Hem Saat Kulesi Hem Taksi Durağı

İlki Çerkezköy Meydanı’na konulan saat kulesinin bir 2’incisi Öztrak Caddesi Köşem Mevkii’ne konuldu. Yapının hem saat kulesi hem de Köşem Taksi Durağı olarak kullanılacağını belirten Proje Koordinatörü İbrahim Alan, “Kulemiz 8,5 metre yüksekliğinde olacak. Bunun yanı sıra ilçenin farklı bölgelerine de muhtarlık ve taksi durakları için toplam 6 kule daha yapılacak.’’ bilgisini verdi.

banner301
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Çerkezköy’de 2’inci saat kulesi önceki gün belediye zabıta yetkilileri ve fen işleri müdürlüğü yetkililerinin gözeteminde Köşem Mevkii’ne kuruldu.
“KULE 3 PARÇADAN OLUŞUYOR’’
Saat kulesinin 3 parçadan oluştuğu bilgisini veren Proje Koordinatörü İbrahim Alan sekizgen mimarisi olan kulenin belediye çalışması olduğunu belirterek, “Belediyenin yaptığı ihale sonrasında işi alan As Beton tarafından yapılan kulenin malzemesi fiber glass olurken prefabrik bir kule olarak da nitelendirilebilir. Yere oturtulan kısmı, saatlerin bulunduğu kısım ve kubbenin bulunduğu yer olmak üzere toplam 3 parçadan oluşan kulenin toplam yüksekliği 8,5 metre iken genişliği ise 3,5 metre.’’ Dedi.
“BİRBİRİNDEN FARKLI MOTİFLERLE BEZENDİ’’
Kulenin alt kısmının Köşem Taksi Durağı’na tahsis edildiği bilgisini veren Alan, kulenin görsel olarak da çok beğenileceğini belirterek, “Saat kulesi birbirinden farklı motiflerle bezendi. Üzerinde vitray çalışmaları ve ferforje işlemeler de var. Bunun yanı sıra saat kulelerinin geçmişten gelen bir esprisi olan kuşluk alanlar da bu yapı içerisinde düşünülerek farklı bir konsept oluşturuldu. Oluşturulan bu kuşluk alanlar ise, değişik süslemelerle bezenecek.’’ Bilgisini verdi.
“HER CEPHEDE SAAT OLACAK’’
Kulenin her cephesinde saat olacağını dile getiren Proje Koordinatörü Alan, “4 cephede de yer alacak olan saatler kavşağa bakan tüm yollardan rahatlıkla görülebilecek. Belediye saatlere yönelik de ışıklandırma yapmayı planlıyor. Eğer bu ışıklandırma da olursa kule daha da zengin bir görünüm kazanır.’’ Değerlendirmesinde bulundu.
“6 KULE DAHA YOLDA’’
banner287
İlgili firma tarafından hazırlanan ve belirlenen yere gelerek hemen monte edilen yapılardan Çerkezköy’ün 6 noktasına daha konulacağını ifade eden Alan, şunları kaydetti: “Bu yapılardan muhtarlık ve taksi durakları olmak üzere toplam 6 tane daha yapılacak. Ancak, bu yapılar sadece hizmet amaçlı olup, üzerilerinde saat bulunmayacak. Malzeme olarak fiber betonun kullanılacağı yapılarda ise, hizmet alanlarının 2,5 ve 3,5 metre arasında olması planlanıyor. Bu yapılardan bir tanesi de Fatih Mahallesi Muhtarlığı için yapılacak.’’
“DURAĞI HEDİYE ETTİK, KAHVEYE GEÇTİK’’
Köşem Taksi Durağı adına açıklama yapan Durak Başkanı Nazmi Köse, saat kulesinin alt kısmını durak olacak kullanacaklarını belirterek, “Belediyemiz bize gelip ‘buraya güzel bir kule yapılacak size de oradaki yeri tahsis edelim’ dedi. Biz de bunu kabul edip, kendi durağımızı belediye öncülüğünde Kızılpınar Taksi Durağı’na hediye ettik. Ocak ayında durağı hediye etmemizin ardından Hayrabolular Derneği önünde müşteri beklemeye başladık.’’ İfadelerini kullandı.
“KADIN YOLCULARIMIZ AZALDI’’
“Ocak Ayı’ndan bu yana müşterilerimiz yüzde 50 oranında azaldı.’’ Diyen Köse, şunları söyledi: “Durağımız olmadığı için telefon kuramadık ve telefonla arayarak bizlere ulaşan müşterileri kaybettik. Bunun yanı sıra kahve önünde beklediğimizden kadın müşterilerimiz de ciddi anlamda azaldı. Kahvenin önüne gelmeye haklı olarak çekinen kadınlar, genelde birinden rica ederek kahvenin az ilerisinden araçlara biniyor ve bize niye orada durduğumuz hakkında şikayetlerini iletiyor. Temennimiz birkaç gün içerisinde hizmete girecek olan durağımızla birlikte eski müşteri kitlesini yakalamak.’’
“KİRA 3,5 METRE ÜZERİNDEN ALINSIN’’
Belediyeden 10 yıllığına durağı kiraladıklarını aktaran Başkan Köse, durağın alan olarak kendileri için yetersiz olduğunu belirterek, “İhale sözleşmesinde kiraladığımız alan için 6 metrelik kira ödememiz belirtiliyor. Ancak şu an ki durak 3,5 metre. Umuyorum ki belediyemiz kirayı 3,5 metre üzerinden alır.’’ Yorumunda bulundu.
Bu arada kulenin yeri için nisan ayında 25 metrelik alana atılan beton üzerinde ise, taksi durağının yazdığı bir hatıra yazısı da dikkat çekerken, 6 taksisi ile hizmet veren Köşem Taksi Durağı çalışanları da kulenin vinç yardımıyla indirilmesini yakından izledi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2014, 13:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493