Çipli kimlik yoğunluğu

Çipli kimlik kartları 1 Ocak 2017'ye kadar pilot bölge seçilen 11 ilde 150 bin kişiye dağıtıldı.

Çipli kimlik yoğunluğu
banner301
Çipli kimlik kartının 2 Ocak tarihinden itibaren tüm Türkiye’de başvuruların alınmaya başlanmasıyla birlikte Çerkezköy İlçe Nüfus Müdürlüğü’nde yoğunluk oluştu. 3 günlük sürede 400’e yakın vatandaş kimlik kartı için başvuruda bulunurken, başvuru esnasında biyometrik fotoğraf istenmesi fotoğraf stüdyolarını da hareketlendirdi.

Çerkezköy Bakış -
2 Ocak tarihinden itibaren de tüm Türkiye’de kimlik kartları için başvurular başladı. İlçe Nüfus Müdürlüğünde ise çipli kimlik kartı yoğunluğu oluştu. Randevulu yada randevu almadan Nüfus Müdürlüğüne giden vatandaşlar, gerekli işlemleri tamamlayıp evraklarını görevli memura teslim ettiler. Hazırlanacak olan yeni çipli kimlik kartları ise PTT kargo aracılığıyla başvuru sahibinin adresine gönderilecek.

FOTOĞRAFLÇILARDA DA YOĞUNLUK OLUŞTU

Kimlik kartlarını değiştirmek isteyen vatandaşlar fotoğraf stüdyolarını da hareketlendirdi.  Asil Fotoğrafçılık sahibi Atilla Varlık, biyometrik fotoğraf çekilmek isteyen vatandaşların işlerini çok kısa sürede halletmeye çalıştıklarını ifade ederek “5 dakika içinde biyometrik fotoğrafı çekip teslim ediyoruz.” diye konuştu.

banner287


SON 6 AY İÇERİSİNDE ÇEKİLMİŞ OLMALI

Varlık, yeni kimlik kartı başvuru süresinin başlamasıyla birlikte biyometrik fotoğraf çekilmek isteyenlerin sayısının arttığını söyledi. Başvuru için verilecek fotoğrafın son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerektiğini ifade eden Varlık, fotoğrafların 5*6 ölçüsünde olması, ön cepheden çekilmesi, alın-yüz ve çenenin açık olması, gözlüklü fotoğraflarda saydam camlı olması ve kadınların aşırı makyajdan sakınması gerektiğini belirtti. Fotoğrafta arka fon renginin de beyaz olması gerektiğini ifade eden Varlık, kişilerin mümkünse koyu renk elbise giymelerini söyledi.

“MUTLAKA FOTOĞRAFÇILARDA ÇEKİLMELİ"

işilerin kendi imkanları ile çektikleri fotoğraflar ile başvurmaları durumunda nüfus müdürlüğünden geri döndürüleceklerini belirterek fotoğrafların mutlaka fotoğrafçılarda ve istenilen şekliyle çekilmesi gerektiğini ifade etti.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner455

banner306

banner454