM) Trakya Genel Müdürü Fatih Yaldız plansız çalışmaktan dolayı birçok işletmenin battığını söyleyerek “millet olarak insanlarımız ticaret konusunda çok cesur, ama ne yazık ki cesur olmak bu sektörde başarıyı getirmez. Plansız hareket edersek o zaman kalıcı olmak yerine gelip geçici oluruz.’’ dedi.

Cesur olmak başarıyı getirmez
banner301
• ESMA KURTULUŞ
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Kadın girişimci adaylarını yüzde 70 erkek girişimci adaylarını ise yüzde 60 oranında destekleyen girişimcilik eğitimleri önceki gün saat  Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Seminer Salonu’nda başladı..
YETKİLİLER HAZIR BULUNDU
Eğitimlerin ilk gününde  İŞKUR Çerkezköy Veri Toplama Personeli Gülhan Başar, ABİGEM Trakya Genel Müdürü Fatih Yaldız ile KOSGEB Yetkilisi Gülten Çakır hazır bulundu.
“ASIL DESTEĞİ KOSGEB VERİR’’
Yaldız, eğitimlerin ABİGEM tarafından verildiğini belirterek, “İŞKUR’un da düzenlediği programa ise asıl desteği KOSGEB veriyor. Bundan dolayı 3 kurum da devamsızlığı bir gün bile istemiyor. Çünkü, burada asıl amaç eğitimden ziyade gerçekten her anlamda girişimci olabilmenizdir. Bundan dolayı ki ancak rapor getirirseniz o da büyük ihtimal bir günü geçmez o zaman kabul edilebilir. Bunun dışında bir gün bile devamsızlık istenmiyor.’’ bilgisini verdi.
“25’İN ALTINDA ÇALIŞANI OLANA DESTEK VERİLİYOR’’
KOSGEB’in 25’in altında çalışanı olan firmalara destek verdiğini ifade eden Fatih Yaldız, “millet olarak insanlarımız ticaret konusunda çok cesur, ama ne yazık ki cesur olmak bu sektörde başarıyı getirmez. Plansız hareket edersek o zaman kalıcı olmak yerine gelip geçici oluruz. Birçok firmada bundan dolayı batıyor. İnsanımız plan yapmadan ‘bu sektör çok kazandırıyor, hemen bu işe girelim’ diyor. Ancak, bununla ilgili bir araştırma ve plan yapmıyor. İşte bizler sektörde çok önemli olan plan yapmayı, bu tür durumlarla karşılaşınca nasıl davranmamız gerektiğini, girişimciliğin ne olduğunu, finansmanın ne şekilde yapılması gerektiğini ve bir girişimci olmak için nasıl davranmamız gerektiğini tüm detaylarıyla öğreneceğiz. Sonuçta sektörde başarılı ve kalıcı olabilmek için bu eğitim tek başına yeterli değil, plan şart ve devamlılık esastır.’’ Diye konuştu.
banner287
“BAŞARISIZLIK ÇOK BÜYÜK BİR DENEYİMDİR’’
Başarısızlığın çok büyük bir deneyim olduğunu ifade ederek sözlerini sürdüren Yaldız şöyle devam etti: “Hayatta hata yapmak her zaman kötü bir şey değildir. Yapılan hatalar, yaşamdaki en büyük dersleri oluşturur. Başarısızlık daha başarılı olmamızı sağlar. Bundan dolayı önümüzde çıkan her fırsatı planlı bir şekilde hareket ederek, hatalarımızdan ders alarak ve eğitimlere katılarak değerlendirebiliriz.’’ Şeklinde konuştu.
“KURULUŞ DÖNEMİNDE 10 BİN TL’YE KADAR DESTEK VERİLİYOR’’
ABİGEM Trakya Genel Müdürü Yaldız, KOSGEB’in verdiği maddi destekler hakkında da bilgilendirmede bulunarak, “Desteğin başladığı tarihten itibaren 12 ay içerisinde satın alınacak makine, teçhizat ve ofis donanımları için geri ödemeksizin verilen desteğin üst limiti 10 bin TL’dir. Bu desteğin verilmesinden önce, işletmeden sorumlu personel işletmeyi ziyaret ederek ilgili ekte yer alan ‘Yeni Girişimci Desteği Tespit Tutanağı’nı düzenler. Destek kapsamında satın alınacak makine-teçhizat yeni veya ilk kullanıcıya satış itibariyle en fazla 3 yaşında olabilir. Bu destek içerisinde ise ofiste dekorasyon için bulunan malzemeler yer almıyor.’’ İfadelerini kullandı.
İŞLETME GİDERLERİNDE MAKSİMUM LİMİT 12 BİN TL
İşletme giderlerine de değinerek, girişimci adaylarını bilgilendiren Yaldız, şunları kaydetti: “Desteğin başlangıç tarihinden itibaren 24 ay içerisinde gerçekleştirilen işletme giderlerine yönelik geri ödemesiz olarak verilen desteğin üst limiti her ay için 1000 TL olmak üzere toplam 12 bin TL’dir.’’ Dedi.
NELER İŞLETME GİDERİ SAYILIR?
Yaldız, işletme giderleri konusunda da bilgilendirmede bulunarak şunları söyledi: “Asgari geçim ücreti net ücrete dahil edilmeden personel net ücretleri, elektrik, su ısıtma, telekomünikasyon iş yerinde ürün/hizmet üretim amaçlı kullanım kullanılan makinelere ait yakıt giderleri destek içerisinde yer alır. Bunun yanı sıra İŞGEM’e ödenen elektrik, su, ısıtma, telekomünikasyon giderleri de destek kapsamındadır. İşletme sahipleri, ortakları ile bunların eşi, anne- babası veya çocukları personel giderleri desteği kapsamında değildir.’’ İfadelerini kullandı.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 11:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306