Esnafa ‘Önyargı ve ayrımcılık semineri’

Bireysel ve Kurumsal Gelişim Uzmanı Cüney Örkmez, Çerkezköy’de farklı yörelerden olan birçok insanın bir arada yaşadığını belirterek, “Dengeleri etkileyen bir hareketlilik mevcut. Yani heterojen bir nüfus yapısı var. Böyle bir ortamın içinde birbirimizi anlayabileceğimiz bir üslubu geliştirmemiz gerekiyor.”dedi.

Esnafa ‘Önyargı ve ayrımcılık semineri’
banner301

Çerkezköy Bakış - Tekirdağ Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ile Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarları Odaları iş birliğinde Dezavantajlı Grupların Topluma ve Çalışma Hayatına Entegrasyonu Projesi kapsamında Çerkezköy Polis Evi’nde ‘Önyargı ve Ayrımcılıkla Mücadele’ konulu seminer düzenlendi.Seminere Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Bozdağ ile çok sayıda kişi katıldı.
Burada ise Bireysel ve Kurumsal Gelişim Uzmanı Cüney Örkmez, katılımcılara bu konuyla ilgili bilgiler aktardı. Çerkezköy’ün gelişime açık bir ilçe olduğunu ifade eden Örkmez, “İnsanlar işin olduğu yere geliyor bundan dolayı Çerkezköy çok hareketli bir gelişime sahip ve farklı yörelerden olan birçok insan bir arada yaşıyor, dengeleri etkileyen bir hareketlilik mevcut. Yani heterojen bir nüfus yapısı var. Böyle bir ortamın içinde birbirimizi anlayabileceğimiz bir üslubu geliştirmemiz gerekiyor. Böyle olmadığında küçük anlaşmazlıklardan büyük olaylar çıkabiliyor. Ve bu durumda o ırka ait insana karşı önyargı oluşturuyoruz ve hepsi böyledir deyip cephe alıyoruz. İnsanların empati duygusunu geliştirmesi gerektiğine inanıyorum.”dedi.
 

‘’EĞİTİMSİZ İNSAN MALİYETTİR’’

banner287
Örkmez, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Eğitim dediğimizde ilkokul, ortaokul, lise, üniversite, yüksek lisans, doktora anlaşılmamalı. Eğitim sadece örgün yapıyla olan bir kavram değildir. Eğitim, AB’nin en çok para harcadığı konudur. Ama onlardan eğitim hayat boyu sürüyor. Doğumundan ölümüne kadar insan olarak yapmaya çalışılan en iyi şeyi yapıyorlar; gelişim yapıyorlar. Evrendeki insanın en büyük görevi gelişmektir, öğrenmektir. Öğrenen ve gelişen varlığı kendi haline bırakırsanız çok büyük bir problem ortaya çıkar. Eğitimsiz insan ülke açısından çok yüksek bir maliyettir. Eğitimsiz insanı kontrol etmek zorunluluğu vardır, çünkü ne yapacağı belli olmaz. Eğitime çok önem vermemiz gerekiyor. Özellikle işini yapamayan insanlarla mücadele etmek gerekiyor. Üzerine gidilmeli ki birey işi öğrensin, eğitilsin.
 

‘’ÖN YARGI VE AYRIMCILIK’’

Herhangi bir gruptaki kişiye sadece o gruba ait olmasından dolayı sınıflandırmaya, dışlamaya ön yargı denir. Ayrımcılık ise bir insana eşitsiz muameledir. Bazen öğretmenler yapıyor bunu, matematik dersinde iyi not alamayan öğrencinin dışlanması gibi. Hayvan ayrımcılığına örnek ise, hayvanları severim ama kediler nankördür ya da kedileri severim ama kara kedi uğursuzluktur, bu da kediye karşı önyargıdır. Ayrımcılık varsa önyargı vardır. Mesela cinsiyet ayrımcılığı insan haklarına aykırı bir durumdur. Yaşlanma ayrımcılığı, yaşlanma psikolojisiyle emekli oldun sen niye çalışıyorsun hala diyen bir topluluk olduk. Irkçılık ki bu en büyük felakettir. Bu saydıklarımın hepsi ancak eğitimle aşılabilir’’ dedi.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459