Halk belediyeden talep etti, belediye topu Diyanet İşlerine attı

Çerkezköy’ün Yıldırım Beyazıt Mahallesi’nde ezan sesini duyamamaktan yakınan vatandaşlar, Çerkezköy Belediyesi’nden destek istemiş, ancak aldıkları cevap ile hayal kırıklığı yaşamışlardı. Gazeteniz Bakış’ta yayınlanan haberin ardından açıklama yapan Çerkezköy Belediyesi, sorumluluğun Diyanet İşleri Başkanlığı’nda olduğunu bildirdi.

Halk belediyeden talep etti, belediye topu Diyanet İşlerine attı
banner301

Çerkezköy Bakış - Çerkezköy’ün en büyük mahallelerinden biri olan ve yaklaşık 15 bin nüfusun yaşadığı Yıldırım Beyazıt Mahallesi’nde sadece Bahçeli Camiinin bulunması, geniş bir alanda yer alan mahallelinin ezan sesine hasret kalmasına neden oldu. Mahallede yaşayan vatandaşlar,  ezan sesini duyamadıklarını belirterek Yıldırım Beyazıt Mahalle Muhtarı İrfan Akem’den destek istemiş ve sokak aralarına hoparlör sistemi kurulabileceğini iletmişlerdi. Bu konuyu ise muhtar Akem, yazdığı dilekçe ile Çerkezköy Belediyesi’ne iletti. Belediyeden  bu yazıya ise  “Ezan sesi her camiden canlı okunmakta olup, merkezi ezan sistemi iptal edilmiştir.” cevabı vermişti.
 

banner287
BELEDİYEDEN AÇIKLAMA

Mahallelinin yaşadığı sıkıntıyı gazeteniz Çerkezköy Bakış dünkü sayısında ‘Ezan sesine hasret kaldılar’  manşeti ile okurlarına duyurdu. Haberin gazetede yer almasını ardından Çerkezköy Belediyesi’nden anında açıklama geldi.  
Çerkezköy Belediye Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Ezan sesinin merkezi sistemden okunması veya tek tek camilerden okunması ile ilgili karar yetkisi olan kurum, ezan sesiyle ve bu konunun takibiyle ilgili kurum Diyanet İşleri Başkanlığı. Belediyenin sorumluluğunda ve yetkisinde olan bir konu değil. Ezanın merkezi sistemden okunması konusunda bir karar alındı. Çerkezköy Belediyesi olarak Ramazan öncesinde sıkıntısı olan sokaklarımızda hoparlörleri yeniledik, tamirini gerçekleştirdik ve hepsini çalışır hale getirdik. Bu konuda Diyanet’in ezan sesinin merkezi sistemde mi yoksa tek tek camilerde mi okunacağı konusunda karar vermesi gerekiyor. Bizim görevimiz değil diye arkamızı dönüp gidemeyiz. Vatandaşlar böyle bir şey talep ederse hemen devreye girip, ezan sesinin duyulmadığını söyledikleri yerlere müdahale etmeye hazırız. Bu konuda Kızılpınar, Veliköy mahallelerimizde yaşanan sorunları anında tespit edip, sorunu çözüme kavuşturduk. Vatandaşlarımızın bu konuda şuan bize ulaşan bir sıkıntısı yok. Bu konuda yaşanabilecek sorunları çözüme kavuşturmak adına Belediyemiz Fen İşleri Müdürlüğü olarak hazırız.” İfadelerine yer verildi.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali
Ali - 13 ay Önce

Yalan haber bu kadar olur taraf ancak bu kadar olunur ALLAH ISLAH ETSIN SİZİ

Reşat Taner
Reşat Taner - 13 ay Önce

Bu müthiş habercilik için sizi kutluyorum. Pulitzer ödülünü alırsınız bu sene. Sırf belediyeyi eleştirmek adına haber yapıyorsunuz. Camiilerle Diyanetin veya müftülüğün ilgilendiğini sizde çok iyi biliyorsunuz.

Hakan C.
Hakan C. - 13 ay Önce

Eleştirilerinize şu mübarek Ramazan ayında dini de alet ettiniz ya daha ötesini yapamazsınız herhalde...

Ayşe Camli
Ayşe Camli - 12 ay Önce

Dini lütfen lütfen bu kadar istismar etmeyelim.

Vatandaş
Vatandaş - 12 ay Önce

Arkadaş, adamları sevmeyin beğenmeyin tamam sevmediğiniz içinde bol bol palavra haber yapın iftira atın tamam ama ya Allahtan korkun. Diyanet işleri bir bakanlığa bağlı kurum. Belediyenin diyanete söz geçirme durumu mu var? diyanet belediyeden emir ve talimatmı alıyor? Ramazanda yalan haber yapmayın bari. Sevmediğiniz adamların günahını sırtlanıyorsunuz.

??
?? - 12 ay Önce

Ayda 4000 liras maaşla asgari ücretli müminlere namaz kıldıran ezan okuyan müzeeine hocaya kısacası bu işleri yapanlara bunu soramadınızmı? belediye ne alaka? belediyemi kıldırıyor namazı ?

heykel
heykel - 13 ay Önce

heykel istese vatandaş, ertesi gün dikerler... iş ezana gelince topu diyanete atarlar...

SIRADAKİ HABER

banner265

banner306