Ebeveynler sertifikalarını aldılar

Çerkezköy Halk Eğitimi Merkezi tarafından verilen 14 haftalık 0-18 yaş aile kurslarına katılan ebeveynler düzenlenen törenle hak kazandıkları sertifikalarını teslim aldılar.

Ebeveynler sertifikalarını aldılar
banner301

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy Halk Eğitimi Merkezi’nde düzenlenen törene Çerkezköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş, Çerkezköy Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Necmi Akman, rehber öğretmeni Elif Kaya ve kursiyerler katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan programda açılış konuşmasını İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş gerçekleştirdi.
 

“ONLARI TANIMALI, DİNLEMELİ VE ANLAMALIYIZ”

banner287
Bir annenin eşi, dört evladın da babası olduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Gümüş “ Ebeveynler olarak bizlerin yavrularımıza her yaklaşımımız, her davranışımız, her mesafemiz zirvedeki bir kar tanesi tesirindedir ki bu tane evimizin, sokakların, arkadaşların ve sosyal çevrenin etkisi ile koca bir çığa dönüşür. Asıl olan ve bize düşen bu çağın içine çer çöp ve çamur değil tertemiz kar taneleri koyup bu birikintiyi tertemiz kılmaktır. Öyle bir varlık düşünün ki biyolojik varlığından karakterine kadar sizin bir uzantınız olsun.” diye konuştu. Her ailenin bir evren, her çocuğun da bambaşka bir dünya olduğunu belirterek konuşmasını sürdüren Gümüş “O yüzden çocuklarımıza tek tipçi bir anlayışla, onların kişisel özelliklerini göz önünde bulundurmadan yaklaşmamalıyız. Osmanlı’da Enderun Mektebinin kapısında yazılı olan “ Burada hiçbir balık uçmaya, hiçbir kuş yüzmeye zorlanamaz.” sözünü düstur bilmeli, onları tanımalı, dinlemeli ve anlamalıyız.” dedi.
 

“EBEVEYNLER ÇOCUKLARIN İLK ÖĞRETMENLERİDİR”

İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Gümüş’ün konuşmasının ardından Rehber Öğretmeni Elif Kaya bir konuşma yaptı. Anne babaların çocuğun yaşamında en güçlü etkiye sahip kişiler olduğunu vurgulayan Kaya “ Çocuklar okula başlamadan önce pek çok bilgi ve beceriyi, anne, baba ve diğer aile bireylerinden öğrenirler. Ebeveynler, çocuklarının girişimlerini cesaretlendiren, yardıma ihtiyaçları olduğunda ipuçları ve övgüler sunan ilk öğretmenleridir. Anne baba katılımı ve desteği çocuk eğitiminin önemli bir unsuru olarak kabul görmektedir. Aile eğitimi alan anne-babaların çocuklarını yetiştirmede, çocuğuna gösterdiği tutum ve davranışlarda, özgüvenlerinde, çocukların okul başarılarında olumlu değişiklikler olduğu gözlemlenmiştir. Burada bulunuyor olmanız 14 haftalık 0-18 yaş aile eğitim programını tamamladığınızın göstergesi. Aslında sizlerin çocuklarınıza karşı ne kadar ilgili ve duyarlı olduğunuzu da gösteriyor. Çocuklarınız adına hepinize teşekkür ediyorum. “ diye konuştu. Konuşmaların ardından belge töreni ile ebeveynler sertifikalarını aldılar.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2017, 17:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306