Eski Çerkezköy hakimi FETÖ soruşturmasında itirafçı oldu

Çerkezköy Adliyesi’nde 2005-2007 yılları arasında hakim olarak görev yapan Suzan Polat, FETÖ soruşturmasında itirafçı oldu.

Eski Çerkezköy hakimi FETÖ soruşturmasında itirafçı oldu
banner301
Etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanarak serbest kalan Polat, 2014 yılının mart ayında Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan gizli güvenlik toplantısının ses kayıtlarının yayınlanmasını engellemek amacıyla YouTube'a getirilen yayın yasağını kaldırdığını anlattı.

Çerkezköy Bakış -
15 Temmuz darbe girişiminde darbeci subayların Kara Harp Okulu'ndaki eylemlerini organize eden dönemin Kara Harp Okulu Kurmay Başkanı Albay İlhami Polat'ın hakim eşi Suzan Polat, YouTube'a getirilen erişim engelini Gülen cemaatine mensup bir hakim akrabasının tavsiyesi üzerine kaldırdığını söyledi.

İTİRAFÇI OLDU

Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanarak serbest kalan hakim Polat, 2014 yılının mart ayında Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan gizli güvenlik toplantısının ses kayıtlarının yayınlanmasını engellemek amacıyla YouTube'a getirilen yayın yasağını kaldırdığını şöyle anlattı: “Bu konuyla ilgili mahkememizin verdiği Youtube'un kapatılması kararına itiraz edilmişti. İtiraz üzerine konuşma içeriklerini bildiğim için dosyayı sehven istemedim, bu usul eksikliği olabilir, ancak ne şekilde karar vermem konusunda araştırma yaptım. Cemaatçi olarak bildiğim, aynı zamanda eniştem olan Hâkim Fatih Özaydın, Yargıtay 13. Ceza Dairesi'nde tetkik hâkimidir. Bu karardan bir gün önce Fatih, telefonla beni aradı. Beni adliyenin karşısındaki lokantaya çağırdı. Bana orada bu konuda Anayasa Mahkemesi'nin emsal kararı olduğunu, bu karar doğrultusunda karar vermem gerektiğini söyledi. Bu şekilde eniştem vasıtasıyla bana telkinde bulunup bu şekilde karar verdirdiler.” Albay eşinin kendisine Cemaat'le ilgili hiçbir şeyden bahsetmediğini anlatan Polat, "Hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra eşim İlhami Polat ile tanıştım. Tanışmamı Cemaat 'abla'sı olan ve Amerika'da olduğunu bildiğim Emine A. sağladı. Emine A.'nın eşi Ertuğrul A.'nın da eşim ve Kurmay Albay Ahmet Zeki'nin 'abi'si olduğunu eşimle evlendikten sonra öğrenmiştim” diye konuştu

“YEMEKTE BULUŞTUK”
banner287

Eşinin ayda bir kez 'abi'lere görüşmeye gittiğini belirten Polat, Yargıtay Tetkik Hakimliği'ne geçmesinin ardından burada bir mesai arkadaşının kendisini Cemaat'e davet ettiğini de şöyle anlattı: “Eşimin daha sonra Genelkurmay Başkanlığı'na tayini çıktı. Yargıtay Tetkik Hakimliği’ne geçtim. Burada çalışırken Cemaatçi olduğunu bildiğim mesai arkadaşım Fatma Betül Ö. beni yemeğe davet etti. Fatma, 4 kardeşti ve eşi de hâkimdi. Bana 'Eğer bizim yargıdaki Cemaat'e dahil olmak istiyorsan, maaşının belirli bir oranını bize vermem gerekiyor' dedi. Kabul etmedim. Fatma bir daha beni toplantılara çağırmadı.”

“EŞİMİ EN SON 16 TEMMUZ SABAHI GÖRDÜM”

Eşini en son darbe girişiminden bir gün sonra evde gördüğünü aktaran Polat, eve tanımadığı iki kişinin geldiğini söyledi: “Eşimi en son 16 Temmuz sabahı gördüm.15 Temmuz günü öğlen eve gittim ve eve gittiğimde İlhami evdeydi. Misafirlerinin geleceğini söyledi. 2 kişi geldi, gelenlerin kim olduğunu bilmiyorum. Yarım saat konuşup sonra hep beraber ayrıldılar. Kendisi heyecanlıydı, tedirgindi. Ancak bana bir olaydan bahsetmedi. Eşimi sabah gördüğümde bana kendisini affetmemi, emrin büyük yerden olduğunu, Fetullah Gülen'in emir verdiğini söyledi. Şu an nerede olduğunu bilmiyorum”

ÇERKEZKÖY’DE 2 YIL GÖREV YAPTI

Eski Çerkezköy Hakimi Suzan Polat, 2005 yılında Çerkezköy Adliyesi’nde görev yapmaya başladı. 2007 yılı Haziran Kararnamesiyle Suzan Polat’ın tayini, Çerkezöy Hakimliği’nden Ankara Kalecik Sulh Ceza Hakimliğine çıkmıştı.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306