“Düşünmede çağı yakalamalıyız”

CNN Türk Spor Editörü Emre Tilev’in tarafından verilen “6 Şapkalı Düşünme Tekniği” konulu seminer dün 13.30’da ÇTSO Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

“Düşünmede çağı yakalamalıyız”
banner301
Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nın başarıyla sürdürdüğü eğitim ve seminer toplantılarına bir yenisi daha ekledi. CNN Türk Spor Editörü Emre Tilev’in sunumuyla “6 Şapkalı Düşünme Tekniği” konulu seminer düzenlendi.

“ÇAĞI YAKALAMAK ÇOK ÖNEMLİ”

CNN Türk Spor Editörü Emre Tilev, seminerde düşünme, düşünme becerileri, eleştirel düşünme ve “6 Şapkalı Düşünme Tekniği”nden bahsederek katılımcılara tecrübelerini aktardı. Düşünme eylemini iyi tanımlayabilmek için zamanı çok iyi algılayabilmenin gerekliliğinden bahseden Emre Tilev düşünme eyleminin zamanla değişim gösteren bir eylem olduğunu belirtti.Tilev, “Düşünme eylemi zaman öğesine göre değişim gösteren bir eylem. Bundan 300 yıl önceki düşünme eylemiyle bugünkü düşünme eylemi arasında çok büyük fark var. Ebeveyn ile çocuklar arasındaki farkın günden güne artıyor.” dedi. Bugün yaşadığımız çağ içerisinde nano teknolojinin hakim olduğunu ifade eden Tilev, düşünme eyleminde çağı ve çağın teknolojisini yakalayabilmenin önemini belirtti.

banner287
“DOĞRU DÜŞÜNEBİLMELİYİZ”

İnsanın düşünce kabiliyetlerini geliştirebilmesi için öncelikli hedefinin çağı görmek ve çağı algılamak olması gerektiğini ifade eden CNN Türk Spor Editörü Emre Tilev düşüncenin sağlam temellere oturması gerektiğini belirtti. Katılımcıların seminer sonrasında düşünmede farklı bakış açısı kazanacağını söyleyen Tilev,“Düşüncenin sağlam temellere oturması gerekiyor.Bu temelin adı bilgidir. Bilgisiz düşünme farklı fikirleri, farklı fikirler eğer mesnetsiz temellere dayanıyorsa kaotik ortamları oluşturuyor. Bu kaotik ortamlar bizleri sorumsuz düşüncelerle baş başa bırakıyor. Bu yüzden bunlardan arınmayı karşımızdaki kişiyi anlamayı düşüncenin özgürlüğünü en önemlisi doğru düşünebilme becerilerini ortaya koyacağız.” dedi.

6 ŞAPKALI DÜŞÜNME TEKNİĞİ

Hayat tecrübelerinden bahseden Emre Tilev farklı içeriklerin yer aldığı görsellerle seminerini sürdürdü. 6 Şapkalı Düşünme Tekniği’nden bahseden Emre Tilev tekniği şöyle açıkladı: “Bu teknik esasında Edward De Bono'nun 1985'te yayınlanan kitabından doğmuştur. Altı Şapkalı Düşünme Tekniğinde yazar De Bono insanların birkaç farklı şekil ve yaklaşımla kavrama ve düşünme eylemini gerçekleştirebildiğini incelemiştir. İnsanların düşünme alışkanlıkları ile kendilerini kısıtladıklarını, bunun sonucu olarak da bir ya da iki yaklaşım üzerine düşündüklerini oysa eğer kendini denetleyebilirse bireyin altı farklı yöntemi öğrenip kullanarak gerek toplantılarda gerek takım çalışmalarında ve gerekse karar vermede çok daha üretken ve çok daha olumlu ve pozitif yaklaşımlar sunabileceği anlatmıştır.”

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459