HFZ’li öğrencilerden örnek faaliyet

Hacı Fahri Zümbül Anadolu Lisesi Coğrafya Kulübü öğrencileri, boş zamanlarını Coğrafya Öğretmeni Murat Körük’ün geliştirdiği projede değerlendiriyorlar.

HFZ’li öğrencilerden örnek faaliyet
banner301
Çerkezköy Bakış - Hacı Fahri Zümbül Anadolu Lisesi Coğrafya Öğretmeni Murat Körük öncülüğünde Coğrafya Kulübü öğrencilerinin katılımıyla okulda örnek bir çalışma yürütülüyor. Öğrenciler, son yıllarda büyük ilgi toplayan dekoratif amaçlı cam fanusta bitki yetiştiriyorlar. Cam fanusların satışından elde edilecek gelir, okulda ihtiyaç sahibi öğrencilere gelir olarak kullanılacak.

ÖĞRENCİLER BOŞ ZAMANLARINI DEĞERLENDİRİYOR

Öğrenciler, öğle arasında Coğrafya Sınıfı’nda bir araya gelerek, son yıllarda büyük ilgi toplayan dekoratif amaçlı cam fanusta bitki yetiştirme çalışmasına katılıyor. Coğrafya Kulübü öğrencilerinin yanısıra çalışmada gönüllü öğrenciler de yer alıyor.

İHTİYAÇ SAHİBİ ÖĞRENCİLERE GELİR OLARAK KULLANILACAK

Cam fanusların satışından elde edilecek gelir, okulda ihtiyaç sahibi öğrencilere gelir olarak kullanılacak. Öğrenciler bu şekilde bir yandan teoride öğrendiklerini pratikte değerlendirme imkanı bulurken bir yandan da sosyal sorumluluk çalışmasına katkı sunuyorlar.KAVANOZDA BİTKİ YETİŞTİRME (TERARYUM) NEDİR?

“Terra” Latince’de toprak demek. "arium" ise "aquarium", yani bildiğimiz akvaryum'dan geliyor. Yani "terrarium"; toprak akvaryum. Teraryum  ayrıca kavanoz ya da akvaryum gibi kapalı bir mekanda kuru bir habitatı simüle eden bir alanın adı.

banner287
EKOSİSTEMLER TAKLİT EDİLİYOR

Teraryumlar dünyadaki bazı ekosistemleri taklit ediyorlar. Özellikle de tropik veya egzotik ekosistemleri. Nasıl ki dünyanın bu gibi özellikler taşıyan bölgelerinde yağmurlar yağıyor, hızla buharlaşıyor, tekrar yağıyor ve bu döngü tekrarlanıp duruyorsa; işte teraryumlarda da benzer prensipler için uygun ortam ve koşullar sağlanmaya çalışılıyor. Teraryumlara bu açıdan yaklaşıldığında, kendileri sadece bir dekorasyon objesi olmaktan çıkıp yağmuruyla, nemiyle, çakılıyla, toprağıyla ve tabi ki bu ekosisteme özgü bitki örtüsüyle  minik dünyalar olarak kabul edilebiliyor.

İLK MODERN TERRARYUMLAR İNGİLTERE’DEN

İlk modern teraryumlar İngiltere’de 1830’larda Dr. Nathaniel Ward tarafından kullanılmaya başlanıyor.

TROPİK BİTKİLERİN YAŞATILMASINA İMKAN SAĞLIYOR

Teraryumun en önemli özelliği, normalde ev içinde bakılamayacak yüksek nem oranına ihtiyaç duyan tropik bitkileri yaşatmamıza fırsat vermesidir. Bugün piyasada yüzlerce çeşit teraryum görmek mümkün fakat bunların birçoğu salt ticari amaca hizmet eden kısa ömürlü süs eşyaları olmaktan öteye gidemiyor.

TERARYUM BİTKİLERİ

Teraryumlarda her tür bitki yetişmiyor. Teraryumlar sağladığı ortam nedeniyle, sulak,nemli, sisli, puslu alanlarda veya yüksek ağaçların gölgelerinde yetişen bitkilere ev sahipliği yapabiliyor. Sokaklarda, bahçelerde, parklarda nemli alanlarda büyüyen minik otlar, yosunlar veya yabani çiçekçikler gibi bitkiler teraryumda kullanılabilir. Fitonya, arapsaçı, çeşitli tırmanıcı bitkiler, küçük eğrelti otları, bazı etobur bitkiler, minyatür menekşeler teraryumlarda yetiştirilebiliyor. Ayrıca  
Peperomia, Selaginella, Pilea, Hemianthus callitrichoides, Hemianthus micranthemoides, Hydrocotyle verticillata, Hydrocotyle leucocephala, Hydrocotyle sibthorpioides da yetiştirilebiliyor.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2016, 17:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cumhur
Cumhur - 2 yıl Önce

Murat hocam sizi tebrik ederim
Bu güzel projenizden dolayı.

SIRADAKİ HABER

banner265

banner306