‘Emniyet mensupları sendikalı olmalı’

Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı ve Türk İş Tekirdağ İl Temsilcisi Murat Koçak, emniyet mensuplarının sendikalaşma çalışmalarını desteklediklerini açıkladı.

‘Emniyet mensupları sendikalı olmalı’
banner301
• ESMA KURTULUŞ
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şube Başkanı ve Türk İş Tekirdağ İl Temsilcisi Murat Koçak, Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak’ın emniyet mensuplarının sendikalaşma çalışmalarına ilişkin yaptığı açıklamaları değerlendirdi.
“DEMOKRASİ HER KESİMİN ÖZGÜRCE ÖRGÜTLENEBİLMESİDİR’’
Murat Koçak, Türk İş Genel Sekreteri ve Türk- Metal Sen Genel Başkanı Pevrul Kavlak’ın bir süredir örgütlenme çabası içinde olan emniyet mensuplarıyla görüştüğünü ve emniyet mensuplarının sendikalaşma girişimlerini desteklediklerini belirterek, ‘Genel Başkanımız bu konuda demokrasiyi, her kesimin özgürce örgütlenebildiği, siyasal sürece her düzeyde etkin olarak katılma hakkı ve imkanının bulunduğu bir toplumsal sistem olarak nitelendirerek, ‘böyle bir sistemde, tüm vatandaşlarımızın baskı grupları kurabilme hakkı mevcuttur. Çağdaş demokratik bir sistemde, en önde gelen baskı grubu da sendikalardır. Sendikaların varlığı ve karar alma sürecine katılımı, demokrasiyi de işler hale getirir. Çünkü, sendikalar demokratikleşme sürecinin geliştirilmesine katkıda bulunmaktadırlar’ diye konuşarak konu hakkında detaylı bilgilendirmede bulunmuştur.’’ İfadelerini kullandı.
“EKSİKLER DE OLSA SENDİKA HAKKI YASAL GÜVENCEDE’’
banner287
Genel Başkan Pevrul Kavlak’ın belirttiği gibi Türkiye’de bazı eksiklikleri de olsa sendika hakkının anayasal ve yasal açıdan güvence altına alındığını ifade eden Koçak, “Genel Başkanımız sendika olarak katıldığımız uluslar arası kuruluşların belgelerinde ve sözleşmelerinde de imzaların atılması ile birlikte sendika hakkının en geniş biçimde tanımlandığını ifade ederek, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 90. Maddesinde de bu uluslar arası sözleşmelerin yasal mevzuatta olduğunu aktarmıştır.’’ Dedi.
“BAZI MESLEK GRUPLARININ ÖRGÜTLENMESİ ENGELLENİYOR.’’
Murat Koçak, “Genel Başkanımız, Türkiye tarafından da imzalanan 87 ve 98 sayılı ILO sözleşmelerinin çok geniş sendikalaşma hakkı tanımasına rağmen, ülkemizde ne yazık ki, bu hakkın kullanımında çok büyük zorluklar yaşandığınA vurgu yaptı.’’ Diyerek şöyle devam etti: “Genel Başkanımız buna istinaden de halen yürürlükte bulunan yasaların bu sözleşmeleri çeşitli açılardan ihlal ettiğini ifade ederek, ülkemizde bazı meslek gruplarının sendikal örgütlenmelerinin yasalar tarafından engellendiğini dile getirdi. Bu meslek gruplarının başında ise, görevlerini büyük zorlukla yapmakta olan emniyet personelinin geldiğini ifade eden başkanımız, emniyet personelinin ekonomik ve sosyal hak ile menfaatlerini korumak ve geliştirmek için sendika kurabilmeleri inancını taşıyor.’’ Şeklinde konuştu.
“HER TÜRLÜ KATKIYI YAPMAYA HAZIRIZ’’
Koçak sözlerini şu şekilde tamamladı: “Genel Başkanımız Pevrul Kavlak, Türk- İş emeğiyle geçinen herkesin olduğu gibi emniyet emekçilerinin de sendikalı olmalarını desteklediklerini ifade ederek, ‘Sendikamız bu konuda filen sürdürülen sendikalaşma sürecini desteklemektedir. Emniyet emekçilerinin örgütlenme hakkının en önemli yansıması olan sendikalaşma, özgür, toplu pazarlık ve grev haklarının tanınması için her türlü katkıyı yapmaya hazırdır.’ Demişti ve bizler de başkanımızın bu düşüncelerini destekliyoruz.’’

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 11:17
YORUM EKLE
YORUMLAR
hikmet
hikmet - 6 yıl Önce

inşallah başkanım birileri polisin hakkını yendiğinin farkına varmalı artık

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306