Hollywood stüdyolarına ‘BELEDİYECİLİK’ gezisi!

Kapaklı Belediyesi Eylül ayı Meclis Toplantısı’nda Amerika ve İspanya’ya yapılacak inceleme ve tetkik gezilerine katılacak isimler belirlendi. Giderleri Belediye bütçesinden karşılanacak olan gezilere, birçok meclis üyesinin yanı sıra, Belediye’deki bazı memurlar da katılacak.

Hollywood stüdyolarına ‘BELEDİYECİLİK’ gezisi!
• EMRAH ÇOĞALAN
ÇERKEZKÖY BAKIŞ - Mahalli İdareler Derneği ve Doğu-Batı Trakya Beldeler Birliği gibi kuruluşların düzenlediği ve giderlerinin tamamının Belediye bütçelerinden karşılandığı sözde ‘Belediyecilik İnceleme ve Tetkik’ gezilerine Kapaklı Belediyesi de, kalabalık bir ekiple katılma kararı aldı.
10 GÜN 10 GECE
Kapaklı Belediye Meclisi’nde ele alınan Amerika ve İspanya gezilerine iki farklı grubun katılması kararlaştırıldı. Meclis’te, Mahalli İdarelere Hizmet Derneği tarafından 10-20 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan Pensilvanya-New York-Washington-Miami ve Orlando gezisine Meclis Üyeleri Ayhan Arslan ve Mustafa Serat ile, Belediye Başkan Yardımcısı Aziz Özkan ile memur Hüseyin Özel’in katılması kararlaştırılırken, İspanya gezisine ise Meclis üyeleri Hasan Acar, Ali Bayhan, Salih Bezgin ile Mimar Halil İbrahim Erkan’ın katılması oy birliği ile kabul edildi.
ÇERKEZKÖY BELEDİYESİ DE 12 KİŞİ İLE KATILIYOR
Kapaklı Belediyesi’nin yanı sıra Çerkezköy Belediye Meclisi de, İspanya gezisine 12 Meclis üyesi ile katılma kararı almıştı. Bu arada Amerika’ya düzenlenen 10 günlük Belediyecilik İnceleme gezisinde Hollywood stüdyolarını ziyaretten Miami sahillerine tura, Monaco Clup’tan Fashion Center’e ziyarete kadar geniş yelpazede bir program bulunuyor. İspanya’ya yapılacak gezi programında ise isteğe bağlı Madrid Belediyesi ziyareti haricinde  hiçbir Belediye’ye ziyaret bulunmuyor. Heyet sadece Barselona Belediyeler Birliği’nde bir toplantıya katılacak.
BİR GRUP İSPANYA'YA, BİR GRUP
Kapaklı Belediye Meclisi Eylül Ayı Toplantısı’nda büyük bir krize dönüşen Kentsel Dönüşüm talebi ilgili komisyona havale edilirken, Belediye Zabıta Müdürlüğü tarafından sunulan dilekçe de görüşmeye alındı. Dilekçede, beldedeki mevcut çöp döküm sahasının tamamen dolduğu, dolayısıyla belde sınırları içinde bulunan ve şahsa ait 2045-2046 numaralı parsellerin çöp döküm alanı olarak kullanılması için satın alınması talep edildi. Mevcut yerin istenilen talebe cevap vermediğini belirten İrfan Mandalı, acil olarak yeni bir alana ihtiyaç olduğunu ve bahse konu parselin bu alan için uygun olduğunu söyledi. Yapılan oylama sonucu parsellerin satın alınması için Belediye Başkanı ve Encümene yetki verilmesi oy birliği ile kabul edildi.
banner287
KAZAK GÖLÜ 10 YILLIĞINA KİRALANACAK
Bir diğer dilekçede ise Belediye’ye danışmalık hizmeti yapan Orman Mühendisi Volkan Göç tarafından sunulan dilekçe görüşüldü. Dilekçede ‘Kapaklı Belediyesi mülkiyeti sınırlarında bulunan 48 bin 450 metrekarelik ormanlık alanın belde mezarlığı yapılması amacıyla Orman İdaresi ile görüşmeler yapılmış olup ön talep yazıları yazılmış ve yukarıda bahsi geçen alanda 49 yıl süre ile mezarlık alanı kurulması için işlemler başlatılmıştır’ ifadeleri yer alırken, alınacak izin için Meclisin Başkana yetki vermesi gerektiği ifade edildi. Yapılan oylamanın ardından Başkana yetki verilmesi oy birliği ile kabul edildi. Volkan Göç tarafından verilen bir diğer dilekçede de, 450 bin metrekare olarak tecil edilen Kazak Gölü Mesire Alanı’nın kullanım izninin belediyeye 3’er yıllık olarak verildiği ve bunun bir takım idari sorunları beraberinde getirdiği gerekçe gösterilerek 2013 yılından sonra tek seferde 10 yıllığına kiralanması için gerekli meclis kararının alınması talep edildi. Yapılan oylamayla birlikte talep oy birliği ile kabul edilerek karara bağlandı.
TEKNİKERİN MAAŞI 1909 TL OLACAK
Bir diğer dilekçede Ümit Gül’ün sunduğu ve 550 ada 19 parselde bulunan belediye hissesinin satışı görüşüldü. Talebi Kenan Efeoğlu ile Hasan Acar komisyona havale edilmesi gerektiğini savunarak ret oyu verirken, talep oy çokluğu ile kabul edildi. Son dilekçede ise SS 41 numaralı Motorlu Taşıtlar Kooperatifi tarafından sunulan dilekçe görüşmeye alındı. Güzergah değişiği ile ilgili madde oy birliği ile kabul edildi. Gündemin sekizinci ve dokuzuncu maddesinde yer alan Norm kadro değişikliklerinde de dolu ve boş kadro değişiklikleri oy birliği ile kabul edilirken, Belediyede tam zamanlı sözleşmeli olarak çalıştırılacak İnşaat Teknikeri’nin maaşı da tavan fiyat olan bin 909 TL olarak kabul edildi.
GEZİYE KATILACAK İSİMLER BELİRLENDİ
Mahalli İdarelere Hizmet Derneği tarafından 10-20 Ekim tarihleri arasında Pensilvanya-New York-Washington-Miami ve Orlando’da düzenlenecek olan Amerika Tetkik ve İnceleme Gezisi ile Doğu Batı Trakya Beldeler Birliği tarafından düzenlenen Madrid-Barcelona İspanya gezisine katılacaklar belirlendi. Toplantıda, Amerika gezisine Ayhan Arslan, Mustafa Serat, Aziz Özkan ve memur Hüseyin Özel’in katılması kararlaştırılırken, İspanya gezisine ise Hasan Acar, Ali Bayhan, Salih Bezgin ve Mimar Halil İbrahim Erkan’ın katılması oy birliği ile kabul edildi. Toplantının son gündem maddesinde yer alan imar planı ile ilgili dilekçelerin komisyona havale edilmesinin ardından Kapaklı Belediyesi Eylül ayı meclis toplantısı sona erdi.

Çerkezköy Bakış

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2014, 11:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cemal
Cemal - 6 yıl Önce

Bu geziler olmazsa Kazak Gölü gibi eserler nasıl olurda ortaya çıkar.

SIRADAKİ HABER

banner265

banner479

banner306