Hem aydınlanacaklar, hem aydınlatacaklar

Türkiye Beyazay Derneği Tekirdağ Şubesi ile Namık Kemal Üniversitesi Çerkezköy Meslek Yüksekokulu işbirliğinde ‘Aydınlan Aydınlat’ ismiyle görme engellilere yönelik hazırlanan gönüllü kitap okuma projesi hayata geçti.

Hem aydınlanacaklar, hem aydınlatacaklar
banner301
Düzenlenen törene katılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, yapılan iş belki ilk etapta şu salonu dolduracak kadar fark edilmeyen bir iş olsa da gönüllere dokunmak adına ne kadar önemli bir iş olduğunun farkında olduklarını belirterek, “Bu işin mutlak anlamda toplumsal bir bilinçle toplumsal bir dayanışmayla ve sahiplenmeyle hiç olmazsa zaman zaman günde bir kere yerinde olabilmeyi düşünmekle çözülebileceğine inanıyoruz.” Diye konuştu.

Çerkezköy Bakış -
Türkiye Beyazay Derneği Tekirdağ Şubesi ile Namık Kemal Üniversitesi Çerkezköy Meslek Yüksekokulu işbirliğinde Aydınlan Aydınlat ismiyle görme engellilere yönelik hazırlanan gönüllü kitap okuma projesi Çerkezköy Meslek Yüksekokulu’nda düzenlenen törenle hayata geçti.

PROJE HAYATA GEÇTİ

Törene, Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, Aydınlan Aydınlat Projesi Genel Koordinatörü Fevzi Durmuş, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek, Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe, Beyazay Derneği Tekirdağ Şube Başkanı Adnan Şahin, Namık Kemal Üniversitesi Çerkezköy Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Can Burak Şişman, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Erdoğan, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri, Öğretim Görevlileri ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan Beyazay Derneği Tekirdağ Şube Başkanı Adnan Şahin, bu projenin anlamının görme engellilere yönelik gönüllü kitap okumak olduğunu belirterek, “Bu projemize katkı sunan, destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum.” Diye konuştu. Beyazay Derneği Tekirdağ Şube Başkanı Adnan Şahin’in ardından kürsüye çıkan Aydınlan Aydınlat Projesi Genel Koordinatörü Fevzi Durmuş, Aydınlan Aydınlat projesinin 17 Mart 2012’de Tekirdağ Cezaevinde ilk etabını başlattıklarını belirterek, “Türkiye’de yılda 30 ile 35 bin kitap basılıyor. Fakat engellilerin erişebileceği şuan bizim kütüphanelerimizde bulunan materyal yani kitap sayısı, onların okuyabileceği, dinleyebileceği kitap sayısı 15 bin civarında. Biz yıllık 35 bin artışa karşı şuana kadar yaklaşık 15 bin kitapla hizmet verebiliyoruz. Dolayısıyla bu konuda bize kimler destek olabilir diye düşündük, kıymetli başsavcımız Fevzi Büyüktümtürk ile Tekirdağ’da görüşürken neden cezaevlerinde yapmayalım dendi. Çünkü buradaki insanlar hakikaten birileri için okumaktan keyif alabilirler diye başlandı” diye konuştu.TEŞEKKÜR ETTİ


Durmuş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Cezaevinde ilk bu proje başladığında bir mahkum arkadaşımızın okuduğu kitap Mevlana’nın bir kitabıydı. Ve şunu söyledi ‘keşke ben Hazreti Mevlana ile cezaevine girmeden önce taşınsaydım, belki burada olmayacaktım’. İşte okumanın önemi. Bu proje kapsamında ikinci ayağını Allah nasip etti, artık mahkumlar belirli bir aşamaya getirdiler, şuana kadar 1345 civarı kitap tarandı. 285 eser de seslendirme yöntemiyle okundu.  Ben üniversitemizin kolektif çalışmasıyla üniversiteli kardeşlerimizin heyecanıyla bu sayının çok daha fazla olacağı kanaatindeyim. Bu projeden bizim beklentimiz şu. Türkçe konuşan ve Türkçe düşünebilen bütün coğrafyalardaki görme engelli kardeşlerimiz bu proje kapsamıyla istifade edecekler. Dolayısıyla sizlerin sesleri birçok hanede birçok yerde yankı bulacak. O kitabı yazan kadar okuyan olarak buradaki kardeşlerimiz de dünyada ebedi bir eseri olacak diye ümit ediyorum. Bu projeye destek verdiğiniz için üniversitemize, rektörümüze, yüksekokul müdürümüze ve herkese teşekkür ediyorum. İyi ki engellilere destek veriyorsunuz. İyi ki bu projeleri hayata geçirmemizde yanımızda ve her zaman yardımcımız olarak arkamızdasınız.”

“ÖĞRENCİLERLE BİRLİKTE YÜRÜTÜLECEK”

Aydınlan Aydınlat Projesi Genel Koordinatörü Fevzi Durmuş’un ardından kürsüye çıkan Namık Kemal Üniversitesi Çerkezköy Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Can Burak Şişman, Beyazay Derneği’nin öncülüğünde başlatılmış olan Aydınlan Aydınlat projesinin ikinci aşamasını yüksekokulu bünyesinde öğrencilerle birlikte yürüteceklerini belirterek, “Bu proje içerisinde yer alan başta derneğimiz olmak üzere, üniversitemiz, sevgili öğrencilerimiz ve bu projeye destek olan herkese teşekkür ediyorum. Bu projemiz kapsamında engellilerimizin ihtiyaçlarına yönelik olarak sesli kitap ve dijital kitap oluşturmak amaçlandı. Bu amaçla öğrencilerimiz hevesle heyecanla bu organizasyonun içerisinde yer alıyorlar. Ben bu projenin başta engellilerimiz için bundan sonra yapılacak tüm projelere önderlik etmesi ön ayak olmasını diliyorum” diye konuştu. Programda konuşan Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, “Elinizde bir kitap var bakıyorsunuz okuyorsunuz. Ben nasıl okuyacağım o kitabı. Orda bilgiler varsa benim de işime yaraması lazım, yarıyorsa benim de okumam gerekiyor” diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bilgi öyle enteresan bir şey ki bilgi paylaşıldıkça, ya da siz verdikçe azalan bir şey değil. O yüzden bu çok hayırlı bir hizmet. Bir de enteresan bir şey var, verirken alınan bir durum var. Siz verirken aynı zamanda alıyorsunuz. İşte bu proje de böyle bir şey. Böyle baktınız zaman hepimizin önünde müthiş bir ufuk var. Müthiş bir fırsatlar sahası açılıyor. Öyle ki öğrenci arkadaşlarımız kitabı kendisine de okumuş oluyor, ben de istifade ediyorum. Daha sonra benden sonra birçok insan istifade ediyor. Daha sonra dünyaya bir eser bırakılmış oluyor. Demir parmaklıklar iyilik yapmaya engel değil. Peki üniversiteler engel mi? Hayır. Daha da imkan var”“TÜRKÇE OKUYAN TÜM ENGELLİLERE ULAŞACAK”

Ayva, şu ifadeleri kullandı: “Adım adım memleketimiz genişleyecek, güzelleşecek. Kendime hangi insan üstündür diye soruyorum. Sonra böyle bir soruya gerek var mı, birbirimizden üstün olmaya gerek var mı diyorum. Şu salondaki herkes en değerli olsa ne zararı var? İlla birisi mi değerli olmak zorunda? Hepimiz değerli olsak. Kimin değerinden bir şey azalır ki. O yüzden hayatta biz hep beraber engelli engelsiz demeden değerli olmaya hatta birçok insanın değerinin artmasına katkı yapmak aslında bizim değerimizi de azaltmıyor. Körlerin kitap okumasının birkaç yolu var. Birisi kabartma kitap. O çok pahalı ve çok kolay taşınabilir bir şey değil. Bundan sonra 2 yol kalıyor. Onlardan biri mesele taradınız sonra onu bizim için geliştirilmiş bir yazılım var. Dolayısıyla ekrana çıkan yazıyı bize sesli bir şekilde okuyor. İkincisi de insan sesi. İnsan sesini kaydediyoruz. Biz de onları dinleyebiliyoruz. Bu daha kaliteli oluyor.” Ayva, Beyazay’ın genellikle engellilerin eğitimi ve bireysel gelişimi alanında, toplumsal şartların iyileştirilmesi anlamında çalışmalar yürüttüğünü belirterek, “Beyazay Derneği’nin Dil, din, ırk, siyasi görüş ayrımı yapmadan herkesle paylaşmak istiyor. İnşallah bu eserler dünyada Türkçe okuyan tüm engellilere ulaşacak.” Diye konuştu. Törende konuşan Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek, üniversite bünyesinde 33 engelli olduğunu belirterek, “Bu zamana kadar yaptıklarımız ulaşım konusundaki yatırımlardı. Ama Beyazay Derneği’nin başkanı böyle bir konu ile gelince gerçekten heyecanlandım. Okulumuzun böyle bir projede ev sahipliği yapması bizi son derece memnun etmiştir. Amacımız engellilerimize her konuda yardımcı olmaktır. İnşallah bu projeyi Çerkezköy’de uygulamaya başladık, kampuste de benzer bir projeyi uygulayacağız. Peyder pey diğer ilçelerimizde de uygulamak için teşebbüse geçeceğiz. Bu projede emeği geçen, katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum.” Diye konuştu.
banner287

“ÖNEMLİ BİR İŞ OLDUĞUNUN BİLİNCİNDEYİZ”

Rektör Şimşek’in ardından konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, engellilerin ufkunu açmak, onların hayatını daha da aydınlatabilmek için hayatını bu işe vakfetmiş Beyazay Derneği’nin genel başkanı Lokman Ayva’ya ve onun mesai arkadaşlarına teşekkür ederek “Aile Bakanlığı olarak bu işin Türkiye’deki sorumlu bakanlığı olarak bunun çok iyi farkındayız. Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 13 ‘ünü ilgilendiren bir meseleden bahsediyoruz. Bu engelli kardeşlerimizin bir şekilde hayatın nimetlerine bizim kadar rahat ulaşmalarını sağlayabilmek, onların maddi ve manevi anlamda her alanda hayatlarını daha erişilebilir bu kıymetlere, bu değerlere daha erişilebilir yapmanın sadece ve sadece kamunun sorumluluğunda yürüyemeyecek kadar önemli bir iş olduğunun bilincindeyiz.” Diye konuştu. Ersoy, yapılan iş belki ilk etapta şu salonu dolduracak kadar fark edilmeyen bir iş olsa da gönüllere dokunmak adına ne kadar önemli bir iş olduğunun farkında olduklarını belirterek, “Bunun için geldim Ankara’dan. Bu işin mutlak anlamda toplumsal bir bilinçle toplumsal bir dayanışmayla ve sahiplenmeyle hiç olmazsa zaman zaman günde bir kere yerinde olabilmeyi düşünmekle çözülebileceğine inanıyoruz. Beyazay Derneği bunun için çok önemli bizim için, STK’larımız bunun için çok önemli. Onların öncülüğünde, onların işbirliğinde, onların seferberliğinde aşabiliriz bu sorunları. Her engellimiz için bir görevli tahsis edemeyeceğimize göre, cezalarla ve yaptırımlarla bu uygulamaları yeterince denetleme şansımız olmadığına göre geriye en önemli sermayemiz sizler, toplum ve toplumun vicdanı kalıyor, bu toplumun iyilik duygusu kalıyor. Bunu bakanlık olarak biz hiç kimseye bir lütuf bir ihsan olarak yapacak değiliz. Bunların geride kalan yüzde 87 kadar hakkı olduğuna dayanarak bu dayanışmayı ve seferberliği yapmamız lazım.” Diye konuştu.

“SİZLERİN DESTEĞİNİZE İHTİYACIMIZ VAR”

Ersoy sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan her vatandaşın bilgiye de kaynağa da imkanlara da erişmesinin hakkı olduğuna inanarak yapmak zorundayız. Bunu yaparken sizlerin hem desteklerine hem katkılarına hem denetimlerine ihtiyacımız var. Türkiye engellilerle ilgili kanuni düzenlemesini ilk defa 2005 yılında yapmış bir devlet. Bu işin kuralını, kaidesini ancak 2005 yılında koymuşuz ve bundan sonra bu konuyla ilgili farkındalıklar katlanarak artmış. Geldiğimiz noktada çok iyi şeyler yapan bir devletiz, biz hükümetiz. Ancak gerek değişen şartlar, gerek değişen talepler ve gerekse de sosyal devlet olmanın bize verdiği sorumluluklar, artan refah imkanlarından engellilerimizin de daha iyi faydalanabilmeleri için yeni çalışmalar, yeni projeler ve yeni yasal düzenlemelerin de çalışmalarını devam ettiriyoruz. İnşallah hep birlikte bu gönüllülük esasına dayalı çalışmaları da omuz vererek devletimizin de elindeki bütün imkanları en iyi şekilde seferber etmesiyle ülkemizde yaşayan engelli vatandaşlarımızın hayatlarındaki engelleri hep birlikte bir bir kaldırarak daha huzurlu daha paylaşımcı, daha mutlu, daha güçlü bir Türkiye’yi hep birlikte başaracağız. Gerek bu projemize emek veren gerekse bazı şeylerin farkında olarak zaman zaman da olsa onların yerinde olmayı aklına getirip onlara destek vermeyi görev kabul eden bütün kardeşlerimize, devletimizle birlikte çalışan tüm STK’lara bu salonda bulunan tüm genç kardeşlerime teşekkür ediyorum.”“İLK AYAĞI BAŞARIYLA UYGULANDI”

Programda konuşan Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, kendilerini onurlandıran ve gururlandıran bir çalışmanın başlangıcını yapacaklarını belirterek, “Beyazay Derneği’nin temsilcileri ile NKÜ’nün ortaklaşa düzenledikleri Aydınlan Aydınlat projesi hayata geçecek ve görme engelli vatandaşlarıma yönelik olarak onların da gelecekteki hayatlarını daha da kolaylaştıracak bilgilere daha rahat erişebilmelerini sağlayacak olan çalışma biraz sonra hizmete geçecek. İnşallah bunun meyvelerini görme imkanı elde edeceğiz. Beyazay Derneği’nin Tekirdağ Şubesi 2012’de değerli bir çalışma ile görme engellilerimizin kitaba erişilebilirliğini kolaylaştıracak olan bu projeyi Tekirdağ Başsavcılığı ile birlikte cezaevlerinde mahkumların bu kitapları okuyarak görme engelli vatandaşlarımıza sunması açısından başarılı bir şekilde uyguladılar. Bu projenin ilk ayağı olan Tekirdağ cezaevindeki uygulamadan dolayı teşekkür ediyorum.” Diye konuştu.

“ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEK”

Vali Ceylan sözlerini şöyle sürdürdü: “İnşallah bu çalışma da üniversitemizde başarılı bir şekilde neticelenecek. Namık Kemal Üniversitesi’nin diğer okullarında 34 bin öğrencimiz var. Bu öğrencilerimizin de bu farkındalığı hissedip engelli kardeşlerimizin bilgiye ve kitaba erişebilmelerini sağlayacakları desteği ile inşallah bu çığ gibi büyüyecektir.  Bizim için öncelikli olan engelli vatandaşlarımızın topluma ve toplumla birlikte yaşamak için onların erişilebilirlik hakkının onlara en iyi şekilde sunulması. Bu açıdan gerek hükümetimizin gerekse hükümetin ve devletin taşradaki temsilcileri olarak bizlerin bu erişilebilirliği elde edebilmeleri açısından onlara sağlayacağımız imkanları artırmak ve onlara yönelik olarak onların toplumun bir parçası olduğunun bilinciyle toplumla birlikte yaşamalarını sağlamak için çalışmalarımız sürecek. Sadece görme engellilere yönelik değil, diğer engellilere yönelik de gerek rehabilite açısından gerek sosyal imkanlar açısından gerek engelli vatandaşlarımızın ailelerinin sorunlarını giderme açısından, onların da bu toplumun bir ferdi olduğunun bilinciyle hareket ederek biz çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Bu projeler de bunların birer örneği olarak uygulanmaya devam edecek.”KURDELA KESİLDİ

Namık Kemal Üniversitesi Çerkezköy Meslek Yüksekokulu’nda oluşturulan Okuma Stüdyosu’nun kurdelesi Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, Aydınlan Aydınlat Projesi Genel Koordinatörü Fevzi Durmuş, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek, Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay, AK Parti Çerkezköy İlçe Başkanı Abdullah Öğe, Beyazay Derneği Tekirdağ Şube Başkanı Adnan Şahin, Namık Kemal Üniversitesi Çerkezköy Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Can Burak Şişman tarafından hayırlı olsun temennisiyle kesildi.

Çerkezköy Bakış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner306