Garip: Bu parayla ne yaptınız?

Çerkezköy Belediyesi ekim ayı olağan meclis toplantısını ikinci oturumun ardından tamamlandı.

Garip: Bu parayla ne yaptınız?
banner301
Çerkezköy Bakış - AK Parti Çerkezköy Belediye Meclis Üyesi Dr.Remzi Garip, ekim ayı meclis toplantısında Performans Programı üzerinde konuştu. Belediye vizyonunda ‘takip eden değil, takip edilen belediye’ ibaresinin kullanıldığını söyleyen Garip “2.5 sene içerisinde ne ile örnek olduğunuzu bize anlatmanızı istiyoruz? Çerkezköy’ü kiminle birlikte yönetiyorsunuz?” diye sordu. Garip’in eleştirilerine yanıt veren Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, çalışmalarında sürekli olarak vatandaşlarla iletişim içerisinde olduklarını söyleyerek “Çerkezköy’ü vatandaşlarımızla birlikte yönetiyoruz. Ne mecliste ne meclis dışında cevap veremeyecek bir durumumuz yok. Her soruya cevap verebiliriz.” İfadelerini kullandı.

İKİNCİ OTURUM YAPILDI

Saat 15.00’da Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda yapılan oturuma açılış ve yoklamayla başlandı. Gündem maddelerine geçilmeden önce Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap, ilk oturumda AK Partili belediye meclis üyesi Remzi Garip’in gazilere yönelik Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne düzenlenen geziye müzekkere dışında iki kişinin katılımına yönelik sorusunu yanıtladı. Akay, söz konusu oturumun kaydını meclis üyelerine izlettirdi.

GARİP: MECLİSİN BİLGİSİ DIŞINDA EKLENDİ

Remzi Garip, iki sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin geziye katılımının normal göründüğünü anlatarak “Ancak müzekkerede geziye sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de katılacağına yönelik bir cümle yok. Neden iki kişi saklanıyor? Bu meclisin bilgisi dışında iki kişi, iki kelimeyle listeye dahil edildi. Yapılan doğru olmamıştır.” dedi.

AKAY: HERŞEY KAYITLARDA VAR

Garip’in ifadeleri üzerine Başkan Akay “29 kişiyi geziye gönderme kararı vermişiz. Doktorun geziye katılıp katılmama yönündeki tartışmaya, doktorun gitmemesi gerektiğini söyledim. Kabul edildi. Kimseden bir şey kaçırdığımız yok. Neyi kaçıracağız? Neden böyle bir gayret içerisinde olalım? Alınan karar kayıtlarda bulunuyor. Kimseden bir şey saklamıyoruz.” diye konuştu.

YILANCI: NEYE TAKILDINIZ?

Tartışmaya CHP Meclis Üyesi Nedim Yılancı da katıldı. Yılancı “Sayın Garip, neye takıldı? Bu ili güzide kurumun temsilcilerinin gitmesine mi? Şahıslarla ilgili bir problemi mi var?. İki güzide kurumun temsilcisinin programa dahil olmasında ne sakınca var” diye konuştu.

KAVAKDERE TEMİZLENECEK

Gündem öncesi ayrıca Yıldırım Beyazıt Mahallesi’ndeki Kavakdere’de yapılacak dere ıslah çalışmasına da değinildi. Belediye Başkanı Akay, B/S/H köprüsünden İtfaiye Köprüsüne kadar olan alan içerisinde Büyükşehir Belediyesi tarafından dere ıslahı yapılacağını açıklayarak “Çalışmanın ihalesi 5 milyon 588 bin liraya yapıldı. Yakın bir zamanda çalışmalar başlayacak” dedi.

“KİMSEYİ MAĞDUR ETMEYECEĞİZ”

Başkan Akay, projenin gerçekleşmesinde kimseyi mağdur etmeyeceklerini beklirterek “Dere yatağının içerisindeki evlerin kaldırılması yönünde gerekli tebligatlar yapıldı. Bizler de vatandaşlarımızla görüyoruz. Yardıma ihtiyacı bulunan ailelere yardımda bulunmak için çalışma başlattık. Proje kapsamında derenin çevresinde rekreasyon çalışması yapacağız.” ifadelerini kullandı.

GARİP SÖZ ALDI

İlk gündem maddesinde Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün Performans Programı hakkındaki talebi görüşüldü. Plan ve Bütçe Komisyonu’nun talep hakkındaki oy birliğiyle alınan karar okundu. Sonrasında AK Parti Grubu adına Belediye Meclis Üyesi Dr. Remzi Garip söz aldı.

“BİR MECLİS SALONU YAPAMADINIZ”

Performans Programı’nı incelediğini belirterek konuşmasına başlayan Garip “Sağlık konusunda birçok çalışma yapacağını belirtmişsiniz. Doktoru bile olmayan bir belediyede bunları nasıl yapacaksınız? Çerkezköy Belediyesi’nin fiziki ve diğer imkanlarını artıracağınızı söylüyorsunuz. 2,5 senedir bir meclis salonu yapamadınız. Sözünü vermenize rağmen ne kendi grubunuza ne de bizim gruba oda tahsisinde bulundunuz” dedi.

“ÇERKEZKÖY’Ü KİMİNLE BİRLİKTE YÖNETİYORSUNUZ?”

Belediye’nin vizyonuna yönelik eleştirilerde bulunarak konuşmasını sürdüren Garip “Örnek bir belediye, takip edilen bir belediye olacağınızı ifade ediyorsunuz. 2,5 yıl içerisinde  ne ile örnek oldunuz? Çok özel ne yaptınız ki, bu kadar özel lafları söylemeye devam ediyorsunuz? 2,5 yıl içerisinde sizden hiçbir şekilde takip edilecek bir belediyecilik görmedim. ‘Çerkezköy’ü birlikte yöneteceğiz’ diye Çerkezköy’ü afişlerle donattınız. Çerkezköy’ü kiminle birlikte yönetiyorsunuz? Meclisin haberi yok, kimsenin haberi yok. Bizi hiçbir çalışmaya katmadınız, söylediklerimizi ciddiye almadınız.” ifadelerine yer verdi.

“AYRIMCILIK YAPIYORSUNUZ”
banner287

Garip şöyle devam etti: “Şubat ayında belediye çalışanları Çerkezköy Devlet Hastanesi’nin yanında iki parselde iki gün boyunca temizlik yaptı. Bu olay sizin ayrımcılık yaparak faaliyet gösterdiğinizi gösteriyor.”

“ÇERKEZKÖY’E NE YAPTINIZ?”

Bütçe konusuna da değinen Garip “2,5 senedir yüz milyonlarca bütçesi olan bir belediye, bu kadarı da büyükşehirden gelmesi gerekirken yılda 200 milyon lira paradan bahsediyoruz. Bu 3 yılda yaklaşık 600 milyon lira yapar. Çerkezköy’ü örnek alacak ne yaptınız?” dedi.

EREM: AYRIM YOK

Remzi Garip’in temizlik çalışması ile ilgili ifadelerine CHP Belediye Meclis Üyesi Uğur Erem cevap verdi. Erem, çalışmalarda ayrım yapılmasının söz konusu olmadığını belirterek “Konu ile ilgili Park ve Bahçeler Müdürümüzü aradık. Kendisi bize Çerkezköy’de her vatandaşın bahçesi ve otlarının temizlenmesi talebinin yerine getirildiğini söyledi. Ayrım yok. Siz de talep ederseniz, sizin bahçenizin de otları program dahilinde temizlenir” dedi.

AKAY ELEŞTİRİLERE YANIT VERDİ

Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, tüm eleştirilere yanıt verdi. Temizlik konusuna değinerek konuşmasına başlayan Akay “Kimseye özel bir muamele yaptığımız yok. Çalışmaya başlamadan yer kimindir diye bir soru sormayız, sormayacağız. Çerkezköy’ü rahatsız eden görüntüler için her yerde çalışma yapabiliriz.” diye konuştu.  

İŞ İHALE EDİLDİ

Meclis Salonu inşaatı işinin ihale edildiğini belirterek konuşmasını sürdüren Akay “Her şeyin bir prosedürü bulunuyor. İş, 1 milyon 800-900 bin liraya ihale edildi. 15-20 gün içerisinde çalışmalar başlayacaktır” dedi.

“KARAR MERCİİ SİZ DEĞİLSİNİZ”

Garip’in Örnek Belediye başlığı altındaki eleştirilerine değinerek konuşmasını sürdüren Akay “Örnek belediye olup, olmadığımızın karar mercii siz değilsiniz.” dedi.

“VATANDAŞLARIMIZLA İLETİŞİM HALİNDEYİZ”

Çalışmalarında sürekli olarak vatandaşlarla iletişim içerisinde olduklarını kaydeden Akay, Özcan Sokak’taki çalışmadan da örnek vererek şunları söyledi: “Talepleri aldık, değerlendirdik. İş öncesinde son detayları yine alıyoruz. Vatandaşlarımızla birlikte Çerkezköy'ü yöneteceğimizi söyledik. Bu çerçevede çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yaptıklarımızı Faaliyet Raporumuzda anlatacağız. Şeffaflık açısından sorunumuz yok. Ne mecliste ne meclis dışında cevap veremeyecek bir durumumuz yok. Her soruya cevap verebiliriz.” diye konuştu.

OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

Başkan Akay’ın konuşmasını tamamlaması sonrasında Performans Programı oylamaya sunuldu. Performans programı oy birliğiyle kabul edildi.

BÜTÇE 121 MİLYON LİRA

İkinci oturumda Çerkezköy Belediyesi’nin 2017 mali yılı tahmini bütçesi de görüşülerek karara bağlandı. Yapılan bilgilendirme doğrultusunda Çerkezköy Belediyesi’nin 2017 mali yılı tahmini bütçesi 121 milyon lira olarak karara bağlandı.

HANGİ KONULAR GÖRÜŞÜLDÜ?

Çerkezköy Belediyesi’nin ekim ayı olağan meclis toplantısının ikinci oturumunda gündeme gelen Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün performans programı, Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün 2017 mali yılında uhdelerinde resmi görev bulunmayanlara ödenecek olan ücretin tespiti, Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün 2017 mali yılında zabıta personelinin fazla çalışma mesai ücretinin tespiti, Mali Hizmetler Müdürlüğü’nün 2017 mali yılı gelir tarifesi, Samsun’da düzenlenen engelliler uluslararası karate şampiyonluğunda kata dalında dünya şampiyonluğunu elde eden Oğuzhan Genç’e ödül verilmesi talebi, Plan ve Proje Müdürlüğü’nün Kızılpınar Mahallesi 567,711,801 ve 802 adalar arasında kalan alana ait 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği ve eklerinin incelenerek onaylanması talebi, Emre Kaya’nın Fevzipaşa Mahallesi 336 ada 1 parsele ilişkin talebi, Veliköy ve Kızılpınar Mahallelerinde belediye satışı talepleri ile Gazi Osman Paşa Mahallesi’nde bir süre önce ait kreş olarak kullanılan binaya Prof. Dr. Türkan Saylan Eğitim Kültür ve Sanat Merkezi isminin verilmesi talebi, ilgili komisyonların tavsiye kararları doğrultusunda oy birliğiyle karara bağlandı. Çerkezköy Belediyesi’nin Kasım ayı olağan meclis toplantısı 1 Kasım Salı
günü yapılacak.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459