Engelliler binasının temeli atıldı

Çerkezköy Belediyesi tarafından yaptırılan Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şubesi Eğitim-Öğretim ve Yaşam Evi’nin temeli düzenlenen bir törenle atıldı. Yoğun bir katılımla gerçekleştirilen temel atma töreninde bir konuşma gerçekleştirilen Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz, engellilere katkılarından dolayı Belediye Başkanı Ali Ertem’e teşekkür etti. Engellilere modern bir bina kazandırdıkları için mutlu olduğunu ifade eden Başkan Ertem Çerkezköy Belediyesi olarak yaptıkları çalışmalardan bahsederek “Bizler engelli değiliz, ama kardeşlerimiz beni engelli bir ağabeyleri gibi görsün. Önemli olan anlayış ve kalp engelli olmamak.’’ Diye konuştu.

Engelliler binasının temeli atıldı
banner301
• ESMA KURTULUŞ
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şubesi Eğitim-Öğretim ve Yaşam Evi’nin temel atma töreni dün saat 14.30’da yoğun bir katılımla gerçekleşti.
GENİŞ KATILIM GÖZLENDİ
Temel atma törenine Çerkezköy Kaymakamlığına vekalet eden Tekirdağ Vali Yardımcısı Ahmet Büyükçelik, Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem, Veliköy Belediye Başkanı Hanifi Belindir, Kızılpınar Belediye Başkanı Faruk Korkmaz, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Alaettin Demirbağ, CHP Çerkezköy İlçe Başkanı Metin Dönmez, Çerkezköy Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yardımcısı Özgün Geyiktepe, Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz, İl Genel Meclis Üyeleri Hasan Karaca, Sami İkizler, M. Zeki Gürcün, İlçe Nüfus Müdürü Gülhan Yelek, İlçe Milli Eğitim Müdürü A. Hamdi Zenginal, Çerkezköy Emlakçılar Derneği Başkanı Serkan Karagöz, Diş Hekimi Ayşe Doğan, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Can Danyeli, CHP Çerkezköy İlçe Eski Başkanı Vahap Akay, Türk Metal Sendikası Çerkezköy Şubesi Başkanı Murat Koçak, Özel Çerkezköy Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Ahmet Türker, Çerkezköy Kent Konseyi Başkanı Ahmet Gayretli, Çerkezköyspor Kulübü Başkanı Ahmet Korkmaz, Çerkezköy Belediyesi Fen İşleri Müdürü Kemal Gümüş, engelli vatandaşlar ve aileleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
ÇETİNKAYA BİNA HAKKINDA BİLGİ VERDİ
Törenin açılış konuşmasını yapan Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şube Başkanı Hayrettin Çetinkaya, şube olarak ilk olarak Erna İş Merkezi’nde faaliyete başladıklarını hatırlatarak “ Sonrasında buradaki yerimizdeki faaliyetlerimize devam ettik. Belediye başkanımız bizlere çok destek verdi. Bu bina da onlardan biridir. Binamızdan her engeldeki kişiler yararlanacak. Katkılarından dolayı Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem’e teşekkür ediyoruz’’ dedi.“ALİ ERTEM DUYARLI YAKLAŞIYOR’’
Çetinkaya’nın ardından söz alan Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz, derneğin 1960 yılında İstanbul merkezli olarak kurulduğu bilgisi vererek, “bu kapsamda çok çalışmalar yaptık. Bunlardan biri 2000 yılında hazinenin verdiği bir arazi üzerine Çorlu’da yapmış olduğumuz zihinsel engelliler okuludur. Bugün orada 108 zihinsel engelli çocuğumuz eğitim görüyor. Akabinde geçtiğimiz yıl Ali Ertem’i ziyaret ettik. Kendileri engelliler konusuna çok duyarlı bir şekilde yaklaşıyor’’ diye konuştu.“BİZE BÖYLE BAŞKANLAR LAZIM’’
“Bize Ali Ertem gibi başkanlar lazım.’’ Diyerek konuşmasını sürdüren Şükrü Boyraz “yasaların olması çok önemli değil. Önemli olan o yasaları işleten seçilmişler, bürokratlar olmasıdır. Ancak, böyle olunca ufkumuz ve önümüz açılır. Bunun yanı sıra Balıkesir Gönen’de hayırseverlerin destekleri ile de bir arsa satın aldık. Bugün orada 500 yataklı bir huzurevi inşa ettik. Bu işleri yaparken özverili vali, kaymakam, belediye başkanı hatta ve hatta il genel meclis üyeleri olmadığı zaman bizim işimiz zor.’’ Şeklinde konuştu.“NÜFUSUN YÜZDE 12. 29 ENGELLİ’’
banner287
Boyraz, TÜİK verilerine göre Türkiye nüfusunun yüzde 12.29’unu engelli nüfusunun oluşturduğunu ifade ederek “Marmara Bölgesi’nde nüfusun yüzde 13.11’ini engelliler oluşturuyor. Ancak sosyal alanlara baktığımızda okullara ve istihdam alanlarına baktığımızda engellilere rastlayamıyoruz. Çünkü, şehirler yapılırken bize göre dizayn edilmiyor. Diyanet bu yıl ilk kez ‘engelsiz ibadet’ sloganı ile hareket etmeye başladı. Bizim elimiz, ayağımız olmayabilir ama dinimizi kaybetmedik, neden ibadethaneler, eğitim yerleri bizlere yasak?’’ ifadelerini kullandı.“BAŞKANINIZA SAHİP ÇIKIN’’
Vatandaşlara Ertem’e sahip çıkmaları konusunda çağrıda bulunan Boyraz, “Ben buraya temel atmaya geldim, ama buradaki bina bile yarılanmış. Ne mutlu böyle bir başkana sahip bir ilçesiniz. Başkanınıza sahip çıkın.’’ Dedi.
“EN ANLAMLI TÖREN BU’’
Törende bir konuşma yapan Çerkezköy Belediye Başkanı Ali Ertem, en anlamlı temel atma törenine katıldığını ifade ederek “Çerkezköy’de yaşayan engelli kardeşlerimiz günlük hayatları içerisinde faydalanabilecekleri bir binaya inşallah kavuşacaklar. Belediye olarak bizler tüm belediye çalışanlarıyla engelli kardeşlerimize hep bir pozitif ayrımcılık yaptık, onların yanında olduk.’’ Diye konuştu.
“İLÇEDE YAKLAŞIK 12-13 BİN ENGELLİ VAR DEMEK’’
Başkan Boyraz’ın engelli nüfusuna ilişkin ifadelerine değinen Ali Ertem “Türkiye’de 9 milyona yakın engelli bulunuyor. Türkiye ortalaması Çerkezköy’e indirgenirse Çerkezköy’de 12-13 bin civarında engelli kardeşimiz yaşıyor demektir. Engellilerimizi topluma katmak için bu tür binalara ihtiyacımız var. Devletimiz bu tür binalar yapıyor, ama Serkan ve Müjgan Karagöz gibi okul yaptıran hayırseverlerimiz de var.’’ İfadelerini kullandı.“100 AKÜLÜ, 400 TEKERLEKLİ SANDALYE DAĞITTIK’’
Başkan Ertem belediye olarak bugüne kadar 100’ün üzerinde akülü tekerlekli sandalye dağıtıklarını aktararak, “400’ün üzerinde de manuel tekerlekli sandalye dağıttık. Ayrıca belediye olarak bakıma muhtaç olan kardeşlerimize gelir olması anlamında maaş bağladık ve bunu 6 yıldan bu yana yapıyoruz. Şimdi de engellilerin birlikte olacağı böyle bir bina yaparak daha da büyük bir faaliyete imza atıyoruz. Onun için ben bugün her zamankinden daha onurluyum, gururluyum. Bizler engelli değiliz, ama kardeşlerimiz beni engelli bir ağabeyleri gibi görsün. Önemli olan anlayış ve kalp engelli olmamak.’’ açıklamalarında bulundu.
BOYRAZ’DAN ERTEM’E PLAKET
Ertem’in konuşmasının ardından Şükrü Boyraz, katkılarından ötürü Belediye Başkanı Ali Ertem’e plaket takdim etti. Törende ayrıca, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Özlem Yemişçi ile CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer’in tebrik mesajları okunarak katılımcılarla paylaşıldı.
“ENGELLER KALKTI, HAYIRLI OLSUN’’
Törende son olarak kürsüye Çerkezköy Kaymakam Vekili ve aynı zamanda Tekirdağ Vali Yardımcısı Ahmet Büyükçelik gelerek bir konuşma yaptı.  Büyükçelik şunları söyledi: “bu projeyle artık ortada engeller kalmadı. binanın tüm engelli ve adaylarına hayırlı olmasını diliyorum.’’ Yapılan konuşmaların ardından program hatıra fotoğrafı çekimi ve ikramların ardından son buldu.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 13:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493