ÇOSB’den yeni müjdeler gelecek

Bünyesinde aralarında dünya markalarının da bulunduğu 242 fabrikayı barındıran Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi (ÇOSB), Çerkezköy ve Kapaklı’ya vatandaşların faydalanması için yeni yatırımlar yapacak.

ÇOSB’den yeni müjdeler gelecek
banner301

ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, projelerinin sadece gündemde olanlarla sınırlı olmadığını belirterek, ilerleyen günlerde yeni projelerle ilgili müjde vereceklerini söyledi.

Çerkezköy Bakış - Fabrikalardan dolayı nüfusu her yıl yaklaşık 10 bin kişi artan ve nüfusa bağlı olarak da derslik ihtiyacı yaşanan Çerkezköy’e, ÇOSB 32 derslikli bir okul müjdesinin yanı sıra ilçede yapılacak olan bir okula da maddi desek sağlamıştı. Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, gazeteniz Bakış’ın sorularını yanıtladı. Başkan Sözdinler, OSB’nin projelerinden üretim reform paketine kadar tüm soruları yanıtlarken, Cuma günü 37 bin dönümlük alanda yapılacak rekreasyon alanı için ilk fidan dikimini gerçekleştireceklerini ifade etti.
 

“TRT PAYI 5 MİLYON TL”

banner287
ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sözdinler, üretim reform paketi arasında yer alan sanayi kuruluşlarının emlak payı ve TRT vergilerine yapılan düzenleme ile ilgili konuştu. Başkan Sözdinler, “Üretim Reform Paketi adı altında içerisinde onlarca maddenin olduğu bu paket üzerinde uzun zamandır çalışma yapıyorduk. Son olarak Sanayi Bakanlığımız ile masaya oturduk ve komisyondan geçti. Verimli bir paket oldu ve sanayici bundan olumlu etkilenecektir. Bu kapsamda gündeme gelen sanayi kuruluşlarının belediyelere vergilerinin kesilmesi ile TRT paylarının verilmemesi sanayicinin üretim kalitesini arttıracaktır. Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde yıllık TRT payı bedeli 5 Milyon TL, emlak payı ise bunun çok çok üstünde bir rakamda seyir ediyor. Bu paylar, düzenleme öncesinde elektrik faturalarına yansıyordu. Düzenlemenin ardından ise Spor Toto, Milli Piyango’dan temin edilecektir. Yarın (bugün)da yine Sanayi Bakanımız ile tekrara görüşeceğiz, üzerinde çalışmalarına devam ettiğimiz birkaç madde daha var ve onları gündeme alacağız.” dedi.
 

“HASTANE İÇİN ORMAN BAKANLIĞINDAN İZİN ÇIKMADI”

Eyüp Sözdinler, Kapaklı’da yapmak istedikleri hastane için yeni bir yer bulduklarını fakat sonuçlarının olumsuz olduğunu da söyledi. Başkan Sözdinler, “Herkesin bildiği gibi Kapaklı’da faaliyete geçecek, içerisinde mikro cerrahi ve yanık ünitesi olan 100 yataklı hastane için ormanlık bir alanda yer bulduk. Bulduğumuz yer, yatak kapasitesini 200 yapabileceğimiz büyüklükteydi. Çünkü nüfusu hızla artan bir bölgedeyiz ve 100 yatak yetmeyecek. Fakat bu yer için Orman Bakanlığı’nın onayını alamadık. Bu sebeple hastaneyi yapmak istediğimiz ilk 30 dönümlük alanı 40 dönüme kadar genişletip yapacağız.” şeklinde konuştu.
 

“ÜNİVERSİTE ÇALIŞAMALARI DEVAM EDİYOR”

Organize Sanayi Bölge içerisinde bulunan bir alana yapılacak olan Üniversite ile ilgili de çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini kaydeden Sözdinler, Namık Kemal Üniversitesi ile istişarelerin devam ettiğini, bir meslek yüksekokulunun sanayideki kalifiye personel ihtiyacını karşılayabileceğini söyledi. İçerisinde teknik bölümlerin yer aldığı bir üniversite’nin bölgeye güzel hizmet olduğunu da kaydeden Sözdinler, projelerinin sadece gündemde olanlarla sınırlı olmadığını da vurgulayarak önümüzdeki geniş zamanda yeni projeler ile ilgili müjde vereceklerini söyledi.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459