Her isteyene stajyer yok

İŞKUR Çerkezköy Şube Müdürü Ercan Sözen, staj uygulamalarında yapılan değişiklikleri anlattı. Her isteyen firmaya stajyer gönderilmediğini belirten Ercan Sözen, son 1 yıl içerisinde talep ettiği stajyer ihtiyacı karşılanmasına rağmen e stajyer istihdam etmeyen firmalara bir daha stajyer gönderilmediğini söyledi.

Her isteyene stajyer yok
banner301
• ESMA KURTULUŞ
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - İŞKUR kapsamında uygulanan stajlar hakkında bilgi veren Ercan Sözen, bir firmanın stajyer talebinde çeşitli özelliklere sahip olması gerektiğini söyleyerek “firma en başta kurumuza kayıtlı olmalı. Bünyesinde en az 2 çalışanı bulunmalı, son 3 aylık çalışan sayısını tarafımıza bildirmelidir.’’ dedi.
ARANAN NİTELİKLERDE NELER DEĞİŞTİ?
Stajyer talebinde bir takım değişikliklere gidildiğini, 2 çalışanı bulunan firmaların dahi stajyer talebinde bulunabileceklerini kaydeden Ercan Sözen “önceden bir firmanın staj talep edebilmesi için 5 çalışanının olması gerekiyordu. Değişen kararla birlikte bu rakam 2 çalışana düşürüldü. 2 çalışanı bulunan firmalar stajyer talebinde bulunabiliyor. Firmalara 3 aylık çalışan sayısına göre stajyer gönderiliyor. Firmada son 3 ayda çalışan sayısının ortalamasının 80 olması gerekiyorken, eğer bu rakam 79 ise buraya talep edilen stajyeri göndermiyoruz.’’ bilgisini verdi.
“STAJYER 45 SAATTEN FAZLA ÇALIŞTIRILAMAZ’’
banner287
“Firmalara karşı stajyerleri koruma acısından çok önemli rol üstleniyoruz.’’ diyen Sözen, şöyle devam etti: “Bir stajyer günde en az 5 en fazla ise 8 saat olmak üzere ayda toplam 45 saat çalıştırılıyor. Bu kadar saatten fazla stajyer çalıştırılamaz. Eğer ki cumartesi çalışan bir firma stajyer talep ediyorsa yine çalışma saatlerini 45 saati geçmeyecek şekilde ayarlamak zorundadır.’
“6 AYDAN FAZLA STAJ OLMAZ’’
Sözen, staj süresinin i6 aydan fazla olamayacağını ifade ederek, bu süreden fazla çalıştırılmak istenilen stajyerin artık stajyer vasfından çıktığını, işveren tarafından istihdam edildiği takdirde çalışmasına devam edebileceğini aktardı. Stajyerlerin çalıştıkları gün başına önceden 20 TL aldıklarını belirten Sözen, şunları kaydetti: “yeni uygulamayla birlikte 20 TL olan bu ücret de 25 TL’ye çıkarıldı. Bunun yanı sıra stajyerlerin sağlık sigortaları da yapılıyor. Şu ana kadar staj süresini tamamlayanların çoğu işveren tarafından istihdam edildi. Staj başvurusu için en az lise mezunu ve işsiz olmak gerekiyor. Stajların çoğunluğu da fabrikalardaki idari personel kısmında gerçekleşiyor.’’
“İSTİHDAM YOKSA STAJYER DE YOK’’
Son 1 yıl içerisinde talep edilen stajyer ihtiyacı karşılanmasına rağmen hiçbir şekilde stajyer istihdam etmeyen firmalara bir daha stajyer gönderilmediğini kaydeden Sözen, stajyer talebinde bulunan kişilere de varsa 1.dereceden akrabaları olan stajyer göndermediklerini söyledi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 13:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306

banner493