Fırıncılara ‘hijyen’ eğitimi

Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’nda fırıncılara yönelik ‘hijyen’ eğitimi düzenlendi. Eğitim sonunda sınava tabi tutulan fırıncılara 5 yıl boyunca geçerli olan hijyen eğitimine katılım sertifikası verildi.

Fırıncılara ‘hijyen’ eğitimi
banner301
• ESMA KURTULUŞ
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası tarafından fırıncılara ‘hijyen’ eğitimi düzenlendi.
BAKANLIK VE TOBB PROTOKOLÜ KAPSAMINDA EĞİTİM VERİLİYOR
Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda dün saat 13.00’da başlayan eğitime çok sayıda fırıncı katıldı. Eğitimi veren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan Nail Metin, eğitimin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) arasında imzalanan protokol kapsamında gerçekleştiği söyleyerek ‘’Hijyen ve sanitasyonla ilgili genel tanımlar, gıdalardaki zararlı maddeler-bulaşma ve bozulmalar, personel-iş yeri ve ekipman ve hijyeni, temizlik ve dezenfeksiyon, fırınlarda hijyen ve sanitasyon, fırınlarda HACCP ve iyi hijyen uygulamaları, gıda enfeksiyonu ve zehirlenmeler, ekmek ve ekmek çeşitleri mevzuatı, el yıkama, maske ve bone kullanımı gibi farklı konular hakkında fırıncıları bilgilendirmek için buradayız.’’ diye konuştu.
‘’SINAV YAPILIP, BELGE VERİLECEK’’
Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası’na üye 62 fırıncıya eğitime katılma teklifi götürdüğünü kaydeden Metin, ‘’3 saat sürecek eğitimin ardından katılımcılar sınava girecek. Sınavda başarılı olan adaylara ise 5 yıl boyunca geçerli olan ‘hijyen eğitimi almıştır’ belgesi verilecek.’’ Dedi.
GÜVENİLİR GIDA NEDİR?
banner287
Eğitimde ilk olarak söz alan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çalışanlarından Şener Ertürk, güvenilir gıda hakkında fırıncıları bilgilendirerek, ‘’Güvenilir gıda ı besi değerini kaybetmemiş, bozulmamış, fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik açıdan tüketime uygun, zararlı maddeler içermeyen gıdadır.’’ Diye konuştu.
KANUN HAKKINDA BİLGİ VERDİ
Ertürk, Gıda ve Yem Kanunu hakkında da bilgilendirmede bulunarak ‘’5996 sayılı bu kanunla birlikte tüketicinin menfaatlerini ve sağlığını korumayı amaçlayan bu kanunla birlikte, gerekli olan her türlü denetim bakanlığın illerdeki yetkili müdürlükleri tarafından yapılabilmektedir. Bunun akabinde de ekmek ve ekmek çeşidi üreten iş yerleri illerde bulunan bakanlık birimlerine kayıtlarını yaptırmak zorundadır. Yine gıda güvenirliği açısından ise, ‘Gıda Hijyeni Yönetmenliği’ de yayımlanmıştır.’’ Diye konuştu.
‘’EKMEĞİN KABUĞUNUN RENGİ HER YERİNDE AYNI OLMALI’’
‘’Tüketime sunulan ekmek, ekmek çeşitleri ve ekşi hamur ekmeklerinin tekniğine uygun ve hijyenik bir şekilde üretim, muhafaza, taşıma ve pazarlamasını sağlamak üzere TGK Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği yayımlanmıştır.’’ Diyerek konuşmasını sürdüren Ertürk, ‘’Amacı ekmek konusunda her türlü güvenlik ve hijyeni sağlamak olan bu tebliğ, kurutulmuş ekmek, yufka, bazlama, pide, simit ve benzer ürünleri kapsamamaktadır. Ayrıca, önceleri ekmek için TİP 550 un kullanılamazken, iyi bir ekmeğin kabuk kısmının renginin ekmeğin her yerine aynı olması ve ekmeğin kabarmış ya da basık olmaması gerekmektedir.’’ Şeklinde konuştu.
İYİ EKMEK NASIL OLMALI?
Eğitimci Ertürk iyi ekmeğin özellikleri hakkında ise şunları söyledi: ‘’Ekmek kesildiğince içi süngerimsi yapıda ve gözenekli olmamalı. Hamurumsu, unlu, yapışkan olmamalı. Kendine has bir koku ve rengi olmalı. Ayrıca, ekmekler en az 250 gram olarak üretilmeli, ancak isteğe göre gramı da 50 gram artırılabilir. Ekmeğin gramajında ise pişme özelliğine göre gramajında yüzde 3 oranında bir azalma ya da fazlalık olabilir. Yani pişmiş bir ekmeğin gramajı en az 242,5 en fazla ise 257,5 gram olabilir.’’  Ertürk’ün ardından Metin’in sunumuyla devam eden eğitim, adayların sınava girmesi ile sona erdi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 13:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493