Grev kararında mutlu son

Türk Metal Sendikası (TMS) Çerkezköy Şubesi ile ÇOSB’de faaliyet gösteren Schnee Metal arasında devam eden toplu iş sözleşmesinde mutlu sona ulaşıldı.

Grev kararında mutlu son
banner301

İki tarafından da zam oranında anlaşmasıyla TMS’nin 2 Haziran’da çıkılacağını duyurduğu grev kararından da vazgeçildi.

banner287
Çerkezköy Bakış - TMS Çerkezköy Şubesi, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren ve yaklaşık 100 üyesinin çalıştığı Schnne Metal Plastik San. ve Tic. Ltd. Şti. ile devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden anlaşma sağlanamaması nedeniyle 2 Haziran’da greve çıkma kararı almıştı.
Bu süreçte ise fabrika ile sendika arasında görüşmeler sürdü. Fabrika, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde yapılan pazarlıklar sonucu sendikaya 2017 yılı ilk altı ay için brüt toplam 2 bin 360 TL, ikinci altı ay için brüt toplam 2 bin 600’ye yükseltilmesi, 3 yıllık sözleşmenin geri kalan iki yılı içinde her altı ay için enflasyon oranının üzerinde artış taahhüt etti. Süren bu görüşmelerde ise sendika da talebini iletti ve zam konusunda uzlaşı sağladı. Bunun üzerine TMS grev kararından vazgeçti.
 

HAYIRLI OLSUN

İşveren ile sendika olarak toplantı yaptıklarını belirten TMS Çerkezköy Şube Başkanı Murat Koçak, “Biz grev kararı almıştık ve 2 Haziran’da greve çıkacaktık. İşverenden toplantı teklifi geldi ve 23 Mayıs tarihinde toplantı yaptık. İşverenin bazı tekliflerdi oldu bize ve yıllık yüzde 35’e yakın zam oranı teklif edildi.  Bizde bunu üyelerimize danıştık ve kabul ettik. Bu zam oranına göre giriş maaş ücreti yaklaşık 2 bin 300 ile 2 bin 400 lira civarında, ortalama maaş ise yaklaşık 2 bin 700 ile 2 bin 800 lira arasında oldu. Biz TMS olarak üyelerimizin çoğunluğu evet demeden ve onları memnun etmediği sürece sözleşme imzalamayız. Üyelerimiz tamam dediği sürece imzalarız. Bu sözleşmenin hayırlı olmasını diliyorum. Bu karar iki tarafı da mutlu etti.”dedi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2017, 16:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306