Ebru sanatçıları Prag’da buluştu

Bu yıl 5. kez düzenlenen Dünya Ebru Günü, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag'da başladı.

Ebru sanatçıları Prag’da buluştu
banner301
Çerkezköy Bakış - Bu yıl 5. kez düzenlenen Dünya Ebru Günü, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag'da başladı. Etkinliğin açılışında konuşan Çerkezköylü Ebru Sanatçısı Atilla Can, Dünya Ebru Günü’nün, ebru sanatının dünyaya tanıtılmasını ve yayılmasını amaçlayan, UNESCO projesinin devamı bir farkındalık projesi olduğunu belirterek “Dünya Ebru Günü, farklı kültürlerden, farklı düşüncelerden insanların sanat ve birliktelik için yan yana geldiği bir projedir. Dünya Ebru Günü, ebru sanatının evrensel bir sanat olduğunun kanıtıdır” dedi.

BU YIL 5.’Sİ DÜZENLENİYOR

Etkinliğe T.C Prag Büyükelçisi Ahmet Necati Bigalı, Yunanistan Büyükelçisi, Filistin Büyükelçisi, Cezayir Büyükelçisi, Lübnan Büyükelçisi, Azerbaycan Büyükelçisi, Kuveyt Müsteşarı, Çerkezköylü ebru sanatçısı Atilla Can, Çek sanatçılar Xenia Sulimenko, Şarka Duran ve 34 ülke sanatçısı katıldı. 27 Kasım’a kadar devam edecek olan Dünya Ebru Günü etkinliğine 38 ülkeden sanatçı eserleriyle destek verdi.

“ÇOK KIYMETLİ BİR SANAT”

Dünya Ebru Günü etkinliğinin açılış konuşmasını yapan Büyükelçi Ahmet Necati Bigalı “Ebru sanatı çok kıymetli bir sanat. Kökeni çok eskilere dayanıyor. Dünya Ebru Gününe ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ebru sanatçısı Atilla Can'a, böyle güzel bir etkinliği Prag'da yaptığı ve UNESCO'da Ebru sanatına yaptığı katkılardan dolayı çok teşekkür ediyorum. Organizasyonu Çek Cumhuriyetinde düzenleyen Çek sanatçılar Xenia Sulimenko ve Şarka Duran’a da çok teşekkür ederim” dedi.“EVRENSEL BİR SANAT OLDUĞUNUN KANITIDIR”

banner287
Çerkezköylü Ebru Sanatçısı Atilla Can da “1564 gün önce İstanbul’da tarihi bir gün yaşandı. O tarihi günün adı Dünya Ebru Günüydü. 1564 gün sonra bugün Prag'da Dünya Ebru Günü’nün 5.’sini kutluyoruz. Binlerce kilometre öteden Prag'a gelerek, etkinliğimize katıldığınız için hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi. Dünya Ebru Günü’nün, ebru sanatının dünyaya tanıtılmasını ve yayılmasını amaçlayan, UNESCO projesinin devamı bir farkındalık projesi olduğunu kaydeden Can “Dünya Ebru Günü, farklı kültürlerden, farklı düşüncelerden insanların sanat ve birliktelik için yan yana geldiği bir projedir. Dünya Ebru Günü, ebru sanatının evrensel bir sanat olduğunun kanıtıdır” dedi.

“İLK KEZ TÜRKİYE DIŞINDA DÜZENLENDİ”

İlk kez Dünya Ebru Günü etkinliğini Türkiye dışında düzenlediklerini kaydeden Can “Avrupa’nın kalbi olan Prag'ı, 34 ülke sanatçısıyla ve ebru sanatıyla fethetmeye geldik. Bu güzel günü bize hazırlayan, başta Prag Büyükelçimiz Ahmet Necati Bigalı beyefendiye ve aylarca gece gündüz dinlenmeden, büyük özveriyle çalışan, bu organizasyonun mimarı iki güzel kalbe, Xenia ve Şarka hanımlara çok teşekkür ediyorum” dedi.

“DÜNYA VE KALP DESENİ OLUŞTURULDU”

Organizasyona ev sahipliği yapan Çek sanatçılar Xenia Sulimenko ve Şarka Duran da “Dünya Ebru Gününü Prag'da yaptığımız için çok mutluyuz. Birçok aktivitenin gerçekleşeceği bu 7 günlük zaman diliminde; Lucerna Galeride Uluslararası Ebru Sergisi, dünyanın birçok yerinden gelen ebru sanatçılarının workshop sunumları, yuvarlak masa toplantıları, 14 yaş altı çocuk ebru sergisi, özel çocuklarla ilgili ebru çalışmaları gibi sanatsal etkinliklerimiz olacak. Ayrıca Dünya Ebru Günü için hazırlanmış olan 38 ülke sanatçısının ebrularıyla yan yana getirilmiş olan Ebru Patcwork Projeckt sergisi olacak. 38 ülkeden gelen kumaşlar yan yana getirildi. Dünya ve kalp deseni oluşturuldu. Bu kalbin içine dileklerimizi yazıp içine atacağız ve dileklerimizin gerçek olmasını bekleyeceğiz” dedi.

“DÜNYANIN HER TARAFINA POSTALAYACAĞIZ”

Katılımcı sanatçı ebrularının kartpostal haline getirildiğini kaydeden Çek sanatçılar Xenia Sulimenko ve Şarka Duran “Bu ebrulu kartları Prag'dan dünyanın her tarafına postalayacağız. Prag'dan göndereceğimiz kartpostallarla, 60 ülkede yaşayan etkinliğe gelemeyen ebru sanatçısının da Dünya Ebru Gününü kutlayacağız” dedi.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459