Cumhurbaşkanını seçmek için oy kullandılar

Bulgaristan, yeni cumhurbaşkanını belirlemek için Pazar günü sandık başına gitti.

Cumhurbaşkanını seçmek için oy kullandılar
banner301
Bulgaristan, 5 yıllığına seçilecek yeni cumhurbaşkanını belirlemek için Pazar günü sandık başına giderken, çifte vatandaş olanlar Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli'nde kurulan 9 sandıkta oy kullandı. Çerkezköy, Kapaklı ve Saray’daki seçmenler için de Kapaklı’da sandık kuruldu. Kapaklı Sanayiciler İlkokulu’nda yapılan seçimlerde kullanılan oy sayısı 1387 olurken, oyların 1325’i geçerli sayıldı. Geçerli 1325 oyun 1175 tanesi Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin desteklediği adaya giderken, 113 oy  17 nolu aday Tzetzka Tzaçeva’ya gitti.

Çerkezköy Bakış -
Seçimlerde Trakya'da yaşayan Bulgaristan vatandaşı olanların da oy kullanabilmesi için Edirne'deki Bulgaristan Başkonsolosluğu'na, Kırklareli'nin Lüleburgaz İlçesi ile Büyükkarıştıran Beldesi, Tekirdağ'ın Kapaklı, Ergene ve Çorlu İlçesi'ne 9 sandık kuruldu.

YOĞUN KATILIM

Bulgaristan'ın Cumhurbaşkanlığı seçimleri için Kapaklı, Çerkezköy ve Saray’daki çifte vatandaşların oy kullanması için Kapaklı’da sandık kuruldu. Bulgar vatandaşları oy vermek için erken saatlerden itibaren sandıklara gitti. Sandığa gelenler Bulgaristan kimlikleri ile oylarını kullandı. Çerkezköy, Kapaklı ve Saray ilçelerinde yaşayan Bulgaristan vatandaşları Kapaklı Sanayiciler İlkokulu’nda kurulan tek sandıkta oylarını kullandı. 5 bine yakın seçmen için tek bir sandığın kurulması oy kullanmak için okula gelen vatandaşların yoğunluk oluşturmasına yol açtı.

banner287


5 BİN SEÇMENE TEK SANDIK

Kapaklı Sanayiciler İlkokulunda sabah 09.00’da başlayan oy kullanma işlemleri akşam saat 20.00’a kadar sürdü. Kimlik bilgilerinin doldurulduğu bir formun ardından sandığa giden vatandaşlar uzun kuyruk oluşturdu. Bulgar hükümetinin sandıkları 4’te 1 oranında düşürdüğünü ve oluşan izdihamın bundan kaynaklandığını söyleyen Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Temsilcisi Sunay Çavuşoğlu, “Bulgar Hükümeti vatandaşlarını mağdur etti. Bulgar Hükümetinin bu tavrına rağmen katılım oldukça yoğun oldu” dedi.

1387 OY KULLANILDI

Kapaklı Sanayiciler İlkokulu’nda yapılan seçimlerde kullanılan oy sayısı 1387 olurken, oyların 1325’i geçerli sayıldı. Geçerli 1325 oyun 1175 tanesi Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin desteklediği adaya giderken, 113 oy 17 nolu aday Tzetzka Tzaçeva’ya gitti. 5 bin olan seçmen sayısına karşılık 1387 kişi oy kullanırken, vatandaşlar bunun sebebini tek bir sandık olmasına ve bu sebeple oluşan yoğunluğa bağladı.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306