Devlet Hastanesine Palyatif Ünitesi

Çerkezköy Devlet Hastanesi Palyatif Bakım Ünitesi’nin resmi açılışı için program düzenlendi.

Devlet Hastanesine Palyatif Ünitesi
banner301
Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Devlet Hastanesi Palyatif Bakım Ünitesi hizmete açıldı. 10 yatak kapasiteli Palyatif Bakım Merkezi’nde ağrılı kanser hastaları ile yoğun bakım hastalarına hizmet verilecek.

PROGRAM DÜZENLENDİ

Hastanenin Palyatif Bakım Merkezi’nde dün saat 14.00’da başlayan programa AK Parti Tekirdağ Milletvekili Dt.Ayşe Doğan, Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe ile İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, Tekirdağ Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Mustafa Sönmez, Çerkezköy Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm.Dr.Gülay Sarıçam, Başhekim Yardımcısı Dr.Ali Cengiz Kalkan, Hastane Yönetimi ile hastane personeli katıldı.

“ÖNEMLİ BİR İHTİYAÇ”

Açılışta ilk konuşmayı Çerkezköy Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm.Dr.Gülay Sarıçam yaptı. Başhekim Sarıçam, Palyatif Bakım Ünitesi’nin Tekirdağ Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinin katkılarıyla Çerkezköy’e kazandırıldığını söyleyerek, Palyatif Bakım Ünitesinin bölge için önemli bir ihtiyacı gideceğini belirtti.10 YATAK KAPASİTELİ

Tekirdağ Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Mustafa Sönmez ise Palyatif Bakım Ünitesi’nin 10 yatak kapasiteli olduğunu ifade ederek “Şu an için 5 yatak aktif olarak kullanılıyor. Ünitemizde hasta ve hasta yakınlarının dinlenme amacıyla kullanabilecekleri çok amaçlı salon ve meşguliyet odası, hekimin hastasına müdahale edebildiği, aile görüşmeleri, psikolojik ve sosyal hizmetler gibi hizmetlerin de verilebileceği girişim ve muayene odası bulunmaktadır. Sorumlu doktorumuz Anesteji Uzmanı Uz.Dr.Adnan Veli Şenol ve tebrübeli hemşirelerimiz burada hizmet vermektedir.  Palyatif Bakım Ünitesitesi Çerkezköy başta olmak üzere Kapaklı, Saray ve İstanbul’un yakın ilçelerine hizmet verecek.” diye konuştu.

“HAYIRLI OLSUN”
banner287

Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, yaptığı konuşmada Palyatif Bakım Ünitesi’nin Çerkezköy ve bölge için hayırlı olmasını diledi. Palyatif Bakım Ünitesi’nin açılışında bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyleyerek konuşmasını sürdüren Kaymakam Kubilay “Çerkezköy’e sağlık hizmetleri içim devletimize, Sağlık Bakanlığımıza, teşekkür ediyoruz. Ayrıca ilçemizin taleplerini ilgili birimlere aktararak Çerkezköy’ün hizmet almasına katkı sağlayan milletvekillerimize, ilçe başkamıza ve katkı sağlayan herkese teşekkür ediyoruz.” dedi.

TEŞEKKÜR ETTİ

Çerkezköy’ün hızla büyüdüğünü kaydeden Kaymakam Kubilay, “Palyatif Bakım Ünitesi ağrı çeken hastaların yaşam kalitesini artırmaya yönelik kurulmuş bir ünitedir. Bu aynı zamanda sosyal devlet olmanın bir göstergesidir” diye konuştu.

AÇILIŞ KURDELESİ KESİLDİ

Programda son olarak AK Parti Tekirdağ Milletvekili Ayşe Doğan bir konuşma yaptı. AK Parti hükümetinin göreve geldiği ilk günden itibaren sağlıkta çok önemli adımlar atıldı, atılmaya devam ediliyor. Bugün de burada açılışını yaptığımız Palyatif Ünitesi, hükümetimizin sağlığa verdiği önemi göstermektedir. ‘İnsanların en hayırlısı insanlara fayda sağlayandır’ anlayışı çerçevesinde AK Parti hükümeti olarak sağlıkta yatırım yapmaya devam edeceğiz. Katkısı olanlara teşekkür ediyoruz” dedi. Kurdelenin kesilmesi sonrasında protokol, hasta ziyaretlerinde bulundu.

PALYATİF BAKIM NEDİR?

Palyatif Bakım, farklı uzmanlık alanlarından doktorlar, hemşireler, psikologlar, sosyal hizmetler uzmanları, diğer meslek grupları ile gönüllüler arasındaki işbirliğine dayanır. Palyatif Bakım, Dünya Sağlık Örgütü’nün yapmış olduğu tanıma göre yaşamı tehdit eden hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan problemlerle karşılaşan hasta ve ailede, ağrının ve diğer problemlerin erken tanılama ve kusursuz bir değerlendirme ile belirlenmesi; fiziksel, psikososyal ve manevi gereksinimlerin karşılanması yoluyla acı çekmenin önlenmesi ve hafifletilmesine yönelik uygulamaların yer aldığı, yaşam kalitesinin amaçlandığı bir yaklaşımdır.

KALİTELİ BİR YAŞAM

Palyatif kelimesinin kökeni “manto, kaplama anlamlarına gelen Latince pallium” ve “Pelerinle örmek anlamındaki palliaire” kelimeleridir. Sağlık profesyonellerinin yardımlarına ihtiyacı olan bu hasta grubunu bir pelerin gibi sarıp sarmalayarak, yaşamının son zamanlarında onlara kaliteli bir yaşam ve onurlu bir ölüm sunması düşüncesiyle bu isim veriliyor.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
YORUMLAR
VATANDAŞ..
VATANDAŞ.. - 1 yıl Önce

HASTANE GÜZEL .DE . DR YOK..HİZMET YOK..

SIRADAKİ HABER

banner265

banner306