Engelli hakları için yürüdüler

Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şubesi üyeleri, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde açtıkları pankart ve dövizlerle belediye meydanına kadar yürüdü. Belediye meydanında engeliler adına açıklamada bulunan Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şube Başkanı Hayrettin Çetinkaya, herkes gibi kendilerinin de insan onuruna yaraşır bir hayatı hak ettiklerini söyleyerek, sorunlarını dile getirdi.

Engelli hakları için yürüdüler
banner301
• EMRAH ÇOĞALAN
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Sakatlar Derneği Çerkezköy Şubesi yürüyüş programı düzenledi.
YÜRÜYÜŞ DÜZENLENDİ
Pera Pastanesi önünde saat 13.00’da düzenlenen etkiliğe, Çerkezköy İlçe Emniyet Müdürü Murat Kocabıçak, İl Genel Meclis Üyesi M.Zeki Gürcün, Doğan Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Sahibi Diş Hekimi Dt. Ayşe Doğan, AK Parti Kızılpınar Belde Başkanı Kamil Yiğit, çok sayıda vatandaş ve dernek üyeleri katıldı.
“SORUNLARINI DİLE GETİRDİLER’’
Belediye meydanında toplanan engeliler ile yürüyüşe katılanlar burada İstiklal Marşı okudu.  Engelliler adına açıklamada bulunan Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şube Başkanı Hayrettin Çetinkaya, ‘3 Aralık, sorunları bitmeyen çözüleceğine yenileriyle şaşkına dönen engelliler günüdür. Sürekli değişen düzenlemelerle, uygulamalarla haklarımıza erişemez duruma getirildik. Çalışamayan ve bu nedenle engelli aylığı almak zorunda olan binlerce engelli yine zor durumda bırakılmıştır. Engelli aylığı almak artık sırat köprüsünü geçmekten zor olmuştur. Yüzlerce engelli iki yılı aşkın süredir yaptığı başvuruya yanıt beklemektedir” dedi.
“KAÇ ARKADAŞIMIZ DAHA KAZA KURBANI OLMALIDIR’’
Aylık bağlanan engellilerin bir kısmının da çeşitli sebeplerden dolayı aylıklarının kesildiğini kaydeden Çetinkaya, “Sürekli raporu olanlardan bile yeni rapor istenerek mevzuata aykırı işlem yapılmaya başlanmıştır. 2005 yılında çıkarılan 5378 sayılı yasa ile tüm kamu alanlarının binalarının ve toplu ulaşım araçlarının 7 yıl içinde engellilerin erişimine uygun hale getirilmesi hüküm altına alınmıştır. Ancak hükümet, belediyeler bu görevini yerine getirmediği gibi geçtiğimiz yaz bir yasa değişikliğiyle 7 yıllık süreyi sonsuza kadar uzatmıştır. Engelli yollar, kaldırımlar, binalar, araçlar nedeniyle geçtiğimiz günlerde bir engelli arkadaşımız daha kaza kurbanı olmuş ve yaşamını yitirmiştir. Daha kaç arkadaşımız kaza kurbanı olmalı, kaç arkadaşımız yaşamını yitirmelidir” diye konuştu.


banner287

“İNSAN ONURUNA YARAŞIR BİR HAYATI BİZ DE HAK EDİYORUZ’’
Çetinkaya, engellilerin istihdamının hala çözülemediğini söyleyerek “Yıllardır boş bekletilen memur kadrolarının doldurulması sözü verilmiştir ama bu sözünde gereği yapılmamıştır. Son olarak açılan 7 binin üzerinde engellinin boş kadrolara alınacağı ilan edilmiştir. Tartışmalara neden olan sınavın ardından sadece 2 bin engelli memur kadrosuna alınmış ve yine hüsran yaşanmıştır. Engellilerin herkes kadar eşit koşullarda yaşamaya hakları yok mu? Anayasamız, yasalarımız, uluslar arası sözleşmeler var diyor. Peki o zaman hükümet, belediye, kurum ve kuruluşlar neden görevini yapmıyor? Çok şey değil, sizden sadece sorumluluk duymanızı ve görevinizi yapmanızı istiyoruz. İnsan onuruna yaraşır bir hayatı herkes kadar bizler de hak ediyoruz” açıklamasında bulundu.TEŞEKKÜR ETTİ
Çerkezköy Belediyesi tarafından yapımı devam eden Engelliler Yaşam Merkezinden de bahseden Hayrettin Çetinkaya, yaşam merkezi tamamlandıktan sonra tüm dernek üyelerinin çok rahat edeceğini ifade ederek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2014, 18:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306