ÇOSB’den Endüstri 4.0 Paneli

Çerkezköy Organize Sanayi Bölge (ÇOSB) Müdürlüğü tarafından Endüstri 4.0 Paneli düzenlendi.

ÇOSB’den Endüstri 4.0 Paneli
banner301
Çerkezköy Bakış - ÇOSB Konferans Salonu’nda yapılan ve konuşmacı olarak Siemens Türkiye-İcra Kurulu Üyesi Ali Rıza Ersoy ve Marmara Üniversitesi-Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seniye Ümit Oktay Fırat’ın katıldığı panele Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Fahrettin Akçal, Namık Kemal Üniversitesi Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Bülent Eker, ÇOSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili NatanYakuppur, ÇOSB Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan’ın yanı sıra 150’ye yakın firma sahibi ve temsilcisi katıldı.

“EN ÖNEMLİ FAKTÖR BU ALAN”

Panelin açılış konuşmasını yapan ÇOSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Natan Yakuppur dünyada yaklaşık 5 yıldır konuşulan Endüstri 4.0 veya 2. makine çağı diye de isimlendirilen bir dönüşüm hakkında, Türkiye olarak son yıllarda yeni bilgiler edinmeye başladıklarını belirtti. Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi olarak, örnek ve öncü bir OSB olmak idealinde, bölgede bulunan katılımcılara konunun uzmanlarından bilgi ve görüşlerini aktarma yönünde bir çalışma yapılmasını uygun gördüklerini kaydeden Yakuppur “Bölge Müdürlüğümüzün İdari Bina Toplantı Salonunda önce planladığımız bu toplantıyı katılımın fazla olması sebebiyle Konferans Salonuna aldık. Son yıllarda ismini çok sık duyduğumuz ama içeriğinin daha iyi anlaşılması amacıyla düzenlediğimiz bugünkü çalışmamızın sanayimizin diğer ülkelerle yaptığı koşuda geri kalmaması için çok anlamlı bir çalışma ve başlangıç olarak değerlendirmekteyiz. Bildiğiniz üzere bölge olarak Ar-Ge, yenilik konularını çok önemsiyor, ekonomik büyüme ve kalkınma performansımızı etkileyen en önemli faktörün bu alan olduğunu ifade ediyoruz” dedi.

“700 CİVARINDA AR-GE PERSONELİ ÇALIŞIYOR”

Bu gerçeğin bilincinde olarak geçtiğimiz Mayıs ayında ve geçen hafta Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından uzmanların da desteğiyle Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri konularında iki toplantı düzenlediklerini kaydeden Yakuppur  “Ciddi sayıda katılımıyla gerçekleşen bu toplantıların sonrasında, önemli gelişmelerin olacağına inanıyoruz. Trakya Bölgesinde bulunan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı 9 Ar-Ge Merkezinden 8’inin Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinde olduğunu belirtmek isterim. Önümüzdeki günlerde bu Ar-Ge Merkezi sayısının artacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Ayrıca 700 civarında Ar-Ge personelinin bölgemiz işletmelerinde çalışıyor olması da çok sevindiricidir” dedi.

“ŞİMDİ KOLLARI SIVAMA ZAMANI”

banner287
Ülkemiz açısından orta gelir düzeyinde daha yüksek bir gelir düzeyine çıkma noktasında oluşacak yeni fikirlerin bu toplantıdan sonra daha da gelişeceğini dile getiren Yakuppur “Burada bir konunun altını daha çizmekte fayda görüyorum: Sanayicilerimizin Endüstri 4.0’ı uygulamaya başlamasının yeterli olmayacağını biliyoruz. Standardizasyon, robotik teknolojiye geçilmesi, kurumlar arasında rahat ve yüksek iletişim teknolojilerinin kurulması, yasal mevzuatın güncellenmesi, altyapı olanaklarının artırılması özetle dijital yeteneğimizin çok daha güçlü hale gelmesine ihtiyaç duymaktayız. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın Ocak 2016’da gerçekleştirdiği Üretim Reform Paketi Çalıştayında edindiğimiz kanaat odur ki, devletimiz de bu konuda isteklidir. Biz reel sektör temsilcilerinin de bu hedefe ulaşma noktasında istekli ve inançlı olduğunu biliyoruz. Helva yapmak için gerekli olanları toplamak için şimdi kolları sıvama zamanı” dedi.

İLK SUNUM FIRAT’TAN

Panelde ilk olarak Marmara Üniversitesi-Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seniye Ümit Oktay Fırat sunum yaptı.  Fırat’ın, ‘Küresel Rekabet, Karbon Salınımlarının İndirgenmesi, Reel Ekonomi ve Sanayi 4.0 Manifestosu, Dört Sanayi Devrimi, Sanayi 4.0 Ortamı ve İlkeler, Dijital Dönüşümde İş Modelleri ve İnsan’ başlıklı sunumunun ardından Siemens Türkiye-İcra Kurulu Üyesi Ali Rıza Ersoy da, ‘Endüstriyel Devrimlerin Tarihi ve Endüstri 4.0’ın Nedenleri, Özellikleri, Getireceği Faydalar’ başlıklı dunum yaptı.

ÜÇÜNCÜ DEVRİM OTOMASYON

Panelde her iki konuşmacı tarafından da önce çıkan konu başlıkları şunlar oldu: “4.0'ı anlatmadan önce 1.0 anlatmak gerek. Buharlı makinalar sanayide ilk devrimdi. Sonra elektriğin kullanıma geçilmesi ikinci devrim oldu. 3'üncü devrim ise otomasyon. Otomatik üretimle başlıyor. Artık yeni devrime ihtiyaç var. Niye olduğunu rakamlarla anlatmak gerekirse, Avrupa'da endüstri 5 yılda 550 milyar Eurodan 650 milyar Euroya çıktı. Çin'de ise 170 milyar Eurodan 580 milyar Euroya çıktı. Batı'nın ucuz üretime karşı bir şeyler yapması gerekiyordu. Değişken üretim, taklit edilmesi daha zor, enerjiyi daha az kullanan üretime ihtiyacı var. Endüstri 4.0'da artık makineler konuşacak. Robotlar birbirini tanıyacak, öğrenecek, hatta birbirlerini üretecekler. Almanya, gelecek 5 yılda bu işe 60 milyar Euro yatırım yapacak. Avrupa, 140 milyar Euro yatıracak. Gelecek burada. Her şey yolundayken neden bir 4’üncü devrime ihtiyaç olsun? Çok ciddi bir tehditten dolayı 4’üncü devrimi yaratıyoruz. Türkiye’nin de ekonomik olarak batıda yer aldığını hepimiz kabul ediyoruz. O halde bu tehdidin ortasında Türkiye de var. 2006 ile 2011 yılı arasındaki sanayi üretimi karşılaştırmasına bakıldığında Çin tehdidini görüyoruz. Doğunun sanayi üretimi anlamında batıyı çok geçtiğini görüyoruz. Doğunun batının elindeki krallığını kaptığını görüyoruz. Bu tehdit hepimizedir. Çin, 27 farklı Avrupa ülkesinin sanayi üretim rakamlarına yaklaşıp, 2016 yılında ise aynı seviyeye ulaşıp, aşmasının yarattığı tehdide karşı Endüstri 4.0 stratejisini oluşturdu. Batı, 200 yıldan fazla süredir sürdürdüğü endüstriyel üretim gücü hükümranlığını Doğu’ya kaptırma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Endüstri 4.0 ile ilgili, ilk defa 2011 yılındaki dünyanın en büyük sanayi fuarı olan Hannover Messe’de, bu süreçte alınabilecek önlemler için konuşulmaya başlandı. Batı ülkeleri bir yandan bu tehditle nasıl savaşılması gerektiği konusunda konuşurken, diğer yandan 2012’de Alman Federal Hükümeti; STK’lar, Üniversiteler ve Sanayiciler ile birlikte bir Ülke Platformu kurdu. Yaklaşık 50 kişilik bu platformdan, ülkenin yol haritasının çizilmesi istendi. Siemens’in de yer aldığı bu takım, 1 yıl kadar çalıştıktan sonra 2013 yılında Alman Hükümeti’ne bir rapor sundu, rapor hükümet tarafından neredeyse tamamıyla kabul gördü. Böylece 2013 yılının Nisan ayından itibaren süreç Endüstri 4.0 olarak adlandırıldı. 2014 yılının Şubat ayında Türkiye’deki ilk basın lansmanını yaptı. Batı, eğer Doğu’nun yapamadığı 3 şeyi yapabilirse, bu tehdide karşı savaşabileceğini düşünüyor.”

“BAKANLIĞIN ÇALIŞMALARININ AÇIKLANMASI BEKLENİYOR”

Siemens İcra Kurulu Üyesi Ali Rıza Ersoy, ülkemizde önümüzdeki günlerde Endüstri 4.0 hakkında ilgili aktörleri bir araya getirecek bir çatı organizasyonun oluşturulması ve yol haritası konusunda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın çalışmalarının açıklanmasının beklendiğini kaydetti.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306