Gözler ÖSYM’ye çevrildi

Üniversite adaylarının tercih işlemleri 4 Ağustos Perşembe günü itibariyle tamamlandı.

Gözler ÖSYM’ye çevrildi
banner301
Çerkezköy Bakış - Üniversite adaylarının tercih işlemleri 4 Ağustos Perşembe günü itibariyle tamamlandı. Çerkezköy’den sınava giren binlerce öğrenci ÖSYM’den gelecek açıklamaya odaklandı. Bu yıl tercih sonuçlarının 8-10 Ağustos tarihleri arasında açıklanması bekleniyor.

8-10 AĞUSTOS TARİHLERİNDE AÇIKLAMASI BEKLENİYOR

Çerkezköy’den sınava giren binlerce öğrenci ÖSYM’den gelecek açıklamaya odaklandı. Yerleştirme sonuçları geçtiğimiz yıllarda tercih sürecinin ardından bir hafta içinde açıklanmıştı. Bu yıl tercih sonuçlarının 8-10 Ağustos tarihleri arasında açıklanması bekleniyor.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI 12-19 TARİHLERİ ARASINDA YAPILACAK

Üniversite tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından ise gözler üniversite kayıtlarına çevrilecek. Üniversite kayıtları 12-19 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Herhangi bir bölüme yerleşemeyen adaylar ise ek yerleştirmelere odaklanacak. Ek yerleştirme tercihleri 26-30 Ağustos, ek yerleştirme kayıt tarihleri ise 6-9 Eylül olarak belirlendi. Ek yerleştirmelerinde sona ermesi ile birlikte eğitim öğretim yılı başlayacak.

banner287
MERKEZİ YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

Merkezi yerleştirmede adaylar, (Sınavsız Geçiş hariç) yükseköğretim programlarına, yerleştirme puanları ile varsa ek puanları, yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri ve bu programların kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak ÖSYM tarafından yerleştirilir.  Her programa kılavuzda belirtilen ve bilgisayarla denetlenebilen koşulları taşıyan ve bu programa tercih listesinde yer vermiş adaylar arasından kontenjan sayısı kadar öğrenci yerleştiriliyor. Yerleştirme puanlarına göre yapılacak yerleştirme işleminde ilgili yerleştirme puanı yüksek olan adaya öncelik verilecek.

ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANI 0.06 KATSAYISIYLA ÇARPILACAK

Bir aday, puanları ne denli yüksek olursa olsun yalnız bir programa kayıt hakkı kazanabilir. Bu program, adayın yerleştirme puanlarıyla ya da sınavsız geçişle girebildiği en üst tercihidir. Bunun altında kalan tercihler işleme konmaz. Kayıt hakkı kazanılan programın sonradan değiştirmesi, daha düşük puanla öğrenci alan başka bir programa kaydolması mümkün değildir.  Kayıt yaptırdığınız bir programa gitmeseniz bile sistemde bu programı kazanmış görünecekseniz. Gelecek yıl sınava girdiğinizde yerleştirme puanınız hesaplanırken Ortaöğretim Başarı Puanı 0.12 katsayıyla değil, 0.06 katsayıyla çarpılacak.

SONUÇLAR NASIL DUYURULACAK?

2016-ÖSYS Merkezî Genel Yerleştirme Sonuçları İnternet (https://sonuc.osym.gov.tr) aracılığıyla adaylara duyurulacak. Yerleştirme Sonuç Belgeleri basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner462

banner306

banner459